Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ťahá na vodítku? Máme riešenie!

09.11. 2021

Tentokrát sme si pre Vás pripravili veľmi žiadanú tému, ktorou je Pes a chôdza na vodítku.

Postupov ako na to, je naozaj veľa, napríklad:

 • Klasický nácvik obojok – vodítko
 • Prepínanie obojok verzus postroj
 • Chôdza v kruhu
 • Tam a späť
 • A ďalšie… Ja najčastejšie využívam prvé dva typy.

Klasický nácvik obojok – vodítko

Najskôr si musíme ujasniť, čo vlastne chceme. Pes musí pochopiť dva princípy:

 • Chôdza na vodítku pri nohe
 • Chôdza na vodítku, kedy má pes svoju voľnosť, ale musí nás vnímať v miernom ťahu, ktorý je príjemný nám aj psíkovi

Ako na to? Poďme si to prejsť krok po kroku

 • Najprv si musíme pripraviť psa tak, aby vnímal a sústredil sa na nás.
 • Potom si určiť povel, pod ktorým budete spoločne vychádzať. Osobne používam povel k nohe alebo poď. Neprajem si, aby bola chôdza pri nohe na tesno tak, ako je to potrebné pri skúškach poslušnosti. Chcem, aby sa pes pohyboval v blízkosti mojej nohy a vodítko dĺžky 1-1,5 m bolo prevesené. Nechcem, aby na vodítku vznikol akýkoľvek ťah, teda ani mierny.
 • Takže – pes je teraz na mňa dostatočne motivovaný, je pripravený ma nasledovať a ja dávam zvolený povel a vykračujem vpred.
 • So psom neustále pracujem, komunikujem a motivujem ho, aby mal dostatočne silnú vôľu ma vnímať a nasledovať a to mi zaistí, aby vodítko bolo prevesené a nenapínalo sa.
 • Pokiaľ je prevesené, vždy musí odo mňa prichádzať odozva. Buď odozva slovná, alebo odmena vo forme maškrty. Podľa kritérií psa vzdialenosť predlžujem.
 • Pokiaľ sa stane, že pes vodítko napne, tak ihneď musí prísť informácia STOP – teda zastavím a zostanem nečinne stáť. Tým pádom stojí aj pes a vyčkáva, čo sa bude diať.

Kompletný online kurz Stop ťahaniu nájdete tu>>

Chce odmenu za ktorú ťahá, ale odmena nepríde.

Tu nastáva tzv. súboj, kto z koho, jednoducho čakáme, ako sa rozhodne, tu už beží samotná sebakontrola. Odmena je pre neho natoľko silná, že návrat k mojej osobe je pre neho naozaj náročný. Preto mu treba z mojej strany akokoľvek pomôcť.

Takže ak sa pohne, urobí krok, vytočí hlavu smerom ku mne, tak ihneď musia prísť slovné informácie, teraz to robíš správne. Táto informácia mu hovorí, že sa rozhodol správne, že keď pôjde ku mne, tak príde odmena (pri spätnom chode sa vodítko zrazu prevesí).

Príde k vám a opäť vychádzate smer vpred a smer rušivka. Toto sa neustále opakuje, až mu dôjde, že odmena nebude kým nepôjde v pokoji pri nohe. A je jedno, či rušivkou je druhý pes, balón, či nejaká pachová stopa.

Preto treba tréning vždy zakončiť danou odmenou, ktorú si pes vybral a pre ktorú sa rozhodne ťahať.

Ďalšou možnosťou je naučiť psa rozlišovať chôdzu na obojku a chôdzu na postroji.

Pripnutie za obojok znamená pohybuj sa pri mojej nohe viď prvá zmienka, ale ak budem chcieť dať povel voľno a dopriať psíkovi mierny ťah, tak ho naučím prepínanie medzi postrojom a obojkom. Teda prepnutie na postroj bude znamenať mierne ťahaj a prepnutie na obojok neťahaj ani mierne.

Tréning spočíva v sekvenciách, kedy trénujete podľa kritéria psa chôdzu na obojku. ( 1-5-10 krokov..). Kedy je schopný túto vzdialenosť ísť bez ťahu.

A následne psa prepnúť na postroj, tu musia prísť informácie „teraz ťa prepínam na postroj“, ktorú mu dáte povelom voľno a necháte ho v miernom ťahu. Takto striedavo trénujete.

Možno vám napadá…

,,No dobre, ale čo keď so psom chcem robiť treba canicross? Tu je predsa žiaduce, aby pes vyvinul silný ťah a teraz sa to bude v psovi biť.”

Nebude sa to biť, pretože pes musí vedieť rozlíšiť typy postroja a prvotný povel pod ktorým aktivitu robí.

 • Pokiaľ robíte napríklad canicross, využívate špeciálny postroj na ťah a prvotný povel napríklad bež alebo utekaj.
 • Pokiaľ pôjdete na prechádzku, využijete postroj iba na prechádzku, ktorý je typovo odlišný a povel k chôdzi je k nohe – poď – ideme…

Moja suka má 3 typy postrojov – vodiaci postroj, postroj na záchranárinu a postroj na canicross. A presne vie, keď jej ich nasadím, akú aktivitu a prácu bude vykonávať.

Buďte naozaj dôslední, pretože trpezlivosť sa vypláca. Na túto veľmi žiadanú tému pre vás točí Zdenka s Verčou nový online kurz Stop ťahaniu, iba teraz je pre vás v predpredaji za akčnú cenu tu>>.

Komentáre