Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Psia fyzioterapia, čo to je a ako funguje?

15.4. 2021

Nasledujúce riadky by som rada venovala téme psia fyzioterapia a jej využitiu pri rekonvalescencii zvierat. Poďme si spoločne zhrnúť čo to fyzioterapia vlastne je a ktorým chlpáčom môže pomôcť.

Čo je fyzioterapia psov?

Fyzioterapia je liečebná metóda, ktorá pomáha v liečbe najčastejšie ortopedických a neurologických ťažkostí, a to za využitia individuálneho cvičenia so zvieraťom. Cieľom je snaha o čo najlepšiu kvalitu života zvieraťa, či už sa jedná o vrátenie späť do bežných každodenných aktivít, alebo liečbu už vrodených chorôb. Môže tiež pomôcť pri bolestiach, nadváhe alebo byť súčasťou starostlivosti u psích športovcov.

Pre koho je vhodná?

Fyzioterapia pomáha v rekonvalescencii psov po operáciách pohybového aparátu, napríklad po operáciách alebo ochorení kĺbov. Využíva sa aj pri riešení neurologických ťažkostí. Cieľom je snaha o čo najlepšiu kvalitu života zvieraťa. Pacientmi môžu byť aj jedinci trpiaci nadváhou a obezitou.

Častými pacientmi bývajú aj psy staršie, ktoré majú problémy so svalmi a kĺbmi. Fyzioterapia im môže pomôcť vzniknuté komplikácie riešiť a uľaviť im od bolesti.

Fyzioterapie využívajú ale aj majitelia psov s veľkou fyzickou aktivitou. Tu môže byť aj súčasťou prípravy na súťaže a preteky.

Liečba môže byť odporučená veterinárnym lekárom. Je vhodná pre absolútne všetky zvieratá každého veku aj kondície. Fyzioterapia spočíva v individuálnom prístupe ku každému zvieraťu, súčasťou je vždy aj celková diagnostika zdravotného stavu jedinca, nasleduje vybraný spôsob cvičenia, naťahovania, uvoľňovania a masáže. Situácia sa odvíja podľa zdravotných komplikácií a fyzioterapia býva konzultovaná aj s ošetrujúcim veterinárom alebo veterinárnym chirurgom. Fyzioterapeutom ale môže byť aj sám veterinár.

Často tu ale platí určitá spolupráca medzi fyzioterapeutom a veterinárom, popr. chirurgom, ktorý majiteľovi zvieraťa fyzioterapiu odporučil. To sa deje z dôvodu aby fyzioterapeut presne vedel zdravotný stav zvieraťa a popr. mohol postup s veterinárom diskutovať.

Fyzioterapiou môžete pripravovať svojich psíkov k skvelým športovým aj životným výkonom. Môžete sa pripojiť u nás do kurzu, v ktorom sa s Verčou naučíte úžasné psie triky.

Formy fyzioterapie

Tu sa opäť situácia líši podľa aktuálneho zdravotného stavu. Používanou formou býva často metóda aktívneho a pasívneho cvičenia alebo aquaterapie. Liečba sa podporuje aj za využitia pulznej magnetoterapie, rehabilitačného lasera alebo pulzného ultrazvuku. Posledné dve spomínané sa využívajú hlavne pri problémoch pohybového aparátu. Ďalšou možnosťou je aj Dornova metóda pre psov.

Samotná fyzioterapia spočíva v celkovom posúdení zdravotného stavu zvieraťa a určení najlepšieho možného liečebného postupu.

Budem musieť so psom cvičiť doma?

Áno aj nie. Doma sa sami rozhodne nepúšťajte do ničoho, čo Vám nebolo fyzioterapeutom odporúčané a názorne predvedené. Zviera inak doma sami liečiť nebudete, fyzioterapeut Vám ale môže napríklad ukázať metódy uvoľnenia svalov alebo rôznych masáží, ktoré so psom môžete praktizovať aj v pohodlí domova. To môže byť navyše ďalší podporný efekt v liečbe zvieraťa.

Naučiť sa môžete aj športové masáže pre vrcholových psích športovcov.

Ako fyzioterapia prebieha?

Na začiatku prebieha celkové posúdenie kondície zvieraťa, oboznámenie sa s jeho individuálnymi potrebami a cieľom liečby. Podľa toho sa utvorí plán, podľa ktorého sa bude liečba riadiť.

Samotná fyzioterapia prebieha krátkym zahriatím a následným cvičením samotným, ktoré so zvieraťom vykonáva fyzioterapeut. Začiatky môžu byť ťažšie, daný jedinec sa ale postupom času vďaka vedeniu naučí správne návyky pri cvičení, chlpáči navyše často berú fyzioterapiu ako hranie, využívané zdravotnícke pomôcky a najrôznejšie pohybové aktivity poslúžia aj ako mentálny stimul. Dochádza tu aj k úľave od bolesti a zlepšeniu kondície. Týmto dochádza k zlepšeniu fyzickej i psychickej pohody zvieraťa.

Fyzioterapia je úžasná metóda liečby zvierat, ktorá sa teší čoraz väčšej obľube. Zvieratám sa pomocou pozitívnych stimulov a individuálnej rehabilitácie zlepšuje zdravotný stav, kondícia a celková kvalita života. Ide teda o ďalší spôsob, ako pomôcť našim chlpáčom.

Váš psík v najlepšej kondícii dokáže robiť najlepšie veci ako sú napríklad rôzne triky, ktoré sa môžete naučiť v našom online kurzu psích trikov s Verčou.

Štítky:
Komentáre