Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Starostlivosť o psa po celkovej anestéze

24.9. 2021

V dnešnom článku by som sa rada zamerala na tému starostlivosť o psa po celkovej anestéze. Článok neslúži ako jednotný návod, ale skôr ako sprievodca a pomocník všetkým páničkom, ktorí sa napríklad na prvú celkovú anestézu so psíkom akurát pripravujú a nevedia, čo čakať. Ideme na to!

Čo vždy platí 

  • Vždy sa riaďte pokynmi a inštrukciami od svojho ošetrujúceho veterinára, ktorý pozná zdravotný stav vášho psa.
  • Pokiaľ neviete a váhate, zavolajte a opýtajte sa svojho veterinára. Nezabudnite, že žiadna otázka nie je hlúpa a veterinári sú zvyknutí také dotazy riešiť. Je vždy lepšie byť pripravený a vedieť, čo robiť, ako nechať situáciu zájsť zbytočne ďaleko.
  • Rovnako ako ľudia je aj každý pes individuálny a každý pes môže reagovať trošku inak.

Je anestéza nebezpečná?

            Nie, anestéza nie je nebezpečná. Veterinár sa k celkovej anestéze uchyľuje len v prípadoch, kedy je to naozaj nutné, a behom celej operácie je zviera monitorované a kontrolované preškoleným personálom. Zviera naviac pred anestézou podstupuje celú radu vyšetrení, ktoré zaručujú veterinárovi, že anestéza nepredstavuje pre organizmus príliš veľkú záťaž. Obava celkovej anestézie sa môže objavovať u chorých a starých psov, u ktorých môže predstavovať riziko. Skôr než vek, bude veterinára zaujímať samotný zdravotný stav daného zvieraťa. 

Starostlivosť po celkovej anestéze 

1) Príchod domov 

            Po príchode z veteriny nechajte psa oddychovať v kľudnej teplej miestnosti (15-25⁰C) bez prievanu. Ideálne sa snažte držať teplotu stálu v priebehu dňa, zabránite tým podchladeniu alebo naopak prehratiu zvieraťa. Nenechávajte psa na priamom slnku.

            Z blízkosti psa odstráňte predmety, o ktoré by sa mohlo zraniť (po narkóze sa zviera môže chovať zmätene a môže sa začať motať po miestnosti). Nechajte zvieraťu priestor a kľud, nepúšťajte k nemu malé deti ani ďalšie zvieratá. 

            Zviera venčite len na vodítku a prechádzky skráťte na minimum. Zamedzte skákaniu (na gauč, do auta, do/z postele, …), zviera ideálne nepúšťajte ani na schody. Ranu nenamáčajte ani inak nenamáhajte. O ďalšom pláne, vrátane starostlivosti o ranu, sa vždy raďte s veterinárom.

2) Kŕmenie a pitný režim

            V prvých 24 hodinách voľte opatrný režim a zvieraťu nedovoľte veľký príjem vody a potravy naraz, mohlo by dôjsť ku zvracaniu. Zozačiatku môžu zvieratá zvracať alebo trpieť nechutenstvom, najneskôr do dvoch dní by sa situácia mala zrovnať. O stave vášho zvieraťa sa ale poraďte so svojím veterinárom. 

            Vodu podávajte vlažnú a  v menšom množstve najskôr po 4 hodináchPrvú potravu môžeme psovi podávať 8-10 hodín po zákroku, a to v prípade, že zviera nezvracia a plne reaguje. Odporúča sa podávať psovi ľahko stráviteľnú diétu, ktorú zoženiete vo veterinárnych ordináciách. Potravu rozdeľte do niekoľko menších dávok (približne okolo 1/3 obvyklej porcie) a psovi ich podávajte s časovým odstupom. Na normálny kŕmny režim sa odporúča nabehnúť najskôr po 24 hodinách od operácie. 

            Pitný režim aj podávanie krmiva sa môže odporučením líšiť podľa prekonaného zákroku a je nutné riadiť sa veterinárnymi pokynmi!

3) Kašeľ 

            Prvé dni môžete u zvieraťa pozorovať menší kašeľ, ktorý vznikol podráždením dýchacích ciest pri operácii. Pokiaľ sa vám ale nebude kašeľ maznáčika páčiť, nebojte sa s dotazom obrátiť na veterinára. 

4) Kontrolujte ranu

            Niekoľkokrát denne kontrolujte stav rany. Pokiaľ je rana opuchnutá, veľmi začervenaná, niečo z nej vyteká alebo došlo k uvoľneniu stehov, okamžite kontaktujte veterinára a dohodnite sa na ďalšom postupu. 

            Nedovoľte zvieraťu si ranu lízať alebo škrabať, hrozí riziko infekcie. Pred lízaním a vyhrýzaním stehov ochráni najlepšie ochranný golier, ktorý by mal presahovať ňufák. To zaistí, že sa pes k rane nedostane. Ďalšie možnosti sú oblečky alebo náhubok. Golier ani iné pomôcky neskladajte pokiaľ je pes bez dozoru (napríklad cez noc).

            V prípade, že ste dostali lieky, dodržujte doporučené dávkovanie a do medikácie nijak nezasahujte. Uľaviť od bolesti môžete psovi tiež priložením chladivého obkladu.  

Kedy sa obrátiť na veterinára?

  • Pokiaľ si nie ste istý aktuálnym zdravotným stavom zvieraťa
  • Rana je opuchnutá, červená, mokvá alebo z nej čokoľvek vyteká
  • Pes opakovane zvracia
  • Pes je apatický, aj na niekoľký pokus nemá chuť k jedlu 
  • Zvýšená bolestivosť, pes nie je vo svojej koži 
  • Biele sliznice, po stlačením prstom sa ružová sliznice nefarbí späť

Záver

            Nezabudnite, že rovnako ako ľudia znášajú aj každý pes celkovú anestézu inak. Zviera kontrolujte a prvé dni nenechávajte bez dozoru, a to najlepšie ani v noci, najhoršie býva prvých 48 hodín. Pokiaľ sa vám bude zdať, že s vaším mazlíčkom nie je niečo v poriadku, alebo máte akékoľvek nejasnosti, neváhajte kontaktovať svojho veterinára. Zviera nenamáhajte a doprajte mu kľud a priestor na zotavenie. 
Veľmi nás teší, že náš kurz Online psia škola je najpredávanejší online kurz na pozitívny výcvik psa v ČR a na Slovensku. Vážime si každého majiteľa psíka, ktorý chce svojho psa vychovať s láskou a porozumením. A tak vám prostredníctvom tejto Online psej školy dávame návod, ako to jednoducho zvládnete aj vy z domova! 🙂

www.onlinepsiaskola.sk

Štítky:
Komentáre