Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Prečo si psy naháňajú chvost?

Pri pozorovaní svojho psíka si asi každý občas kladie otázku, čo sa nám svojím správaním snažia naši maznáčikovia povedať. A práve naháňanie chvosta môže mať mnoho dôvodov. Aké sú tie hlavné? Ide len o spôsob psej zábavy, alebo má naháňanie chvosta hlbší význam? A kedy by sme mali spozornieť?

Nedostatok aktivity

Psy sú veľmi energetické a potrebujú dostatok pravidelného pohybu. Jednou z hlavných príčin naháňania chvosta tak býva snaha o zabavenie. Nedostatkom aktivity totiž pes hľadá spôsoby, ako prebytočnú energiu „vybehať“. A práve naháňania chvosta je pre nich jedným zo spôsobov, ako odháňať nudu.

V takom prípade je na mieste dopriať psíkovi viac pohybu a dostatok fyzickej aj mentálnej stimulácie. Vonku mu preto doprajte dostatok pohybu a priestoru na ňichanie a objavovanie okolia. Ideálnym variantom je tiež spoločné športovanie alebo stretávanie sa s ďalšími psami.

Na zabavenie doma môžete využiť rôzne lízacie podložky alebo ňuchacie koberčky. Inšpiráciu pre domáce zabavenie nájdete na našom e-shope.

Zábava

Naháňanie chvostíka môže byť prejavom neskrývanej radosti. Psy tak napríklad zdravia svojich pánov po príchode domov, keď sú spokojní alebo z niečoho nadšení.

Také správanie môžeme pozorovať hlavne u šteniat a mladých psov, ktorí stále veselo objavujú okolitý svet. Naháňanie chvostíkov je tak jedným zo spôsobov zabavenia a väčšina psíkov z neho časom vyrastie.

Dávajte si pozor, aby ste u svojho chlpáča takéto správanie omylom nepodporovali. Pri naháňaní chvostíka sa skôr než v podporovaní chytania snažte psíkovu pozornosť obrátiť na inú aktivitu.

Psychický a fyzický stav

Naháňaním chvosta ale môže náš chlpáč signalizovať aj svoje nepohodlie. Bohužiaľ nám psíkovia nemôžu povedať, čo ich práve trápi. Stávame sa tak trochu detektívom, ktorý pátra po príčine.

Pes tak môže konať z psychických a fyzických dôvodov. Ako jedna z častých príčin sa popisujú problémy s análnymi žľazkami, problémov a dôvodov vzniku ale môže byť veľa.

Aj keď sa nám môže chytanie chvostíka zdať ako bezpečná a zábavná forma správania, je na mieste vnímať a vyhodnotiť, kedy už bude potrebné zasiahnuť, a to aj s pomocou odborníka.

Príležitostné naháňanie za chvostom je v poriadku. Pokiaľ ale u svojho psa vnímate napríklad zvýšenie intenzity alebo ďalšie zmeny v správaní, odporúčame navštíviť veterinára.

Chcete mať aj vy doma vychovaného psíka, pridajte sa k nám do kurzu Základná poslušnosť, kde vás výchovou prevedieme od A po Z a naučíme vás tie najúčinnejšie metódy pre výchovu. Výsledky uvidíte už po 1. tréningu! Sami budete pozerať, ako málo stačí zmeniť na to, aby pes začal počúvať a začal ho tréning baviť. Uvidíte, ako sa váš chlpáč učí nové povely za pár minút a stáva sa z neho super parťák!

Pridajte sa k nám do kurzu tu>

Komentáre