Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Rady a tipy od skúsených psíčkarov

Dnes sa s vami podelíme hneď o niekoľko tipovtrikov od skúsených chovateľov, ktoré by si asi každý z nás prial ovládať vo svojich psíčkarských začiatkoch.

Zistite si najbližšiu veterinárnu ordináciu a pohotovosť

 V blízkosti domova alebo na dovolenkách sa vždy informujte o najbližšej veterinárnej pohotovosti. V prípade núdze bude totiž hľadanie telefónneho čísla a adresy to posledné, čím sa bude chcieť zaoberať. Pri cestovaní do neznámych lokalít si zistite, kde je najbližšia veterinárna ordinácia aj pohotovosť.

Po ruke majte viac kontaktov. Môže sa totiž stať, že uprostred noci bude mať ordinácia už iného pacienta a nemal by sa vám kto venovať. Strácali by ste tak zbytočný čas cestovaním a hľadaním iného miesta.

Tip na kŕmenie pre menšie psy

Hlavne u menších plemienšteniatok nepodliehajte výhodným ponukám extra výhodných balení granúl. Menším plemenám zaberie prehryznutie sa takým množstvom krmiva oveľa dlhšiu dobu a granule môžu medzitým stratiť na chuti.

Majitelia menších psov občas popisujú, že ich psovi prestali jeho obľúbené granule chutiť. Problémom môže byť vyčuchnutie granúl alebo vlhkosť, ktorá sa do nich dostala. Kupujte preto menšie balíčkygranule uchovávajtesuchom prostredí, najlepšie k tomu určenej uzatvárateľnej dóze.

Ďalším problémom môže byť veľkosť granúl, ktoré menší psík nemusí odhryznúť. Aj granule pre šteňatá môžu byť totiž príliš veľké a psík sa s nimi namiesto kŕmenia bude skôr prať. V prípade, že si výberom granulí nie ste istí, sa nebojte obrátiť na svojho veterinára. A s tým súvisí aj ďalší bod.

Je v poriadku pýtať sa svojho veterinára

Nebojte sa opýtať. Koho iného by ste sa totiž mali pýtať ako vyštudovaného odborníka? Pred návštevou si preto nezabudnite spísať otázky, ktoré na veterinára máte.

Ak je komunikácia s vaším veterinárnym lekárom horšia, nebojte sa vyskúšať služby inej ordinácie. Pri odkladaní starostlivosti a nedostatku prevencie môže dôjsť k zhoršeniu do tej doby ľahko riešiteľných problémov.

Trénujte so svojím psom manipuláciu

Váš pes sa nemusí trepať strachmi pri každej návšteve veterinára, strihanie jeho pazúrikov zase nemusí byť prácou pre 4 osoby. So svojím maznáčikom totiž môžete trénovať, a to aj z pohodlia domova. Hlavné je učiť psa s pokojným konaním na dotyky a situácie, ktoré mu nemusia byť vždy príjemné, napríklad siahanie do uší, strihanie pazúrikov alebo držanie pri vakcinácii.

S návykmi na manipuláciu začnite hneď od obstarania psíka, uľahčíte si tým správnu a pravidelnú preventívnu starostlivosť. Manipulácii sa podrobne venujeme v kurze Základná poslušnosť pre šteňatá

Majte svojho psa „napozeraného“

Dosť často mieria do veterinárnych ordinácií znepokojení majitelia, ktorí už vo dverách oznamujú, že je ich maznáčik „nejaký divný“. V tomto ohľade potrebuje veterinár vedieť, ako dlho stav trvá a ako sa prejavuje. A práve preto je dôležité mať psa „v oku“ a spoznať, kedy sa niečo deje. Každý večer preto odporúčam psa celého prezrieť, prehmatať ho, pozrieť sa mu na labky, do očí, uší, na stav zubov a pazúrov. Väčšiu časť roka pridávam aj kontrolu na parazity a osiny

Rovnako tomu je aj pri aktivitách a tréningu. Občas jednoducho nie je deň a nemá cenu tlačiť výkony za každú cenu. Váš psík vám bude za vnímanie jeho potrieb obzvlášť vďačný.

Nie každá aktivita je pre vášho psa vhodná

Niektorí psíkovia milujú vodu, ďalší sa vode radšej vyhnú. Jeden sa môže aportovaním baviť celú prechádzku, ale ten druhý sa za loptičkou veľmi ochotne nevydá. Každého psa baví niečo iné, pri vymýšľaní spoločných aktivít by sme teda nemali zohľadňovať len zdravotný stavvlastnosti daného plemena, ale aj obľúbené spôsoby zábavy konkrétneho psa.

Napríklad moja sučka je veľmi aktívne plemeno, ktorú zabavia rôzne psie preliezky, prekážky a lavičky, ktoré sama skúma a rýchlo sa na nich učí. Ďalšiemu psovi vo výbehu zase stačí preťahovanie alebo obhrýzanie kusu palice a preliezky ho vôbec nezaujímajú.

Na individuálne potreby svojho psa preto myslite a nezabudnite ich pri plánovaní zohľadniť.

Učte sa hovoriť NIE

Je v poriadku povedať cudzím deťom, že si vášho psa nesmú pohladkať. Je v poriadku odmietnuť pustiť psa z vodítka. Je v poriadku povedať nie na nevyžiadané výchovné rady od okolia. Vy robíte veci s tým najlepším vedomím a so zohľadnením celkovej situácie. Vy rozhodujete, ako sa zachováte a ako sa budete o svojho psa starať. Vzdelávajte sa, učte sa, ale finálne rozhodnutie musíte vždy urobiť vy sami, a to s jediným cieľom – mať doma šťastného, ​​spokojného a vďačného psa.

Komentáre