Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako spoznať, že môj pes trpí úzkosťou a ako mu pomôcť?

Určite nám nie je nikomu príjemné, keď má náš psík nejaké úzkosti alebo traumy. Či už sú to traumy, ktoré nastali psíkovi už niekedy v minulosti alebo traumy, ktoré mu vznikli celkom nedávno. Takéto úzkosti alebo traumy majú mnoho príčin. Za veľa príčin môžu práve ich majitelia, ostatní ľudia alebo zvieratá. Často za takéto traumy môžu aj ostatné psy, ak na ne Váš psík nemá práve dobré spomienky.

Také traumy môžu tiež vzniknúť zlou výchovou alebo výcvikom psíka. Príčinou sú tiež často „staré metódy výcviku“ psíka alebo zlé postoje človeka pri výcviku alebo výchove psíka.

Z vlastných skúseností s ostatnými psičkármi viem, že sa často k svojim psíkom nesprávajú tak ako by správne mali. Napr. na svojich psíkov kričí, hnevá sa na nich, keď urobia niečo čo nie je podľa ich predstáv, alebo sa u všetkého hnevajú a nemajú so svojím psíkom žiadnu trpezlivosť, čo je veľmi zle.

Príčin je samozrejme oveľa viac, ale v tomto článku si rozoberieme hlavne určité chyby pri výcviku a výchove našich štvornohých miláčikov.

Čo už určite viete je to, že trpezlivosť pri výcviku a výchove psíka robí veľa. Takú trpezlivosť má bohužiaľ málo psíčkarov, preto psíkovi neskôr začínajú traumy alebo úzkosti. Niekedy nie sú ani viditeľné, psík sa napríklad „len“ bojí svojho majiteľa, lenže majiteľ to často nevníma a nevidí to.

My si môžeme povedať, že je to „len“ taká maličkosť, lenže stačí chvíľa a psychický stav psíka sa pomaly a nenápadne začne zhoršovať. V takýchto prípadoch by mal majiteľ zareagovať a pokúsiť sa psíka traumy alebo úzkosťou zbaviť.

Najlepšie tým, že začnete pomalšie s danou vecou, ​​ktorej sa bojí a budete sa snažiť k nemu pristupovať tak, aby sa nebál a vyhovovalo by mu to. Napr. pokiaľ má psík strach z nejakých povelov alebo trikov, tak je to kvôli tomu, že si k nim psík nejakým spôsobom našiel negatívne myšlienky a postoje, ktoré mohli vzniknúť práve tým, že ste na neho počas výcviku kričali, hnevali sa, alebo len zvyšovali hlas .

Toto všetko sa dá v poriadku odnaučiť, len to chce čas, trpezlivosť a pozitivitu.

Samotný výcvik psíka

S psíkom skúšajte napr. dané povely a triky, u ktorých má problém so strachom. Postupujte ale opatrne, psíka chváľte a odmeňujte za každý správny krok, ktorý urobí. Ak ho správne neurobí, tak sa naň ale nehnevajte. Nijako nereagujte a pokračujte ďalej vo výcviku.

Čoskoro uvidíte, že sa psík pomaly bude prestávať báť a namiesto negatívnych myšlienok a postojov si vytvorí tie pozitívne, pretože vie, že za ne dostane pochvalu a odmenu.

Takto postupujte pri všetkých veciach, ktorých sa bojí a uvidíte, že všetko pôjde razom lepšie. Len to chce veľa Vášho času a trpezlivosti so psíkom, pretože sa psík strachu nezbaví len tak.

Záver

Radi vám pomôžeme s problémovým správaním a úzkosťami vášho psíka v našom kurze Problémové správanie , kde máte v cene aj individuálnu konzultáciu s našou trénerkou.

Komentáre