Psy a ohňostroje

3.11 2021

S príchodom jesenných a zimných mesiacov sa blížia aj udalosti, pri ktorých neváhajú ľudia vyťahovať zábavnú pyrotechniku. Tá okrem hluku a neporiadku, spôsobuje ešte ďalšie nepríjemnosti, desí totiž zver. A nielen tú divokú, ktorá si pri úteku spôsobuje vážne, niekedy až smrteľné zranenia.

To isté si zo strachu môžu spôsobiť aj Vaši chlpáči v snahe o útek do bezpečia. Väčšina chovateľov teda namiesto radosti z príchodu Nového roka prežíva ťažké chvíle.

Prečo sa psy boja

Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Hlasné prudké rany predstavujú nebezpečenstvo, či môžu vyvolávať spomienky na traumy, ktorými si chlpáč prešiel. Niektorí sa jednoducho boja hlasných a nečakaných zvukov, ktoré si nedokážu s ničím spojiť. Vonkajší hluk môže pripomínať prudké búrky, ktoré veľa chlpáčov tiež práve nevyhľadáva.

Prejavy strachu

Rovnako ako pri strachu z búrok, patrí medzi hlavné prejavy strachu a úzkosti kňučania a štekania, sprevádzané nepokojnými pohybmi, klepaním a snahou utiecť do úkrytu a schovať sa. Psy môžu tiež nadmerne slintať a hyperventilovať. V extrémnych prípadoch sa pes môže pomočiť alebo začne byť agresívny voči ostatným.

Navyše, rovnako ako pri akomkoľvek inom strachu, sa s pribúdajúcim vekom môžu stavy zvieraťa zhoršovať. Situáciu preto odporúčam nepodceňovať a o pomoc požiadať odborníkov na psie správanie.

Pokiaľ nikoho takého nepoznáte alebo nechcete hľadať, sme vám plne k dispozícii. Naša trénerka Zdenka má s podobným a iným „problémovým“ správaním psíkov veľa skúseností, vypracovala špeciálny online kurz Problémové chovanie pre všetky bojazlivé / agresívne a jednoducho svojich psíkov. V cene kurzu je Zdenkina podpora a poradenstvo konkrétne s vaším psíkom. Viac o tomto kurze sa dozviete tu.

Pár tipov

Hudba, televízia:

• Prehluší niektoré zvuky petárd a výbuchov. Pomôcť môže byť so psom v izolovanej miestnosti, so zatvorenými oknami a pusteným rádiom.

Únava:

• Psa počas dňa, kedy je situácia v uliciach pokojnejšia, vezmite na dlhšiu prechádzku do prírody, najlepšie na lúky za mesto alebo les.
  • V týchto prípadoch ale odporúčam psa nepúšťať z vodítka. Niektorí ľudia totiž hádžu petardy od ranných hodín a pes by sa v snahe o útek mohol stratiť.
  • Absolvujte dlhú, pokojnú prechádzku, ktorá psa upokojí, navyše vybehá prebytočnú energiu a doma bude pokojnejší.

Zábava:

• Zvieratá zabavte. Už len obyčajným aportovaním, preťahovaním alebo hraním pomôžete uvoľniť napätie a psa priviezť na iné myšlienky.
  • Do hry ale zvieratá nenúťte za každú cenu.
  • Ideálne je tiež zapojenie maškrty, využiť môžete aj kúpené alebo doma vytvorené hlavolamy.

Úkryt:

• Pre psov je občas jednoducho najjednoduchšie sa pred hlukom schovať, pre nich do bezpečného miesta. Tými sa môžu stať priestory pod stolom, za posteľou alebo napríklad v kúpeľni.
  • Zvieratá pri tomto strážte, pri snahe o rýchly útek a úkryt sa môžu poraniť, napríklad pádom alebo škrabnutím.
  • V úzkych štrbinách sa môžu zvieratá zaseknúť a to by vyvolalo iba väčší strach a paniku. Celú situáciu by to navyše iba zhoršilo.

Pamlsky:

• Zaujímavým spôsobom zabavenia zvieraťa môže byť aj podanie maškrty, ktorú normálne nedostáva.
  • Ideálne sú väčšie maškrty, ktoré vyžadujú dlhé žuvanie a zvieratá nadlho zabavia.

Ako sa zachovať

Pre psov je dôležité, ako celú situáciu vníma aj ich pániček a celá svorka. Prehnané reakcie a obavy o priebeh večera môže u psa vyvolať pocit „majiteľ sa tiež bojí, je dôvod na obavy.“

• Psa nikdy netrestajte, jeho vnímanie situácie by sa mohlo ešte zhoršiť.

Riešením ale nie je ani prehnaná starostlivosť, ktorá chlpáča iba utvrdí v tom, že je „niečo zle.“

• Situáciu zvieraťu prispôsobte, nezabudnite ale, že všetkého veľa škodí.

V extrémnych prípadoch môžu byť veterinárom predpísané sedatíva, ktoré zvieratá upokoja. Ďalšou možnosťou je použitie homeopatík.

• Tieto aj ďalšie ponúkané varianty ale vždy najskôr preberte s Vaším veterinárom.

Záver

1. Nenechajte psa trpieť veľkým strachom za každú cenu.
  2. Situáciu začnite riešiť čo najskôr a psa na situáciu pomaly navykajte. To môžete docieliť napríklad pomalým stišovaním hlasnej televízie alebo hudby.
  3. Do začiatku je lepšie nenechávať psíka samotného alebo bez prístupu do domu. Odstráňte predmety, ktoré by mohli predstavovať nebezpečenstvo.

Odporúčam situáciu prebrať s odborníkom na psie správanie alebo sa obrátiť na nás – v kurze Problémové chovanie získate plnú podporu trénerky, situáciu s vami preberie a poradí vám, ako najlepšie postupovať. Viac o kurze sa dozviete tu.