Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Pes a pamäť – čo si pamätá a čo nie?

Psia pamäť je pre mnoho psíčkarov stále taká menšia záhada. Veľa ľudí si myslí, že psík na veľa vecí zabudne, ale ono to tak vôbec nie je, práve naopak.

Ako si psík pamätá rôzne okamihy?

Psík to má s pamäťou trochu inak ako ľudia. My ľudia si pamätáme spomienky ako nejakú udalosť alebo živé obrazy, ale psík si dané miesta, celkovo spomienky, pamätá vďaka zvukom, pachom a pod.

Ako psík spozná rôzne veci podľa pachu alebo zvukov?

Predstavme si napr. kuchyňu, ktorú máme každý doma. My ju vnímame ako úplne bežnú miestnosť, v ktorej sa pohybujeme každý deň, aj niekoľkokrát. Lenže psík takú kuchyňu vníma trochu inak, spája si ju so zvukmi či pachmi.

Mikrovlnka- svetlo, vibrácie alebo alarm z časovača.

Kávovar- bublanie, tryskanie, pípanie.

Rýchlovarná kanvica – syčanie, bublanie, vrenie.

Rúra- vibrácie, svetlo, alarm z časovača.

Umývačka – bzučanie, vibrácie.

Práčka – hluk, vibrácie, pípanie.

Rádio-hluk, šum.

Chladnička- svetlo pri otvorení, chlad, bzučanie.

Gril- praskanie oleja, syčanie.

Príborník – hlasné rachotenie príborov.

Mixér – bzučivý zvuk.

Búchanie dverí – skrine, zásuvky a pod.

Je toho samozrejme oveľa viac, tu dávam len príklad, aké zvuky či pachy si psík zapamätá a tak si vytvorí spomienku na danú udalosť.

Pekné spomienky psíka

Pekné spomienky si psík vytvára opäť pomocou zvukov a pachov. Peknú spomienku si vytvorí napr., keď dostane šťavnatý kus mäsa. Alebo ak má psík rád spoločnosť, tak si vôňou toľkých jedál pripomenie napríklad nejakú rodinnú oslavu alebo stretnutie.

Zlé spomienky psíka

Bohužiaľ psík rovnako ako ľudia má aj zlé spomienky, na ktoré si nerád spomína. Ak má psík nejaké traumy alebo úzkosti, (tému trauma a úzkosti si môžete tiež prečítať tu) tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať k danej traume tiež spojený nejaký pach alebo zvuk, ktorý nebude rád počuť a ​​skôr sa ho bude báť a bude mu veľmi nepríjemný. Všetko sa dá ale aj postupne odblokovať.

Čo si psík naopak nepamätá?

Psík si nepamätá len také tie drobné spomienky, napr. kedy naposledy jedol, spal a pod.

Inak má psík veľmi dobrú pamäť a pamätá si veľa vecí.

Záver

Určite si nemyslite, že si psík nič nepamätá, alebo že má len matné spomienky. To vôbec nie, len si ich trochu inak zobrazuje a pamätá. Kompletnou výchovou vášho psíka vás prevedieme v našom najlepšom kurze Základná poslušnosť, kde sú všetky hlavné povely vrátane názorných videí krásne vysvetlené.

Komentáre