Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Sociálna interakcia psa – ako naučiť psa k pozitívnemu správaniu k ostatným zvieratám aj ľuďom

Určite každý vieme, že socializácia je u psíkov nevyhnutná. Veľa psíčkarov má so socializáciou so svojím psíkom problémy a určite mi všetci potvrdíte, že to nie je práve veľmi príjemné, keď Váš psík začne napr. na niekoho bezdôvodne štekať, vrčať, báť sa a pod…

V tomto článku sa Vám budem snažiť ohľadom tejto témy nejako pomôcť.

Socializácia

Zhodneme sa, že socializácia psíka je najlepšia v čase, keď je ešte šteniatko. Všetko ide potom ľahšie a väčšinou je to aj oveľa príjemnejšie ako pre šteniatko, tak aj pre Vás. Lenže každý nemá psíka už od šteniatka, alebo sa chystá na výcvik až keď je psík dospelý.

Ak má niekto z vás momentálne šteňa, tak odporúčam so socializáciou začať čo najskôr. Samozrejme socializáciu naučíte aj dospelého psa. U niektorých nie je žiadny problém už od začiatku, ale veľa psíkov je bojazlivých a treba ich naučiť, aby z takých vecí strach nemali. Môžu mať strach zo psov, iných zvierat, ľudí, áut, motoriek, bicyklov a pod., je toho veľa.

Socializácia šteniatka

U šteniatok je dobré to, že väčšinou majú už od začiatku kladný vzťah k ostatným psom, zvieratám a ľuďom. Chodia za nimi, chcú sa s nimi hrať a neboja sa ich. Samozrejme môže nastať situácia, že sa bude aj šteňa báť. Preto treba začať čo najskôr.

Na šteňa nesmieme s ničím tlačiť, hlavne nie so socializáciou, pretože je dosť pravdepodobné, že si k daným veciam neskôr vytvorí negatívnu myšlienku a bude s nimi ťažšie akokoľvek pracovať.

To isté platí aj u dospelého psa, takže na všetko ísť radšej pomalšie, mať s nimi trpezlivosť a Váš pozitívny postoj k psíkovi nesmie chýbať.

Socializácia šteniatka s ľuďmi

Pokiaľ si domov priveziete šteniatko, najprv je potrebné, aby si prezrelo a zvyklo na jeho nový dom, v ktorom bude bývať. S ničím sa naň neponáhľajte, dajte mu so všetkým dosť času, aby sa rozhliadlo. Musí si tiež zvyknúť na vás. Buďte naň dobrí, nekričte, ak urobí niečo, čo ste nemali úplne v pláne. Mohlo by sa začať báť.

Akonáhle si budete istí, že si šteniatko zvyklo na nové veci a na vás (Musíte počítať s tým, že to bude chcieť nejaký ten čas. Niektorým stačí deň, pár dní, týždeň, ale niektorým to bude trvať aj dlhšie, pokojne aj mesiac a viac, ale to je málo časté), tak môžete spoločne vyraziť von a spoznávať nové veci.

Socializácia šteniatka s ostatnými psíkmi a zvieratami

Najvhodnejšie je, keď začnete so socializáciou s Vaším psíkom spoločne s nejakým iným šteniatkom, pretože si pravdepodobne budú veľmi rozumieť, než aby šteňatá boli s dospelými psami. Mohlo by dôjsť ku konfliktom, čo nie je vôbec príjemné ani pre vás, tak ani pre vaše šteniatko.

Pokiaľ ale v blízkosti nikto ďalšie šteniatko nemá, tak vyhľadajte niekoho, kto je spoľahlivý a trpezlivý a má nekonfliktného psíka, ktorý by dobre vychádzal s Vaším šteniatkom.

Najprv sa ale uistite, či je druhý psík naozaj dobre socializovaný a Vášmu šteniatku nijako neublíži, pretože keby to tak nebolo a došlo by k sporom medzi nimi, tak sa môže stať, že sa šteňa začne všetkých dospelých psov báť, vytvorí si traumu alebo bude na ostatných útočiť, čo nikto z nás určite nechce.

So socializáciou je najlepšie začať na nejakom pokojnejšom mieste vonku, na ktorom to šteniatko už pozná a nemá na ňom z ničoho strach. Socializáciu najlepšie vykonávame so zloženými vodítkami, aby sa mohli spoločne s druhým psíkom poriadne očuchať. Navyše veľa psíkov, ktorí sú na vodítku, má tendenciu si na druhých „vyskakovať“, cíti sa silnejší.

Takto postupne pokračujte, kým si budete istí, že sa šteňa druhého psíka nebojí. Nestačí však len jedno zoznámenie. Bude ho treba oveľa viac, iné psy nemusia “zniesť” a mohlo by to dopadnúť zle. Psík by sa mal socializovať neustále. Takto postupujete so všetkými zvieratkami, nie len so psíkmi.

Socializácia dospelého psíka s ľuďmi

Pri socializácii dospelého psíka s ľuďmi postupujeme podobne ako u šteniat. Dospelý pes, ktorého máte napr. z útulku alebo ste ho niekde zachránili, môže mať nejaké traumy už z minulosti, na ktoré stále nezabudol, pretože zvieratá na takéto veci bohužiaľ nezabúdajú.

S takým psíkom bude oveľa viac práce, než napr. s malým šteniatkom, ktoré ešte nemá veľa skúseností u nás v ľudskom svete.

Socializácia dospelého psíka s ostatnými psíkmi a zvieratami

Pri socializácii s dospelými psami hrá veľkú úlohu ich povaha. Každý psík je povahovo iný a má odlišné reakcie, než iní psíci. Psík, u ktorého máte istotu, že druhým neublíži, tak ten by s veľkou pravdepodobnosťou nemusel mať s ostatnými psíkmi alebo zvieratami nejaké konflikty.

Naopak u psíkov, u ktorých viete, že majú viac agresívnejšiu povahu alebo sú viac bojazliví, tak by som na oboznámenie sa s ostatnými psíkmi a zvieratkami odporučila náhubok. Nie vodítko.

Ako som už spomínala, psík by si na vodítku mohol pripadať silnejší ako bez neho a mohol by si na ostatných viac dovoľovať alebo rovno útočiť. Pes všetky také veci robí väčšinou zo strachu, preto je dobré, aby sme ich naučili, že sa nemajú ničoho báť.

Bude však potrebné množstvo trpezlivosti, Vašej pozitívnej nálady alebo prístupu a veľa času.

Pri výcviku socializácie s dospelými psíkmi postupujete rovnako ako u šteniat, akurát by som sa viac zamerala na povahu Vášho psíka, aby neskôr nedošlo k nezhodám.

Socializácia psíkov s rôznymi predmetmi

Socializácia psíkov s rôznymi predmetmi (motorky, autá a pod.) je tiež veľmi dôležitá. Ako u dospelých psíkov, tak aj u šteniat budete postupovať rovnako. Na výcvik bude opäť potrebná trpezlivosť a čas. So psíkom sa viac pohybujte na miestach, kde sa vyskytujú napr. autá, kolesá, motorky a pod. a postupne ich s predmetmi zoznamujte.

Psík musí pochopiť, že mu daná vec nijako nechce ublížiť a nemusí sa jej nijako báť. Na výcvik môžete použiť kliker, pokiaľ je na neho psík naučený. Ak nie, nevadí, bude stačiť slovná pochvala. Ani pri tomto výcviku nesmie chýbať odmena, napr. hračka alebo pamlsky

Danú vec psíkovi „predstavíte“ a budete pomaly postupovať. Napr. prejsť okolo auta, kliknúť klikrem alebo slovne pochváliť a následne príde odmena. Takto to urobíte so všetkými predmetmi, s ktorými má psík problém.

Kompletnou výchovou vášho psíka vás prevedieme v našom najlepšom kurze Základná poslušnosť, kde sú všetky hlavné povely ,vrátane názorných videí, krásne vysvetlené.

Komentáre