Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Zaobstarávame si psa

10.11. 2021

Aby sa zo psa nestala guľa na nohe: Na čo myslieť pred kúpou psa?

Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka. Ale je to skutočne tak? Zvažujete obstaranie psa? Riaďte sa jednoduchým pravidlom: Kúpa psa by mal byť premyslený krok, nie hurá akcia. Inak si namiesto vytúženého priateľa prinesiete domov časovanú bombu.

Zlé rozhodnutie vedie k tým najhorším scenárom: neustály krik doma kvôli chlpom, ktoré sa váľajú na sedačke, oblečení aj tanieri, hádky o tom, na kom je tentoraz rad s venčením, pretože z venčenia-zábavy sa stala len povinnosť a samozrejme – všetci členovia rodiny sú na pokraji zrútenia, pretože pes-ničiteľ sa už neuspokojil len s nabíjačkou, ale tentoraz si vzal do parády aj kabelku, kreslo a obľúbeného plyšáka detí. Ako sa tomu vyhnúť?

Počítajte s tým, že pes prináša problémy. A je len na vás, ako sa k nim postavíte

Pes znamená nielen radosti, ale aj starosti. Môžete mať šťastie a zaobstarať si psíka, ktorý s vami bude spokojne ležať na gauči, k celkovému šťastiu mu bude chýbať len pomaznanie a aj bez špeciálnej výchovy k vám príde na zavolanie, pretože je to pán pes. Lenže toto nie je bežný scenár.

Hoci sa to dočítate všade a možno vám to lezie už aj ušami – Pes je záväzok na celý život a je teda lepšie počítať s tým najhorším (a dúfať v to lepšie). Môžete si totiž domov priniesť aj opačný koniec spektra – nezriadené hyperaktívne torpédo, ktoré sa neunaví ani po dvoch hodinách prechádzky, doma vás bude „otravovať“, pretože sa nudí, skôr ako dospeje, vám zničí polovicu vybavenia domácnosti a pri venčení vám dá jasne najavo , Že venčí on vás a nie vy jeho.

Pripravte rodinu na možné problémy

Taký pes si vyžaduje veľa času, trpezlivosti a pochopenia všetkých členov rodiny. Sadnite si s partnerom a deťmi a porozprávajte sa o všetkých problémoch, ktoré môžu po obstaraní psíka nastať. Pripravte ich na to, že skôr, ako psa naučíte správnym spôsobom, sa môže stať, že zničí vaše obľúbené veci, niekoľkokrát denne budete nachádzať všade po dome mláčky a kôpky (a to aj napriek tomu, že v noci trikrát vstávate, pretože šteňa nevydrží celú noc bez venčenia), pes nebude vedieť chodiť na vodítku a prechádzky tak budú pripomínať tréning ťažného psieho záprahu.

Pes pre deti? Áno, ale zodpovednosť zaňho máte vy

Ak chcete psa zaobstarať deťom, nezabudnite na to, že starať sa oň budete hlavne vy – deti nikdy nie sú natoľko zodpovedné, aby výchovu, kŕmenie a venčenie zvládli sami. Môže prísť doba, kedy všetky záujmy budú zaujímavejšie ako psík a v ten moment musíte byť pripravení vziať opraty do svojich rúk.

Uistite sa, že pes nikomu nevadí

„Darujeme psa, už ho ďalej nemôžeme mať v byte“, to je časté znenie inzerátov. Pokiaľ nebývate v rodinnom domčeku, prečítajte si domový poriadok a opýtajte sa majiteľa bytu, či s obstaraním psa nemá problém. Zo zákona vám síce nikto vlastníctvo psa v byte nemôže zakázať, prax ale býva iná.

Už ste si priniesli psíka domov? Vyveste na domovej nástenke oznámenie, že ste si zaobstarali psa a že sa ospravedlňujete za všetky potenciálne nepríjemnosti: je možné, že v prvých týždňoch bude pes vyť alebo štekať v čase vašej neprítomnosti. Psa totiž musíte naučiť všetko – aj to, ako byť doma sám.

Spýtajte sa sami seba: Prečo chcete psa? A podľa toho vyberajte

O tom, či pre vás pes bude spoľahlivý parťák alebo skôr hromada starostí, rozhodne aj to, akého psa si domov prinesiete. Vždy si ujasnite, aký pes je pre vás ideálny: spoločník, ktorého budete brať na krátke vychádzky okolo domu, strážca, ktorý bude prevažnú dobu sám na záhrade, alebo neposedník, s ktorým budete robiť rôzne športy a musí tak byť dostatočne aktívny? Nemenej dôležitú úlohu hrá aj to, či si zaobstaráte šteňa alebo už dospelého psa.

Šteňa je síce najkrajšie, ale aj najnáročnejšie

Kto by odolal tým chlpatým nemotorným guličkám? Sú roztomilé, nevinné, lenže v ich očiach často číhajú malí diablici. Počítajte s tým, že šteňa nevie nič – často nemá hygienické návyky a venčí sa doma, svoju potrebu nevie zadržiavať a musíte s ním chodiť von čo dve hodiny, a to aj v noci. Nevedia chodiť na vodítku, nepozná žiadne povely, a keď príde na rad nuda, v domácnosti vezmú za svoje nejedny topánky.

Keď už si toho chlpáča ako tak vycvičíte, objaví sa puberta, ktorú psy prežívajú podobne ako ľudia – začnú robiť, že nepočujú, nevidia a môže sa zdať, že žiadnym výcvikom vlastne neprešiel. Na druhú stranu, šteňa je nepopísaný list papiera – nemá za sebou žiadne zlé skúsenosti, ktoré by sťažovali výcvik a cvičia sa najľahšie.

Kupujte zodpovedne: Podporte útulky alebo zodpovedné chovateľské stanice, nie tých, ktorí množia psy len pre peniaze

Pokiaľ sa rozhodnete pre šteňa, máte na výber viac možností: obstaranie šteňa z útulku (áno, aj útulky ponúkajú šteniatka), z chovateľskej stanice, alebo cez inzerát. Chovateľská stanica vám zaručuje, že pes je testovaný na rôzne genetické zdravotné problémy a že povaha psa zodpovedá povahe plemena, ktoré ste si vybrali. Chovateľská stanica vám tiež poskytne rady ohľadom výchovy a podporu počas celého života psíka, pripravte si však finančnú čiastku rádovo cca 800eur

Snažte sa nepodporovať biznis množenia a nikdy nekupujte šteňa cez inzerát, ktoré stoja viac ako 500 Sk – takí „chovatelia“ množia šteňatá len kvôli peniazom a chovné sučky žijú často v nevyhovujúcich podmienkach. Ak sa stane a niekto má šteňatá omylom, pretože suku neustrážil, potom šteňatá buď daruje, alebo predáva za čiastku, ktorá zodpovedá nákladom na očkovanie a kŕmenie – spravidla naozaj do tých cca 20eur.

Dospelý pes vyžaduje menej času, ale starostlivejší výber. Nikdy presne neviete, čo má za sebou

Ak máte tušenie, že nemáte toľko času alebo trpezlivosti, zvážte obstaranie psíka staršieho ako tri roky, napríklad z útulku. Nielenže urobíte dobrý skutok, ale hlavne – viete, akú povahu pes má. V útulku vám väčšinou povedia, či je to pokojný spoločník, alebo naopak, či vyžaduje každodenné vybitie a je tak ideálny pre psie športy.

Myslite ale na to, že taký pes už má niečo za sebou a nemusí to byť práve len zlé skúsenosti. Má svoje návyky, je zvyknutý na určité štandardy, a pokiaľ nie je vychovaný, býva to poriadna výzva. Preto, ak sa rozhodnete pre staršieho psíka a ste začiatočníci, dbajte na to, aby už ovládal chôdzu na vodítku, pribehol na privolanie a vedel základné povely. Ak máte deti, vždy overte, či s nimi vychádza dobre a nezdráhajte sa vziať psa z útulku na niekoľko prechádzok, aby ste ho naozaj dobre spoznali, nie iba jednu. Nikdy nevyberajte iba podľa vzhľadu!

Kúpa psa je zásadné rozhodnutie, ktoré nie je dobré podceňovať. Správny výber vám do života prinesie veľa radosti, pokiaľ si ale neuvedomíte všetky problémy, ktoré život so psom môže priniesť, dobrovoľne si zaobstaráte namiesto psa okovy. Preto o kúpe premýšľajte s rozvahou, a pokiaľ si poviete „áno“, vyberajte psa tak, aby zodpovedal vášmu životnému štýlu.

Komentáre