Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Psie hltanie a ako mu zabrániť

1.11. 2021

Možno je to aj situácia vo Vašej domácnosti. Váš pes sa samou radosťou nemôže dočkať svojej porcie kŕmenia a len čo sa dostane k miske, dokáže jedným dychom zhltnúť celú porciu skôr, ako mu v tom stačíte zabrániť. Ak sa s niečím takým stretávate aj vo Vašej domácnosti, mohol by Vašim štvornohým priateľom nasledujúci článok od tohto zlozvyku pomôcť.

Prečo si dávať pozor?

Teórií, prečo psy hltajú, je niekoľko. Väčšina sa prikláňa k tvrdeniu, že hltanie je zabudované v správaní zdedenom po ich predkoch, teda divokých vlkoch. Ďalej, že sklon k hltaniu majú jedinci z veľkých vrhov, útulkov, alebo zanedbanej starostlivosti. Ide tu o uvažovanie „Kto je pomaly, neje“.

Z dôvodu veľkej konkurencie je totiž potrebné zvládnuť skonzumovať a neriskovať, že potrava nezostane. Objavujú sa aj názory, že niektoré plemená, napríklad labradory, sú na prepuknutie tohto zlozvyku náchylnejšie. S hltaním sa ale prevažná väčšina majiteľov stretne aspoň u jedného zo svojich psích parťákov.

  • Nadšenie našich zvieracích miláčikov pre čas kŕmenia môže spočiatku pôsobiť roztomilo. Môžeme si tiež myslieť, že psík hltá, pretože má veľký hlad alebo mu kŕmenie jednoducho a jednoducho chutí.
  • Dôvodom, prečo ale nebrať hltanie na ľahkú váhu, je ohrozenie zdravia našich zvieracích priateľov. Nielen, že môže zvieratám pri takto rýchlej nekontrolovateľnej konzumácii veľmi ľahko zaskočiť, pri minime mechanického spracovania navyše hrozí, že sa im kusy potravy vzpriečia v krku alebo že ich vdýchnu.
  • Ďalším rizikom je, že pes takto rýchlo skonzumovanú potravu späť vyvráti, čo opäť zaťažuje tráviaci trakt. Pri častom zvracaní sa navyše môžu od tráviacich štiav poleptať sliznice.

Pri hltaní tiež dochádza k lapaniu a prehĺtaniu vzduchu. To vedie v lepšom prípade iba k nadmernej plynatosti či grganiu. Pri prehĺtaní vzduchu ale navyše dochádza k hromadeniu a nafukovaniu žalúdka. Následkom toho môže dôjsť k pretočeniu, tzv. torzii. Tá sa ale môže objaviť aj z ďalších dôvodov, napríklad príjmu veľkého množstva krmiva naraz alebo skorej fyzickej aktivite po alebo naopak pred kŕmením.

  • Granule a ďalšie tvrdé krmivo navyše pomáhajú aj v udržaní zdravých zubov. Pri hryzení sa zuby obrusujú, očistia a udržujú ostré. Pri prehĺtaní bez mechanického spracovania potravy sa na zuboch môže začať tvoriť zubný kameň. Udržiavanie zdravej ústnej dutiny je dôležité aj z dôvodu možného vzniku zápalu ďasien až samotnému vypadávaniu zubov.

Z osobnej skúsenosti by som chcela spomenúť, že neriadené hltanie už od šteňacieho veku veľmi ľahko prejde v nestrážené pojedanie úplne všetkého. Na prechádzkach je potom ťažšie psa ustrážiť pred konzumáciou cudzích a potencionálne nebezpečných predmetov. Už z tohto dôvodu je dobré nepoľavovať v snahe o odnaučenie tohto zlozvyku.

Riešenie

Riešenie je zložitejšie. Zvieratám nejde vysvetliť, prečo je ich správanie zlé a neexistuje veľa spôsobov, ako ich pri čase kŕmenia spomaliť. Občas sa zvieratá samé naučia pri jedle zvoľniť, nastáva tomu hlavne po odznení šteňacej fázy.

  • Najjednoduchším riešením je zaobstarať „spomaľovaciu“ misku. Tie existujú v najrôznejších prevedeniach, myšlienka je ale vždy rovnaká. Granule zapadajú do v miske vytvorených záhybov, z ktorých je pre psa zložitejšie potravu vytiahnuť. Celý proces príjmu potravy to teda predĺži, pes musí vynaložiť úsilie sa pre potravu dostať. Tu odporúčam ustrážiť, aby sa pes nenaučil misku zdvíhať, nakláňať alebo prevrhovať. Misku najlepšie umiestnite na protišmykový povrch alebo do držiaka.

Dúfame, že vám bol tento článok prínosom a možno sa čoskoro vidíme v nejakom z našich 7 jedinečných kurzov. 🙂

Komentáre