Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Študentka vtiahla do boja s trestaním psov. Dnes vedie úspešný rodinný biznis

Fenka ridgebacka, dve neposlušné šteniatka a študentka tretieho ročníku gymnázia, ktorej vadil prístup na psom cvičisku plnom kriku, ostnatých obojkov a trestov. To bol začiatok cesty Kláry Groulíkovej k úspešnému biznisu, do ktorého sa nakoniec zapojila aj jej maminka a brat.

Cesta k Online psej škole nebola ľahká: musela si pomáhať brigádami a projekt chcela po roku zabaliť. Dnes sa po záhrade rodinného domčeku v Poličke na Vysočine preháňajú dospelé a poslušné fenky, ktoré stáli na začiatku celého nápadu.

Keď mali tri mesiace, bolo potrebné ich vychovať. Klára Groulíková teda vyrazila na cvičisko, aby psov socializovala a naučila ich poslúchať. To, čo na cvičisku zažila, ju ale nebavilo.

„Prístup ku psom na cvičáku so mnou vôbec neladil. Krik ako bežná súčasť tréningu, následne tresty a ostnaté obojky, keď pes neposlúcha, to bola hrôza. Psi sú kvôli tomu často agresívni na svojho pána, je to začarovaný kruh, ktorý som sa rozhodla zmeniť,“ spomína dnes už dvadsaťtriročná maminka.

Vrhla sa teda preskúmať iný spôsob výcviku, s ktorým sa následne stretla u jednej trénerky. „Naučila nás pracovať so psami úplne iným spôsobom, ktorý zvieratá bavil, a výsledky boli viditeľné okamžite.“

Klára Groulíková s fenami Arne a Abanillou

Groulíková hovorí o takzvanom pozitívnom výcviku psa, ktorý je založený na budovaní vzájomného vzťahu, nie na trestoch. „Pri výcviku sa používa kliker, kedy sa pes naučí, že práve kliknutie označuje jeho správne chovanie. Akonáhle toto pochopí, výcvik je oveľa rýchlejší a zábavnejší ako klasický tréning.

Víziou bolo šíriť výcvik bez fyzických trestov.

Tento druh výchovy psa ju nadchol natoľko, že sa v roku 2015 pustila – vtedy ako študentka tretieho ročníku gymnázia – do spisovania všetkého, čo o pozitívnom výcviku psa zistila a vedela.

„Písala som cez prestávky v škole, doma po škole, všetok voľný čas som venovala písaniu prvého e-booku a tvorbe webu,“ vybavuje si Klára Groulíková. Jej víziou bolo šíriť vtedy ešte verejnosti neznámy pozitívny spôsob výcviku psa bez fyzických trestov a učiť ľudí psom naozaj rozumieť.

Michaela Židlický – Forbes

Pokračovanie článku tu na Forbes.cz>>

Komentáre