Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥
Psy sú snáď pre každého z nás zdrojom šťastia. Vďaka nim máme totiž život plných nezabudnuteľných okamihov a momentov, na ktoré sa s nimi vždy tešíme. Zbieranie a upratovanie kôpok k takým aktivitám ale úplne nepatrí a nemalá časť psíčkarov sa im snaží skôr vyhýbať. A práve tým je venovaný dnešný článok.
Zber a upratovanie psích exkrementov je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o maznáčika a čím skôr s tým začnete, tým skôr vám táto činnosť zovšední a prestane vadiť. A prečo je vôbec dôležité po svojom psovi upratovať?
Psie kôpky sú nielen zlou vizitkou pre pána samotného, kazia aj využitie parkov, chodníkov, turistických trás a ihrísk. Nepoznám nikoho, komu by navyše šliapnutie do kôpky nezničilo deň (a topánky). Okrem obmedzovania ostatných, znečisťovania okolia a ničenia prostredia dokážu neupratané exkrementy ešte oveľa viac.
Vlastnou kategóriou sú potom v tomto prípade rodičia s malými deťmi. Nielen, že musíte svoje ratolesti strážiť pri hraní v tráve alebo na ihrisku, čistenie detských topánok od psích exkrementov je kategóriou samo o sebe. O hygienických dôvodoch asi ani začínať nemusím.
Kde nestačí iba ohľaduplnosť môže pomôcť zákon. Mestá sa snažia proti znečisteniu bojovať a majiteľov zvieraťa môžu pokutovať podľa poriadku až 30€.
Asi najčastejším argumentom nezbieračov je dôvod, že kôpky sú „predsa prírodné“ a že naopak ešte pomáhajú hnojiť prírodu v mestách. Nie! Psie exkrementy môžu predstavovať riziko pre podzemné vody a okolitú pôdu. V blízkosti vôd môžu dokonca ohrozovať vodné organizmy. A že sa rozložia sami o sebe? Áno, ale v závislosti od klímy to môže trvať aj niekoľko mesiacov. A spočítajte si, koľko kôpok urobí len váš hafan za jeden týždeň.
Vďaka nezbieraným kôpkam sa môžu v prostredí voľne šíriť nebezpečné patogény, ktoré môžu ohroziť nielen ďalšie zvieratá, ale aj človeka. Dookola sa napríklad môžu dostať bakteriálne infekcie typu Salmonella, Escherichia coli alebo Leptospira. Neodpratané kôpky môžu byť aj zdrojom parvovirózy. Riziko predstavujú aj rôzne druhy endoparazitov, ktoré v prostredí dokážu prežiť aj niekoľko rokov. A to aj keď váš pes nejaví žiadne príznaky infekcie.
Nezobrané exkrementy tak predstavujú skutočné nebezpečenstvo.
Keď odhliadneme od argumentov ako sú čistá príroda a bezpečné prostredie, tak mi napadá ešte jeden dôvod. Pri zbieraní sa dostávame do blízkeho kontaktu s finálnym produktom tráviaceho traktu nášho hafana.
Stav stolice našich maznáčikov nám totiž môže prezradiť oveľa viac, než si vôbec uvedomujeme. Vďaka zbieraniu máme pravidelný a stály prehľad o vylučovaní nášho maznáčika ao stave jeho trávenia. A práve trávenie je výborným ukazovateľom celkového zdravotného stavu psa. Preto by ste mali spozorniť pri zmene konzistencie, farby, alebo pokiaľ nájdete v stolici krv alebo okom viditeľné parazity. V taký moment vyhľadajte veterinárnu pomoc.
Keď už hovoríme o zdraví psa, viete, akých je 5 najčastejších mýtov o zdraví psa?