Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Všetko o dočasnej starostlivosti

03.11. 2021

Dočasná starostlivosť je jedným z mnohých spôsobov, ako pomôcť chlpáčom v núdzi.

 • Spoločne s finančnou podporou, dobrovoľníctvom a adopciou samotnou sa jedná o jednu z najväčších podpôr, akú môžu ľudia útulkom poskytnúť.

Či už nad starostlivosťou uvažujete alebo ste sa prišli len iba inšpirovať, ďakujeme za Vašu pomoc tam, kde je potreba. Napríklad aj kúpou akéhokoľvek nášho kurzu alebo členstva klubu pomáhate, časť z každej prijatej platby ide na pomoc psíkom aj iným zvieratám v núdzi.

Čo je dočasná starostlivosť?

Dočasná starostlivosť alebo tiež „dočaska“, je jeden zo spôsobov pomoci útulkom.

 • Ide o poskytnutie dočasného domova a starostlivosti zvieratám, najčastejšie psom a mačkám, ktoré z najrôznejších dôvodov nemôžu na nového pána čakať v útulku.
 • Zviera si po predchádzajúcej dohode vezmete do starostlivosti k sebe domov, kde zaň zodpovedáte a staráte sa oň.

Aké zvieratá potrebujú dočasnú starostlivosť?

Do dočasnej starostlivosti mieria zvieratá, ktoré väčšinou potrebujú špeciálny režim a starostlivosť, napríklad jedinci veľmi zanedbaní po operáciách alebo v zlom zdravotnom stave malé šteňatá alebo naopak psí seniori.

Často sem spadajú aj zvieratá, ktoré zle zvládajú pobyt v útulku alebo boli odobrané pôvodnému majiteľovi z dôvodu týrania.

Prípady sú veľmi individuálne. O všetkom ale budete zo strany poskytovateľa vopred informovaní, nemusíte sa teda báť.

 • Cieľom dočasky je pomôcť zvieratám z toho najhoršieho a ukázať im, že aj napriek svojej zatiaľ negatívnej skúsenosti môžu stále dôverovať ľuďom.

Na ako dlho je dočasná starostlivosť?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať.

 • Väčšina dočiasok je na dobu neurčitú, veľa dobrovoľníkov sa ale stará o zvieratá do doby, než sa pre nich nájde nový domov.
 • To sa môže pohybovať v rámci niekoľkých dní až mesiacov, v niektorých prípadoch ale aj rokov.
 • Ďalšou možnosťou je poskytnutie starostlivosti pokiaľ je to v sile dočaskára.
 • Existujú ale aj prípady, keď dočasná starostlivosť prerástla do adopcie zachráneného zvieraťa.

Psíkovia, ktorí idú do dočasnej starostlivosti sú niekedy vychovaní, ale často je potrebné ich naučiť základným povelom a pravidlám vašej domácnosti, s tým vám radi pomôžeme v kurze Základná poslušnosť, vďaka ktorému vychováte psíka z pohodlia domova bez zbytočného dochádzania.🙂

Finančná stránka dočasky?

 • Dočasná starostlivosť je formou dobrovoľníckej činnosti a nie je za ňu platené. Ideálne sú dobrovoľníci, ktorí sú ochotní pokryť aspoň čiastočné náklady za psa, napr. vybavenie, krmivo, základné veterinárne ošetrenie. Niektoré organizácie posielajú psa do starostlivosti s menšou výbavou, nemusíte sa teda stresovať ďalšími výdavkami.
 • Ďalej je starostlivosť pokrytá zo strany útulku alebo neziskových organizácií. Všetko je zabezpečené zmluvou o dočasnej starostlivosti. Zviera nie je majiteľom dočaskára, ten ale zodpovedá za škody zvieraťom spôsobené.

Môžem byť dočaskárom aj keď už doma zvieratá mám?

 • Áno. Väčšina dočaskárov už niektoré zvieratá vlastnia a po predchádzajúcom dohovore sú do domácností umiestňovaní nekonfliktní jedinci, ktorým spoločnosť iných zvierat pomôže nielen v socializácii, ale aj na navykanie na ich nový život.

Navyše sa ľahšie učia novým povelom, rýchlejšie si zvyknú na chod domácnosti a to, ako si naozaj užiť život.

 • Niektoré zvieratá ale mieria do dočasky z dôvodu zhoršeného sociálneho správania a je s nimi potrebné pracovať. O tom všetkom ale útulok informuje a uprednostní dočaskára, ktorý už skúsenosť s podobnými psami má.

Ako sa stať dočaskárom?

Stačí mať chuť pomáhať, veľké srdce a lásky na rozdávanie. K tomu je ale potrebné sa obrniť vytrvalosťou, trpezlivosťou a skúsenosti s výchovou psíka sa vám budú tiež hodiť alebo náš kurz Základná poslušnosť🙂

 • Ideálne je vlastné bývanie alebo minimálne predchádzajúci dohovor s prenajímateľom.
 • Dočasná starostlivosť je ideálna pre ľudí, ktorí by radi pomáhali zvieratám v núdzi, ale nechcú si kupovať vlastné chlpáče.
 • Práca dočaskára nie je len prechádzka ružovou záhradou a je dôležité počítať s tým, že väčšina chlpáčov bude vyžadovať špeciálnu starostlivosť. Do toho sa radí napríklad učenie základných povelov, dôvery k ľuďom, socializácia alebo hygienických návykov – všetko učíme v kurze.

To všetko ale závisí od dohovoru s útulkom alebo organizáciou.

 • Väčšina psov, ktorí spadajú do kategórie dočasnej starostlivosti, mieria do domácností práve za účelom naučenia sa na „normálny“, veselý psí život.
 • Nebojte sa, ale že by ste sa niekedy ocitli sami. Existujú skupiny na sociálnych sieťach, v ktorých nájdete užitočné tipy, triky aj osobné skúsenosti ďalších dobrovoľníkov.
 • Navyše Vás organizácie budú udržiavať v úzkom kontakte s ľuďmi, ktorí Vám radi pomôžu pri akýchkoľvek problémoch alebo sa môžete v rámci kurzu obrátiť kedykoľvek na naše trénerky, ktoré vám rady poradia.

Kde sa mám ozvať?

Pre viac informácií sa ozvite blízkemu útulku alebo vyhľadajte neziskové organizácie na internete, ktoré na Slovensku pôsobia. Často aj keď je psík z väčšej diaľky, vo fb skupinách sa dá dohovoriť, že vám ho nejaká dobrá duša privezie bližšie. Väčšinou ponúka informácie (a rovno aj prihlasovacie formuláre) na webových stránkach alebo sociálnych sieťach. Tu Vám tiež radi zodpovie všetky otázky.


Ďakujeme za Váš čas a záujem pomáhať zvieratám v núdzi.

Komentáre