Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Lekárnička pre psov alebo čo mať vždy po ruke

21.6. 20201

Snáď všetci máme vytvorenú lekárničku pre nás, našich najbližších a ratolesti. Je dôležité nezabúdať ale ani na našich štvornohých spoločníkov, ktorí pre najrôznejšie neplechy nechodia ďaleko. Čo všetko by „psia“ lekárnička mala obsahovať? A je naozaj tak dôležité ju mať?

Na začiatok

Áno, je dôležité lekárničku pre zvieracich maznáčikov zariadiť. Nikdy totiž neviete, do čoho sa Vaše chlpaté šťastia primotajú a v ten moment môže byť lekárnička rozhodujúci faktor.

Odporúčam mať nie len domácu, ale aj cestovnú verziu. Obsahom si budú prakticky totožné, všetko sa vojde do malej tašky a vydrží dlhé roky. Neuškodí doplniť kapsičku ani o prvú pomoc, ktorú vozíme v aute.

Čo všetko by teda mala lakárnička obsahovať?

V každej verzii je dôležité mať niečo, čím poranenia otrieme, vyčistíme a zakryjemeTrojvrstvové obväzy, ktoré zakúpime v každej lekárni a drogérii, sú základom. Spoločne k nim je nutné pribaliť sajúce vatové a gázové štvorce, ovínadla, koliesko náplasti a samozrejme menšie nožnice na strihanie a skracovanie zdravotníckeho materiálu. Tie nám môžu pomôcť aj k ostrihaniu srsti pri menších poraneniach.

Rozhodne pribaľte adhézne elastické ovínadlo, ktoré je jednoduché na manipuláciu, naviac je najlepšou vonkajšou ochrannou vrstvou na obväzovanie. Ochráni pred nečistotami a je perfektné napríklad pri poranení labiek a končatín všeobecne.

Celý obsah lekárničky pre naše štvornohé maznáčiky nájdete v našom klube tu>>

Vo všetkých vytvorených lekárničkách tiež nesmie chýbať pinzeta, aby sme v prípade poranenia a otvorenej rany mali ako vytiahnuť kamienky, triesky, tŕne, žihadlá a podobne. Mám so sebou zabalenú tiež špajdľu, na ktorú v prípade potreby namotám vatu a mám provizórne vatové štetičky na otrenie, alebo očistenie.

U prenosnej verzie odporúčam určite pribaliť menšie balenie fyziologického roztoku. To potom môžeme doplniť z veľkých litrových balení v domácich zásobách. Dá sa zakúpiť v lekárni za pár eur a mal by byť súčasťou aj lekárničky pre Vašu domácnosť. Slúži k opláchnutiu a očisteniu rán. Ideálne k tomu zabalíme injekčnú striekačku, ktorou odčerpáme potrebné množstvo k aplikácii na ránu. Fyziologický roztok tiež pomôže pri prepláchnutí očí, napríklad po prašnej ceste alebo reakciou na peľ.

Domáca lekárnička

Všetko spomínané vyššie samozrejme platí aj pre lekárničku v domácnosti. Domáca verzia mi slúži ako zásoba, z ktorej doplňam cestovnú krabičku s prvou pomocou.

Obsahovať by mala dostatok ovínadiel, obväzov, vaty na obmotanie, gázových štvorcov, vatových tampónov a tyčiniek. Ideálne je mať tiež nožnice na strihanie obväzov a odmotanie náplasti.

Po ruke majte balenie živočíšneho uhlia, ktoré oceníte pri prvotnom riešení podozrenia na otravu. Od veci nie je ani prášok Smecta, ktorý môže pomôcť pri tráviacich problémoch.

Čo ďalšie by malo byť súčasťou domácej lekárničky? Kompletný výpis, ako si vybaviť lekárničku pre psov na cesty aj na doma nájdete v celom článku v našom klube Psíčkarom srdcom. Pokiaľ nie ste členom klubu, pridať sa môžete len za  21Kč tu>> V cene máte naviac online veterinársku poradňu nonstop, tiež poradenstvo ohľadom výcviku psíka a správnej výživy. 🙂

Komentáre