Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Preferujete sučku alebo psíka? Pozrite na čo si dať pozor!

15.8. 2021

Rozhodli ste sa pre zaobstaranie nového člena rodiny, ale stále tápete, či je lepšie zaobstarať sučku alebo psa? Ako sa rozhodnúť správne? A je v tom vôbec nejaký rozdiel? Na to všetko nájdeme spoločne odpoveď v nasledujúcich riadkoch.

  • Tento článok poslúži ako sprievodca všetkým psím nadšencom, ktorí zháňajú nového parťáka k rodine. Nebudem sa zameriavať na vyberanie zvierat na chov, ale na psíka ako maznáčika spoločníka. Tak poďme na to.

Pes x sučka, je v tom rozdiel?

Skôr než na pohlaví záleží na plemene a povahe plemena samotného. Nezabúdajte, že zvieratá sú rovnako ako ľudia osobnosti, a niektorí psíkovia aj sučky budú jednoducho správaním vybočovať. Preto je dôležité sa pred obstaraním každého zvieraťa bližšie zoznámiť s jeho potrebami a povahou. Čo ale platí ako všeobecné rozdiely medzi tábormi pes x sučka?

Prečo sučku?

Majitelia opisujú sučky často ako tie menej dominantné, poddanejšie a menej tvrdohlavé. Niektorí tvrdia, že je sučka lepšia pre začiatočníkov, a to práve z dôvodu väčšej ochoty sa podriadiť. Ďalší popisujú lepší a opatrnejší prístup k deťom a ďalším zvieratám. Nezabúdajte, že každý jedinec je unikátny a sučka môže chcieť byť dominantnou vodkyňou, ktorá sa bude snažiť šéfovať aj Vám. Opäť záleží na povahe plemena a chlpáča samotného.

  • U väčších plemien môže rolu pri výbere hrať veľkosť psieho dospeláka. Fenky sú u niektorých plemien znateľne menšie, a do menších priestorov bude príjemnejšie obstaranie práve psej slečny.

Na čo pozor?

  • Zo zdravotného hľadiska sa veterinári u nekastrovaných súk veľmi často stretávajú so zdravotnými komplikáciami. Najčastejšími prípadmi sú zápaly maternice a nádory mliečnej žľazy. Najjednoduchším riešením je kastrácia, ktorá v prípade prevedenia pred 1. háraním znižuje riziko vzniku nádorov na necelé 1%, po 1. háraní sa odhaduje zníženie na 7-8%, riziko teda rastie spoločne s vekom.
  • Ďalšou komplikáciou môže byť háranie, ktoré majú sučky spravidla 2x ročne, vždy po dobu približne troch týždňov. Háranie a s ním spojené problémy predstavujú útrapy nielen pre pána, ale aj pre fenku samotnú. Riešením tu môže byť opäť kastrácia, so situáciou sa nebojte obrátiť na Vášho veterinára.
  • Kastrácia sa odporúča u všetkých súk, ktoré nie sú určené na chov. Zabránite tým navyše aj nečakanému prírastku v podobe šteniatok.

Prečo psa?

Psy sa v psej komunite popisujú ako tí dominantnejší, tvrdohlavejší a osobitejší. Môžu sa tak snažiť ovládať pána a byť menej ochotní k práci alebo povelom, ktoré po nich človek chce. Sú ale odolnejšie pri tvrdej práci a náročnejších situáciách. Tiež sa popisujú ako väčšie osobnosti, maznáčikovia s vernejšími parťákmi.

Na čo pozor?

  • Psy budú šalieť v prítomnosti hárajúcich súk, a pretože sučky nehárajú vždy v jeden čas, počítajte s tým, že psie slečny sú veľkým lákadlom pre únik a nepočúvanie. Pokiaľ sa teda nechcete skladať na kŕmení pre nečakané šteniatka, musíte so psom usilovne trénovať povely a mať istotu, že bude počúvať za všetkých okolností. To je dôležité práve aj z dôvodu jeho tvrdohlavosti. Pozor tiež na časté značkovanie teritória.
  • Bohužiaľ sa objavujú názory, že je potrebné byť na psa pri výcviku tvrdší a ostrejší. Ako ospravedlnenie sa používa argument, že sú psí chlapci „odolnejší“ a znesú aj tvrdšie zaobchádzanie. Osobne nepovažujem toto za žiadny argument a odôvodnenie takéhoto správania. Pes môže vyžadovať viac tréningu a trpezlivosti, to je ale súčasťou starostlivosti o psa, nie dôvodom na tvrdšie zaobchádzanie. Pri zaobstaraní psa aj sučky je potrebné vedieť, ako so zvieraťom zaobchádzať a komunikovať.

Malý tip pri výbere

  • Pred zaobstaraním sa zaujímajte o typické vlastnosti plemena, ktoré by ste si priali. Najlepšie sa obráťte na chovnú stanicu alebo pánov, ktorí majú s plemenom svoje skúsenosti. Máte vybrané, odkiaľ psíka budete brať? Skvelé! Povaha rodičov totiž dosť napovie aj o správaní šteniatok. Spýtajte sa, či sa môžete prísť na rodičov pozrieť a nebojte sa opýtať na všetko, čo Vás o plemene zaujíma.
  • Beriete psíka z útulku? Skvelá voľba! Bohužiaľ nie vždy je možné zistiť rodičov šteniatka, so správaním psa alebo fenky Vás ale zoznámia pracovníci útulku, ktorí všetkých zverencov dobre poznajú. Nehanbite sa pýtať a poradiť sa. Určite tam totiž nájdete toho najlepšieho parťáka.

Záver

Nech už sa pri výbere rozhodnete akokoľvek, nezabúdajte na pravidelné veterinárne prehliadky a očkovanie. Teraz Vás ale možno napadá otázka, ako si poradíte s dôslednou výchovou psíka, toho sa nemusíte báť, so všetkým vám radi pomôžeme, kurzov a služieb pre vás máme veľa, mrknite sami>>

Fenky aj psíkovia sú skvelými a vernými spoločníkmi, s ktorými zažijete veľa dobrodružstiev. Hlavné ale nie je ich pohlavie, ale povaha a výcvik. Dôležité je spoločné porozumenie a správna komunikácia medzi Vami a chlpáčom. To povedie k tomu najlepšiemu vzťahu medzi Vami a Vaším miláčikom. A s tým všetkým Vám pomôžeme.

Dúfame, že sa Vám článok páčil, a budeme sa na Vás tešiť zase nabudúce. 🙂

Komentáre