Austrálsky ovčiak

Pôvod plemena a jeho pôvodné využitie

• Pôvod austrálskeho ovčiaka je zo Spojených štátov amerických.
  • Už z jeho názvu vyplýva, že plemeno bolo pôvodne využívané na pasenie oviec, kráv a iného dobytka.

Sfarbenie a typy srsti plemena

• Austrálsky ovčiak môže mať tri typy srsti, a to je:
  • Krátkosrstý
  • Strednesrstý
  • Dlhosrstý
  • Má tiež niekoľko krásnych sfarbení, ako je napríklad:
  • Blue merle
  • Red merle
  • Základná farba čierna
  • Základná farba hnedá/červená
  • Potom aj s farebným pálením.

Povaha plemena

• Austrálsky ovčiak sa veľmi podobá border kólii, ako vzhľadom, tak aj správaním a inteligenciou.
  • Je to veľmi inteligentné plemeno a rovnako ako border kólia nie je vhodné pre začínajúcich psíčkarov.
  • Je veľmi závislý na svojom majiteľovi.
  • Je to aj rodinný pes, má rád spoločnosť, ale deti veľmi nemusí.
  • Austrálsky ovčiak potrebuje veľa pohybu, takže s ním môžete robiť rôzne psie športy.
  • Musíte ho však zamestnávať aj psychicky.
  • Najlepšie každý deň nejaký tréning, dlhšie prechádzky alebo výlety.
  • Mohlo by sa tiež stať, že by mal psychické problémy, keby ste sa mu pravidelne nevenovali. Potrebuje totiž Vašu pozornosť a lásku.

Zdravie plemena

• Austrálski ovčiaci sú bohužiaľ náchylní na dedičné choroby, ako je napr. epilepsia, bolesti kĺbov, ochorenie očí a pod…
  • Dĺžka života austrálskeho ovčiaka sa pohybuje okolo 14-16 rokov, ale môže aj viac.

Kompletnú výchovu Vášho psíka Vás prevedieme v našom najlepšom kurze Základná poslušnosť, kde sú všetky hlavné povely vrátane názorných videí krásne vysvetlené.