Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Za problémové správanie psov môžu ich majitelia, hovorí zakladateľka Online psej školy

Podnikať začala už na gymnáziu, kedy si uvedomila, ako so zvieratami ľudia zachádzajú a trestajú ich. Vtedy sa jej znepáčili výcvikové metódy plné nátlaku, a tak sa rozhodla šíriť myšlienku „pozitívneho výcviku“. Dnes vlastní najväčšiu Online psiu školu v Česku aj na Slovensku a „jej rukami“ prešlo 13 tisíc majiteľov a ich psov. „Chcela som pomôcť ľuďom, ale predovšetkým psom,“ hovorí v rozhovore Klára Groulíková.

Ako jedna z prvých ste kritizovali elektrické obojky a iné formy trestu, ktoré tréneri učia ľudí na cvičení. Aj kvôli tomu ste si založili vlastnú psiu školu?

Kritizovala som skôr ostnaté obojky a fyzické tresty, čo boli v tej dobe bohužiaľ bežné praktiky niektorých cvičákov. A presne to bol impulz robiť veci inak a neskôr ich aj šíriť. V tej dobe bol „pozitívny výcvik“ prakticky neznámy.

Svoju vlastnú metódu ste začali spisovať a vymýšľať ešte na gymnáziu. Verili vám vtedy rodičia, že sa vám to podarí?

Nie je to moja metóda, je to forma „pozitívneho výcviku“, ktorá v tej dobe už bola známa v Spojených štátoch. Metóda sa mi veľmi zapáčila, videla som obrovské zmeny a pokroky hneď po prvom tréningu, preto som sa ju rozhodla s nadšením šíriť ďalej medzi ľudí. Mamka bola od začiatku pri mne a podporovala ma, tiež sa jej priečil prístup na cvičení, takže v tom videla veľký zmysel.

Psa je možné vychovať bez trestov, ale čo je prvá rada, ktorú dávate neskúseným majiteľom psa?

Všetko je o vzájomnom prepojení, vzťahu a zdravých hraniciach, na tom je najlepšie pracovať hneď od príchodu psíka domov. Pokiaľ ľudia nemajú s výchovou psíka skúsenosti, je vždy na mieste vyhľadať dobrého trénera, ktorý im bude vyhovovať. Čím skôr, tým lepšie. Dá sa tak predísť mnohým problémom, keď začnete hneď od prvých spoločných dní správne.

Ako so psami teda pracujete?

U nás v Online psej škole to funguje tak, že ľudia nemusia nikam dochádzať a vychovajú si psíka z pohodlia domova, od nás dostanú kompletný návod vrátane videí a vždy majú k dispozícii skúsené trénerky, ktoré im poskytnú spätnú väzbu a konzultáciu, kedykoľvek potrebujú. Pokiaľ ide o metódu výcviku, ako som už spomenula, nepoužívame fyzické tresty, naopak psíka motivujeme tak, aby ho tréning bavil, aby sa na ďalší tréning tešil a počúval nás rád, nie len zo strachu. Pes, ktorý počúva zo strachu a je fyzicky trestaný, môže byť časom agresívny na okolie aj svojho pána.

V 18 rokoch ste vydali svoju prvú knihu, to je celkom veľký úspech. Čo všetko ste v nej majiteľom radila? A kedy ste ju písala, keď ste chodili do školy?

Áno, v prvej e-knižke, ktorú som vydala, bolo zhrnutie „pozitívneho výcviku“ psíka z pohodlia domova. Ako naučiť psa základné povely a tak ďalej. Ľuďom stačila vlastne e-kniha, kliker a odmeny a mohli sa pustiť do výchovy z domu. Knihu som písala po škole, v škole počas prestávok a niekedy aj na hodine.

Kedy vás napadlo, že by ste rozbehli online kurzy?

Keď začal byť záujem o e-knihu, ľudia chceli viac, chceli videá, chceli podrobnejšie návody, tak som začala pripravovať a natáčať prvý online kurz. Neskôr sme sa spojili s veľmi obľúbenou trénerkou Veronikou Kozubkovou, s ktorou sme kurzy rozšírili.

Zo začiatku vám pomáhala rodina, vlani ste ale už mali obrat desať miliónov českých korún. Verili ste tomu, že sa raz budete živiť tým, čo máte najradšej?

Rodina pomáha stále, sme jeden tím. Kým som nevidela ten záujem o naše kurzy, nikdy predtým som si nepredstavovala taký veľký dosah a záujem zo strany psíčkarov. Šíriť pozitívny výcvik som začala, aby sa dostal k čo najviac ľuďom a pomohlo im to tak, ako mne. Ale že budeme raz najväčšia psia škola v Česku a na Slovensku som si ani vo sne nepredstavovala.

Mnoho ľudí si počas pandémie zaobstaralo psa či iné domáce zviera. Pozorujete, že si kupujú psa aj ľudia, ktorí by „do toho“ za normálnych okolností nešli?

Áno, to je asi pravda. Avšak pre psíkov je to dobre, aj útulky sa trochu vyprázdnili. Nepozorujeme žiadne negatívne vplyvy, napríklad, že by si psíka kupovali ľudia a potom sa o neho nestarali, nemáme žiadne priame ukazovatele na nárast týchto problémov, ale možno sa to ukáže až časom, ťažko povedať.

Existujú nejaké základné rady pre majiteľov psov, ktorých by sa mali držať všetci bez ohľadu na rasu či vek zvieraťa?

Také rady sú, je to práve napríklad o prístupe k psíkom a vzájomnom vzťahu. Aj také základy učíme u nás. Často, ak psík vykazuje nejaké problémové správanie, je problém u majiteľa, nie vo zvierati. Preto je kľúčové, aby sa učil a pracoval na sebe práve majiteľ.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/lide/psi-online-psi-skola-klara-groulikova-pozitivni-vycvik-trenerka.A220125_134603_lide_ape

Autor: Alena Pecháčková

Komentáre