Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako na zimu podporiť psiu imunitu?

Aktuálne chladné a daždivé počasie už začína naberať na sile, je preto dôležité dbať o svoje zdravie. S prichádzajúcou zimou totiž dostáva imunitný systém pekne zabrať, a to nielen u ľudí, ale aj našich domácich maznáčikov. Čo všetko teda môžeme urobiť pre jeho posilnenie?

Kvalitná strava

Kvalitné kŕmenie je základom každého zdravého korienku. Krmivo z kvalitných surovín v správnom množstve prispieva k pevnému zdraviu, optimálnej hmotnosti, správnemu fungovaniu všetkých orgánov a zdravému prostrediu v črevách. A pretože v tele súvisí všetko so všetkým, je dôležité, aby malo psíkovo telo dostatok kvalitných živín, ktoré napomáhajú pevnému zdraviu a silnej imunite. V zložení granúl sa tak sústreďte na kvalitné plnohodnotné suroviny a pridané „superpotraviny“ (napríklad sušené čučoriedky a brusnice, kokosový olej, lososový olej alebo výťažok z yucci).

Kvalitné krmivo zakúpite na našom e-shope tu.

Doplnky stravy  

Imunitu môžeme podporiť aj výživovými doplnkami. Najčastejšie sa odporúčajú doplnky s Omega 3, napríklad lososový olej. Kŕmenie môžete obohatiť aj o probiotiká, ktoré zaisťujú zdravú strednú mikroflóru a správnu funkciu čriev. Na podporu imunity môžete zaobstarať aj pre psov určené sirupy s beta-glukánmi.

Doplnky stravy sú veľkým pomocníkom u zvierat, ktoré sa aktuálne s niečím liečia, odporučiť sa môžu tiež starším a chronicky chorým psom.

Nezabúdajte, že doplnky stravy majú byť iba nad rámec, neslúžia ako náhrada za kvalitnú a pestrú stravu. Pre správne fungovanie každého zvieraťa je hlavná kvalitná strava, dobrý zdravotný stav a pravidelná veterinárna starostlivosť.

Fyzická a psychická pohoda

Ruka v ruke so silnou imunitou ide aj dobrá fyzička každého chlpáča. Preto je aj pravidelný pohyb dôležitou súčasťou podpory imunitného systému, a to aj za chladných dní. Veľký vplyv na celkové zdravie má ale aj psychické rozpoloženie, ktoré úzko súvisí s ďalšími procesmi v tele. Veľkým škoditeľom je v tomto smere napríklad stres. Sústreďte sa preto na dostatok zábavy a dostatok pohybu, ktorého za chladného počasia môže mať psík nedostatok. Ideálne sú na jeseň a zimu napríklad návštevy iných chlpáčov, kde sa za krátky čas psík rýchlo vybehá a unaví.

Alebo na zabavenie psíka môžete využiť našu horúcu novinku – Zimná výzva z tepla domova. Viac informácií o tomto tréningu nájdete tu.

Prispôsobte prechádzky aktuálnej situácii

Nič sa ale nemá preháňať. Ak je psík napríklad chorý, alebo môže trpieť na prechladnutie, zvoľte radšej prechádzky na kratších trasách a pridajte viac aktivít vo vnútri. Vždy je dôležité sa zamyslieť a prispôsobiť situáciu potrebám vášho zvieraťa. Niektorí majitelia sa môžu rozhodnúť zainvestovať do psieho oblečenia, ktoré sa hodí hlavne pre menej huňaté plemená a psy menších veľkostí.

V prípade, že váš pes nie je vo svojej koži, napríklad kašle, je dôležité sledovať jeho zdravotný stav. V prípade, že ho okrem kašľa nič netrápi, je lepšie dodržiavať niekoľko dní pokojový režim a napríklad siahnuť po doplnkoch stravy. V prípade, že váš pes trpí napríklad psinkovým kašľom, je dôležité držať ho pár dní od ostatných psov. Psinkový kašeľ je na jeseň veľmi častým ochorením, ktoré sa prenáša priamym kontaktom medzi psami.       

Pokiaľ sa vám ale pes celkovo nepozdáva a bojíte sa, že so psom nie je niečo v poriadku, je lepšie objednať sa na kontrolu k vášmu veterinárovi. Ten pomôže určiť príčinu a môže vylúčiť tie najhoršie varianty. Nielen, že sa majiteľ upokojí, pretože bude vedieť, ako na tom jeho maznáčik je, ale riešenie celej situácie bude ďaleko jednoduchšie a príjemnejšie.

Komentáre