Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Šteká Váš pes na návštevu?

Čakáte návštevu a neviete čo s Vaším psíkom? Či ho zavrieť do nejakej izby, na záhradu či do nejakej klietky? Len aby na návštevu zase pol hodiny neštekal, a vy ste nepočuli vlastného slova?

Ak niekedy riešite tento problém, môžem Vás upokojiť, že ten problém rieši ďalšia hromada ľudí. A práve preto som sa rozhodla o tom napísať článok, prístupný verejne Vám všetkým.

Sú rôzne podnety, ktoré ono štekanie u psa vyvolajú. A každý psík reaguje na niečo iné. Mnoho psov šteká na zvonček, a to väčšinou preto, že vedia, že po zvončeku nasleduje návšteva, a tak dáva najavo svoje teritórium.

Keď sa štekanie na zvonček zmení na štekanie na návštevu samotnú, môže to byť z dvoch dôvodov, ktoré ľahko spoznáte. Buď má pes strach, pretože je to niekto cudzí alebo šteká radosťou a víta už známu návštevu.

Čo robiť keď pes šteká zo strachu?

Príbeh s Adélkou.

Adelka je 4 ročná sučka, ktorá sa prejavuje agresívnejšie na prichádzajúcu návštevu. Šteká, pobehuje okolo, má stiahnutý chvost a bojí sa. Eva (jej majiteľka) ju vždy vzala na vodítko a odviedla ju preč od návštevy, hoci už niekoľkokrát skúšala, aby sa s návštevou spriatelila. Bez úspechu.

Dnes ale Eva skúsila iný postup. Požiadala jej kamarátku (návštevu) aby len vošla do bytu a stála pri dverách. Eva mala pripravené maškrty a odišla s Adélkou na druhú stranu bytu (ale aby Adelka videla na návštevu) a tam prekrmovala maškrtami, postupne sa približovali bližšie k návšteve a stále prekrmovali. Adelka sa občas pozrela, či tam návšteva stále stojí, ale inak sa sústredila na maškrty, čo bola jej úloha.

Takto sa približovali až k návšteve. A Adelka bolo úplne v pokoji. Návšteva si potom mohla ísť v pokoji sadnúť a to bez akéhokoľvek štekania. Keď prišla za týždeň iná návšteva, stačila už menšia vzdialenosť (kde začínali prekrmovať) a potom ešte menšia a teraz už Adelka zvláda cudzie návštevy s prehľadom. Vždy sa teší, že bude dostávať nejaké odmeny.

Čo sa stalo tak prevratného, ​​že predtým Adelka nezvládala cudzie návštevy a teraz áno?

Eva jej v hlave vytvorila nový podmienený reflex, Adelka si po niekoľkých opakovaniach v hlave zafixovala väzbu:

Bez názvu

Preto je dobré zachovať odmeny aj po tom, čo už sa psík návštevy nebojí. Sedíte pri kaviarni, máte v kapse piškóty a sem tam mu dáte.

Funguje to úplne rovnako ako, keď učíte psíka KLIK = ODMENA. Alebo akékoľvek iné cviky či povely. Všetko je to založené na vytváraní nových podmienených reflexov. Umožnite Vášmu psíkovi vytvoriť si nové podmienené reflexy a uvidíte, že Vás bude počúvať na slovo.

Dôležité je pri tom, ako pri učení všetkého, vytrvať tak dlho, kým sa tento spoj v jeho hlave vytvorí. Čo je individuálne, je to ako u ľudí, jedno dieťa vie násobilku za 2 dni iné za týždeň. Keď vytrváte a návštevu (niekoho koho psík nepozná) požiadate o trochu spolupráce a natrénujete to, potom sa nemusíte návštev nikdy obávať.

Prekrmovať môžete bez klikru aj s klikrom, to nehrá takú veľkú rolu, vyberte si ten variant, ktorý bude pre psíka lepší. Keď sa bude lepšie sústrediť, keď budete mať kliker, vezmite si ho, keď sa bude sústrediť aj bez neho dobre, klikr mať nemusíte.

Čo je ale nutné spomenúť… Pokiaľ má pes vynikajúcu výchovu, má oveľa menšie sklony k takémuto správaniu. Výchova je základ a zaisťuje nám ľahšiu prácu s naším maznáčikom. A nikdy nie je neskoro s ňou začať! Kompletná výchova psíka tou najľahšou cestou s pozitívnymi metódami.>>>

Keď máte 100% výchovu, už nebudete zažívať ten pocit bezmocnosti, keď Vás psík nepočuje.

Ak sa Váš psík bojí alebo je agresívny, máme pre Vás to najlepšie riešenie. Online kurz- Problémové správanie.

Keď psík šteká radosťou

Víta, skáče, šteká, vrtí chvostíkom, to všetko sú prejavy radosti a lásky. Takto psík obvykle víta už dobre známu osobu, čo je ale úplne prirodzené a krásne.

Chápem, že keď máte plné ruky nákupu, na sebe silonky a drahé biele oblečenie, že to tak v tej chvíli asi nevidíte, ale keď sa na to pozriete spätne.. no nie je to krásne? Ako Vás miluje, ako sa na Vás teší…

Pokiaľ k Vám príde už známa návšteva, ktorá má pre psíkov pochopenie a má ich rada, asi nepríde v luxusnom, ľahko zničiteľnom oblečení, pretože vie, že máte štvornohého miláčika a má pre jeho prejavy lásky pochopenie.

A pokiaľ k Vám má prísť návšteva, ktorá práve nemá psíkov v obľube, ale Váš psík sa teší z každej známej návštevy, potom sa ho pokúste upokojiť maškrtami. Ak na návštevu skáče, môžete si ho vziať aj na vodítko aby návštevu neumazal a prekrmujte ho maškrtami, odlákate tak pozornosť od návštevy a psík sa tak upokojí.

Tiež Vám pomôže náš kurz Základná poslušnosť.

Alebo sa môžete riadiť heslom, kto nemá rád psy, nesmie cez prah, potom sa tomuto problému ľahko vyhnete.😀

Komentáre