Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥
Cieľom každého z nás je zdravý, šťastný a spokojný pes, ktorý sa s nami cíti vždy v bezpečí. A práve na tému bezpečnosť a ochrana nášho psa sa zameriame v dnešnom článku.
Samozrejmosťou je povinný čip, ktorým sa musí každý pes značiť. Strážte si platné údaje u všetkých dokumentov, teda pri čipe, pase, očkovacom preukaze.
Nezabudnite zaobstarať známku, na ktorej budete mať spomínané psíkovo meno a telefónny kontakt. Keby sa vám náhodou psík stratil bude jeho návrat domov oveľa jednoduchší.
Chystáte sa so svojím psom do prírody alebo venčíte až po zotmení? Zaobstarajte bezpečnostné prvky, napríklad reflexnú šatku alebo prvky na vodítko, na obojok alebo postroj zaháknite svetielko. O psíkovi tak budú vedieť nielen prechádzajúce autá, ale aj ostatní účastníci prevádzky a okolití psovodi.
Ak máte možnosť nechať psa s niekým, urobte to. Psa tým ochránite pred nepriaznivým počasím, horúčavou, prechladnutím a hlavne krádežou. Navyše ho nemáte pod dohľadom a neviete, čo sa s ním vonku deje. Niektorí psíkovia navyše nemajú uväzovanie vonku radi a môžu sa z vodítka utrhnúť. Snažte sa preto uväzovať psa bez dozoru čo najmenej.
A teraz nemyslím iba veterinára, ale aj profesionálnych cvičiteľov, poradcov v chove, v strave alebo starostlivosti o srsť. Na internete sa dnes totiž nachádza obrovské množstvo informácií, ktoré ale často nie sú podložené odbornými dôkazmi. Obsah so zvieratami je navyše na sociálnych sieťach veľmi populárny, zároveň je často aj zavádzajúci alebo nepresný.
Namiesto prehľadávania diskusných fór preto radšej dôverujte odborníkom, ktorí majú odborné znalosti priamo v danej oblasti. Môžete si tým uľahčiť množstvo trápenia.
A to vo vozidle, na pozemku alebo pri vonkajších aktivitách. Trénujete so šteniatkom pobyt vonku a chôdzu bez vodítka? Začínajte v ohraničenom priestore a na dlhšom vodítku. Pri hraní s ďalšími psami sa držte ďaleko od všetkých dopravných ťahov, pri návštevách lesov a pamiatok dodržujte požadované predpisy.
Naučte sa základy prvej pomoci pre psov. Vedieť, kedy a ako vyvolať zvracanie alebo ako postupovať pri obväzovaní labky, môže hrať úlohu pri záchrane nielen vášho zvieraťa.
Samozrejmosťou by mala byť aj psia lekárnička, ktorú si môžete zaobstarať hotovú, alebo si ju poskladať priamo podľa vašich potrieb.
Príliš silný prúd vo vode, nebezpečne klzký terén alebo nebezpečná divoká zver v okolí. Aj v takýchto prípadoch je nutné premýšľať za našich miláčikov a nepúšťať sa s nimi do nebezpečného rizika. Nezabúdajte ich aj chrániť pred priamym slnečným žiarením, na ktorom sa veľa z nich rado vyvaľuje. Hlavne medzi 10.-16. hodinou by mali byť zvieratá pred priamym slnkom chránené.