Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Praktický sprievodca pre cestovanie so psom

S blížiacim sa letom začíname aj my psičkári plánovať výlety a dovolenky, na ktoré môžeme vziať aj svojich chlpáčov. Ako ale našim maznáčikom zaistiť ten najlepší zážitok? Na čo sa sústrediť a čo nepodceniť?

Doprava

Najlepším riešením je pre väčšinu psíkov cesta autom. Väčšina z nich je na cestovanie rodinným vozidlom zvyknutá, nie je problém robiť časté zastávky a pretiahnuť nôžky, psovi môžete urobiť prestávky na vyvenčenie, pitie a drobné kŕmenie. V aute si tiež môžete strážiť a monitorovať teplotu, v prípade problémov sa rýchlo dostanete na najbližšiu pohotovosť. Ďalším variantom je cestovanie vlakom. Veľa psíkov znáša cestovanie vlakom bez väčších problémov, niektorým ale takéto cestovanie nemusí sedieť. Ďalšou nevýhodou je možný hluk od ďalších cestujúcich a nemožnosť pauzy na vyvenčenie. Pri cestovaní vlakom sa uistite, že dopravca transport zvierat umožňuje a aké sú podmienky, ktoré musíte ako majiteě so svojím psom splniť.

Ubytovanie

Uistite sa, že ubytovanie do ktorého sa chystáte, je dog-friendly. Viac informácií a požiadaviek nájdete na webových stránkach poskytovateľa.

Pri príchode na izbu alebo chatku sa uistite, že je priestor pre vášho psa bezpečný. Zem skontrolujte na možné zapadnuté predmety ako sú lieky, ktoré mohli zostať zapadnuté pod nábytkom. Predíďte nebezpečenstvu ako sú odkryté káble, pasce a jedy za budovami alebo nedostatočne zaistenými oknami a balkónmi. Preč dajte aj nebezpečné rastliny. Pes, ktorý bude zapálený do preskúmavania nového miesta, môže veľmi ľahko prísť k úrazu.

Veterinárna starostlivosť

Ešte pred cestou samotnou si naštudujte, aké požiadavky a potenciálne nebezpečenstvo vás v danej lokalite čaká. Nezabudnite mať platný pas a očkovanie, skontrolujte aj všetky údaje v preukazoch. Každý pes musí byť označený mikročipom, výnimku majú iba psy s tetovaním vykonaným pred 3. júlom 2011).

Psa majte označeného známkou s kontaktom na vás a pred cestou si naštudujte najbližšiu veterinárnu ordináciu a pohotovosť v okolí. V prípade, že sa vášmu psíkovi niečo stane, je hľadanie najbližšej otvorenej ordinácie to posledné, čo chcete riešiť.

Majte zabalenú psiu lekárničku, v ktorej budete mať pre svojho maznáčika potrebné lieky a vybavenie. Nezabudnite, že je vždy lepšie byť pripravený ako prekvapený.

V prípade, že si nie ste istí, čo môže psíkovi v danej lokalite hroziť, nebojte sa opýtať svojho veterinára.

Informácie o danej krajine

Zistite si, ako je na tom daná krajina s prístupom k psom. Nie každý národ je totiž taký psíčkarsky ako ten náš.

Niektoré krajiny zakazujú na svoje územie vstup určitým plemenám psov. V ďalších prípadoch môžu platiť špeciálne požiadavky, ktoré musia majitelia „potencionálne nebezpečných psov“ dodržiavať. Psy tiež nemusia byť vítaní v reštauráciách alebo musia byť iba na vodítku. Niektoré štáty môžu vyžadovať potvrdenie veterinára o dobrem zdravotnom stave psa, ďalšie vyžadujú potvrdenie o odčervení absolvované tesne pred príchodom do krajiny. Strážte si tiež povinné a odporúčané vakcinácie.

Jednotlivé podmienky pre vstup do krajiny sa môžu v závislosti od aktuálnej situácie meniť, preto sa pred odchodom vždy informujte o odporúčaniach a možných zmenách pre vstup.

Viac informácií nájdete na webových stránkach štátnej veterinárnej správy v sekcii Cestovanie so zvieratami v záujmovom chove alebo na stránkach Európskej komisie.

Prajeme Vám mnoho krásnych zážitkov. 😊

Komentáre