Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Výchova šteňaťa – ako naučiť psa základné povely a správne správanie

Je dôležité si uvedomiť, že šteniatko príde na svet úplne neznalé. Po narodení je závislé na svojej mamičke a súrodencoch. Vyrastá s nimi a v podstate žije len pre spánok, potravu a hranie sa so svojími súrodencami. Preto je potrebné šteniatku všetko podrobne, pomaly a postupne vysvetľovať. Keďže bude chvíľu trvať, kým sa naučí žiť v našom zložitom ľudskom svete, kým vôbec pochopí svoj vlastný zmysel života a zistí, čo je jeho poslanie a za čím si chce vlastne ísť.

Šteniatko treba učiť hneď od prvého dňa, čo si ho priveziete domov. Nemyslím tým, že ho máte ísť hneď učiť všetky rôzne triky a povely, ale myslím tým učenie ako také. Nechať ho rozhliadať v jeho novom teritóriu as ničím sa naň nijako neponáhľať. Ukázať mu, ako to u Vás doma chodí a postupne ho učiť Vaše pravidlá, ktorými sa bude po celý čas riadiť, aby vedelo, kedy je čoho veľa. Skrátka aby vedelo, kde sú hranice.

Musíte si tiež v hlave stále opakovať, že šteniatko nesmiete za nič trestať, keď už to inak nejde, tak len nežnejšie pokarhať a skúsiť mu danú vec nejako vysvetliť, aby nabudúce vedelo, že sa to takto robiť nemá. Šteniatka nie sú hlúpe, ba naopak. Niekedy to možno tak nevyzerá, ale sú to veľmi múdre a chápavé stvorenia.

Čo sa týka trikov a povelov, šteniatko ich učíme rovnako ako dospelého psíka. Nesmieme zabúdať na odmeny(pamlsky, hračky a pod.), na pozitívnu náladu a trpezlivosť pri výcviku. Šteniatka bývajú viac „žravé“ oproti dospelým psíkom, tak to určite využite. Ľahšie sa so psíkom spolupracuje a všetko ide viac hladko.

Samozrejme sa môže ale stať, že šteniatko bude mať väčší vzťah k hračkám, než k maškrtám a k jedlu, čo nie je problém, pri výcviku šteniatka môžete použiť radšej hračku.

Šteniatko je dôležité učiť aj vonku, nielen doma. Predsa len vonku budete so šteniatkom tráviť veľa času. Vonku sa nachádza množstvo nebezpečenstva a veľa nových vecí, ktoré šteniatko nepozná a je potrebné, aby sa s danými vecami postupne zoznámilo.

Keď už sme pri učení šteniatka vonku, tak je dôležité ho zoznámiť aj s obojkom, vodítkem, postrojem a pod. Šteniatko potrebuje na všetko veľa času a musíte vedieť, že sa mu zo začiatku nebude práve páčiť, keď mu nasadíte napr. práve ten obojok. S veľkou pravdepodobnosťou si bude chcieť obojok vyzliecť a bude robiť všetko preto, aby sa z neho dostalo von. Preto ho treba na tieto veci pripravovať a zvykať už od prvého dňa, čo si ho priveziete domov.

Medzi ďalšie dôležité veci alebo zručnosti patrí socializácia šteniatka. Najlepšie je začať čo najskôr, kým je šteniatko dostatočne hravé. Či už je to socializácia s ostatnými šteňatami, dospelými psíkmi alebo s úplne inými zvieratkami, ako sú napr. mačičky alebo nejaké väčšie zvieratá, ako sú napr. kone, kravy a pod.

Záver

Je veľa vecí, ktoré musíme šteniatka naučiť. Čo si budeme, patrí to medzi najzábavnejšie chvíle s našimi chlpatými kamarátmi. Verím, že všetko zvládnete hladko a bez problémov. 🙂

Kompletnou výchovou vášho psíka vás prevedieme v našom najlepšom kurze Základná poslušnosť, kde sú všetky hlavné povely vrátane názorných videí krásne vysvetlené. 🙂

Komentáre