Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Úmrtie domáceho maznáčika: Čo robiť a aké sú možnosti pochovania?

Radi by sme sa na našom blogu venovali príjemnejším témam. Bohužiaľ je úmrtie domáceho maznáčika niečo, čo stretne väčšinu majiteľov, a prijatie smrti nášho štvornohého priateľa je ťažšie, než si kedy chceme pripustiť. Tento článok je venovaný všetkým psičkárom, ktorí:

a) úmrtie domáceho maznáčika práve riešia. Vám by sme chceli touto cestou poskytnúť pár rád a slov podpory. Vieme, že táto téma je mimoriadne smutná a citlivá. Nasledujúce riadky by vám mali pomôcť zvládnuť prvé momenty tejto krutej reality.

b) len chcú vedieť, aké existujú spôsoby posledného rozlúčenia. Je totiž oveľa jednoduchšie zvážiť všetky možnosti s čistou hlavou, ako keď už sa so smutnou situáciou stretávate a jediné, na čo myslíte, je obrovský smútok a strata. Vyhnete sa tak situácii, kedy vám veterinár navrhne spôsob pochovania vášho maznáčika a vy ho odsúhlasíte bez toho, aby ste poznali všetky možnosti. Možno by ste sa totiž rozhodli inak, keby ste vedeli o nejakých ďalších.

Co s ostatky?

1) Pochovanie na záhrade

Pokiaľ pes zomrie doma, väčšina majiteľov sa rozhodne pre pochovanie zvieraťa na dvore alebo záhrade. Miesto jeho posledného odpočinku tak zostáva aj naďalej spojené s jeho rodinou. Úmrtie psa nemusíte nikomu hlásiť, stačí psa odhlásiť z evidencie mestského úradu, aby ste nemuseli ďalej platiť poplatky.

Pre pochovávanie zvierat však platí pár veterinárnych a hygienických pravidiel. Podľa požiadaviek Štátnej veterinárnej správy je možné na svojom pozemku pochovávať iba spoločenské zvieratá (napr. psy, mačky, hlodavce alebo fretky).

Dôstojná rozlúčka so štvornohým priateľom

Elegantná psia rakva z kvalitného dreva s jemným saténovým vystýlaním je určená pre majiteľov, ktorí si želajú svojmu maznáčikovi dopriať pokojný a úctivý odchod. Je symbolom poďakovania za lásku, vernosť a spoločne strávené roky. Pretože aj koniec si zaslúži byť plný úcty a lásky.

Samotný hrob navyše musí spĺňať niekoľko pravidiel:

  • zviera musí byť pochované v hĺbke najmenej 80 cm
  • hrob nesmie žiadnym spôsobom ohrozovať zdravie ľudí a ďalších zvierat
  • musí sa nachádzať v dostatočnej vzdialenosti od vodného zdroja
  • telo zvieraťa by malo byť ošetrené dezinfekčným prostriedkom (odporúča sa napríklad chlórové vápno, chirox, chirosan alebo chloramín B)
  • miesto by malo byť označené
  • rakva, alebo obal, v ktorom zviera pochováte, by mal byť rozložiteľný a neškodný pre životné prostredie
  • Poznámka: V niektorých prípadoch môže byť potrebné získať súhlas príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS), najmä v blízkosti chránených oblastí alebo v prípade väčších zvierat.

Kedy zviera na záhrade pochovať nesmiete?

Veterinárny zákon neumožňuje pochovanie zvierat, u ktorých bolo podozrenie alebo potvrdenie na nebezpečné nákazy alebo otravy. V tomto prípade je opäť potrebná bezpečná likvidácia kádáveru (mŕtve telo zvieraťa), ktorý by inak mohol predstavovať nebezpečenstvo pre okolité prostredie.

Pochovávať nesmiete žiadne hospodárske zvieratá (napríklad ovce, ošípané alebo kozy). O tie musí byť postarané asanačnou službou.

2) Odnesenie psa k veterinárovi, do zvieracieho krematória či využitie služieb zvieracieho cintorína

Pokiaľ psík zomrel vo veterinárnej ordinácii alebo doma, ale nechcete či nemáte možnosť ho pochovať na vlastnom pozemku, môžete ho odniesť k veterinárovi, do zvieracieho krematória či požiadať o odvoz tela poskytovateľa asanačných služieb. Špecifiká jednotlivých možností nájdete o pár odsekov nižšie.

Pred prevozom telo zabaľte do deky alebo uterákov a umiestnite ho do pevného plastového vreca. Na vrece je lepšie umiestniť menovku pre lepšiu identifikáciu.

Pri manipulácii s ostatkami nezabudnite na dôkladnú hygienu. Pri manipulácii s telom používajte latexové rukavice a všetky miesta dôkladne vydezinfikujte. S pozostatkom sa snažte pracovať čo najrýchlejšie. Viem, že je to ťažké, pri odkladaní situácie sa môže začať pridávať celý rad ďalších nepríjemností.

Rozdiely medzi krematóriom, asanačným ústavom a zvieracím cintorínom

Asanačný ústav: Najčastejšie riešenie vo veterinárnej ordinácii

Asanačný ústav alebo kafiléria slúži na bezpečnú likvidáciu uhynutých zvierat. Pokiaľ psík uhynie u veterinára a nedohovoríte sa na inom riešení, mŕtve telo (tiež nazývaný ako kádáver) veterinár odovzdá asanačnému ústavu, ktorý ho spáli. V peci sa nachádzajú aj ďalšie zvieratá. Ide o najčastejšie riešenie, keď zviera uhynie u veterinára. Služba býva spoplatnená, ceny sa líšia.

Zvieracie krematórium: Môžete mať vlastný obrad, vybrať rakvu alebo si ponechať popol

Ďalším vyhľadávaným variantom je využitie služieb zvieracieho krematória. Tie sú princípom veľmi podobné tým ľudským. Môžete mať vlastný obrad, vybrať rakvu, a ponechať si popol vášho maznáčika. Krematória ponúka aj možnosť odvozu tela mŕtveho zvieraťa. Pre väčšinu majiteľov sa jedná o prijateľnejší variant.

Pred kremáciou treba doložiť, že zviera bolo očkované, nie je infekčné a nikoho nezranilo. Väčšinou sa k tomu využíva čestné vyhlásenie alebo overenie od veterinára.

V kremačnej peci je vždy iba jedno zvieratko, čo veľa majiteľov považuje za dôstojnejší variant. Urnu si majiteľ môže nechať doma alebo zakopať na záhrade. Tu už na žiadne problémy s vyhláškou nenarazia. V prípade pochovania do zeme je možné zaobstarať rozložiteľnú urnu, ktorá nezaťažuje životné prostredie. Väčšina krematórií navyše ponúka možnosť nechať si vyrobiť malú pamiatku, napríklad pamätné sklo s popolom vášho maznáčika.

Zvierací cintorín: Keď nechcete využiť asanačné služby a nemáte vlastnú záhradu

Možnosťou je tiež pohreb na zvieracích cintorínoch. Tu je väčšinou potrebné veterinárne osvedčenie a čestné vyhlásenie. Všetky úkony sú vykonávané podľa stanovených veterinárnych a hygienických regulácií. K tomuto variantu sa prikláňajú hlavne majitelia maznáčikov, ktorí nemajú možnosť maznáčika pochovať na svojom pozemku.

Psíka nezabudnite odhlásiť na mestskom úrade

Posledná úloha, ktorá na vás bude čakať, je odhlásenie psíka na mestskom úrade. Oslobodíte sa tak od povinnosti hradiť poplatky za vlastníctvo psíka.

Ak chcete svojmu psíkovi dopriať dôstojnú rozlúčku, pozrite sa na ponuku krásnych ručne vyrábaných rakví.

Pamätajte: Smútok, ktorý cítite, je v poriadku. Nehanbite sa požiadať o pomoc

Na záver mi, prosím, dovoľte pár slov. Je v poriadku v prípade úmrtia psíka alebo iného domáceho maznáčika požiadať o pomoc, či už medzi svojimi blízkymi, alebo sa obrátiť na odborníka. Je v poriadku trúchliť. Domáci miláčikovia sú pre nás ako členovia rodiny, s ktorými strávime veľkú časť ich aj nášho života. Je v poriadku potrebovať čas, aby sme boli schopní zvládnuť prijať novú realitu.

Je v poriadku, ak poviete, že už žiadneho ďalšieho maznáčika nechcete. Rovnako máte právo svoju svorku opäť rozšíriť o ďalšieho člena. Neznamená to, že ste na svojho maznáčika zabudli, alebo že sa ho snažíte nahradiť. Znamená to, že starostlivosť a lásku, ktorou ste raz obklopovali jeho, ste ochotní dať ďalšiemu zvieraťu, ktoré jej toľko potrebuje.

Lásku môžete tiež smerovať tým, ktorým sa jej zatiaľ v živote veľmi nedostalo. Ak sa na obstaranie nového člena necítite, môže skúsiť svoju lásku odovzdávať zvieratám v útulkoch alebo zvážiť tému dočasnej starostlivosti. Všetko o dočasnej starostlivosti sa dozviete v článku tu.

Komentáre