Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Prečo sa psy boja búrok?

04.11. 2021

 • Len zaznie prvý hrom a Vaši chlpatí parťáci sa upaľujú schovať pod posteľ?
 • Alebo ešte len začali padať prvé kvapky a vy tušíte problémy?
 • Každá búrka je priamo vysiľujúcou záležitosťou pre celú Vašu domácnosť a neviete, čo si počať?
 • A kde sa strach z búrok u Vašich psích spoločníkov berie?

Strach z búrok je medzi psami častejší ako si mnohí z nás myslia. Občas sa v spojitosti s touto problematikou používa aj termín fóbie. Sám strach a jeho prejavy sa väčšinou ťažko liečia a málokedy sa stretneme so znateľnejšími výsledkami. Ale nevzdávajte to.

Prečo sa psy boja

 • Dôvod, prečo sa psy búrok boja, nie je stále ustálený ani medzi odborníkmi. Niektorí jedinci sa so strachom už narodia, ďalší môžu získať negatívnu reakciu napríklad po zlej skúsenosti, ktorá podľa zvierat s búrkami súvisela.
 • Moju známu napríklad počas ťažkej búrky museli odviezť do nemocnice a pes zostal s cudzím človekom sám. Najskôr si spojil stresovú situáciu práve s neprajným počasím a odvtedy trpí veľkým strachom.
 • Zvieratá sú navyše veľmi vnímavé. Pokiaľ vycítia nervozitu alebo nepokoj zo strany iných členov domácnosti, teda svoje svorky, môžu si negatívny pocit spojiť práve s prebiehajúcim hlukom vonku.
 • Citlivejších jedincov tiež môžu trápiť prudké zmeny tlaku, ktoré so sebou búrky prinášajú.
 • Najjednoduchším vysvetlením ale je, že sa pes jednoducho bojí hlasných a nepríjemných zvukov. Existujú aj názory, že niektoré plemená sú k neznášanlivosti búrok a hlasných zvukov náchylnejšie.

Tu tiež väčšinou platí, že psi, ktorí sa boja búrok, majú problém zniesť aj ohňostroje a iné hlasné zvuky.

Prejavy

Medzi najčastejšie prejavy strachu a úzkosti patria:

 1. Štekanie
 2. Kňučanie
 3. Nepokojné pohyby
 4. Hypoventilácia
 5. Tras
 6. Schovávanie do úkrytov

V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k pomočovaniu alebo defekácii.

S pribúdajúcim vekom sa navyše môžu stavy zvieraťa zhoršovať. Je preto lepšie nenechávať situáciu neriešenú a požiadať trénera, ktorý má s týmto správaním psov značné skúsenosti o pomoc. My sme pre týchto a inak „problémových“ psíkov vytvorili špeciálny kurz Problémové chovanie, kde sa tým podrobnejšie zaoberáme a v cene kurzu je aj podpora skúsenej trénerky.🙂

Ako situáciu riešiť

Na mieste rozhodne nie sú prehnané reakcie.

 • Psa netrestajte, jeho vnímanie situácie by sa mohlo ešte zhoršiť.
 • Riešením však nie je ani prehnaná starostlivosť, ktorá chlpáča iba utvrdí v tom, že sa „niečo deje“ a je dôvod na obavy.
 • Ideálne tiež nie je ani zviera od hluku izolovať.
 • Najlepšie je jedinca nechávať na hluk pomaly navyknúť.

Ideálnym spôsobom je:

 1. Hrať sa so psom
 2. Aportovať mu hračky
 3. Zabaviť ho v pokojnom prostredí

Umožnite zvieratám prístup do miest, kde sa budú cítiť bezpečne, teda napríklad do chodby alebo pod stôl.

 • Každý jedinec si väčšinou miesto vyberie sám. Dávajte ale pozor, aby sa pes pri hľadaní bezpečného úkrytu nezranil. To by celú situáciu akurát zhoršilo.
 • Ďalšie riešenie je tlmenie hluku. Napríklad pustiť televíziu alebo rádio, pri ktorom postupom času znižujeme hlasitosť, aby si pes pomaly začal navykať na hluk a nespájal si ho s nebezpečenstvom alebo rizikom.
 • Niektorí chovatelia praktizujú prehrávanie zvukov búrok napríklad z hudobných prehrávačov pri každodenných aktivitách. Psy sa postupom času a zvyšujúcou hlasitosťou môžu naučiť na hluk reagovať miernejšie.

Nenechajte však psa trpieť veľkým strachom. Na začiatok je lepšie nenechávať psíka samotného.

 • Ideálne je Vašu situáciu prebrať s odborníkom na psie správanie a výcvik. Tí vám najlepšie pomôžu riešiť váš individuálny problém.

Ak chcete, aby váš psík zvládal búrky a iné pre neho teraz nezvládnuteľné situácie, neváhajte sa prihlásiť do nášho kurzu Problémové chovanie, radi vás povedieme krok za krokom k odbúraniu strachu. 🙂

PS: Tento kurz je špeciálny kurz pre psíkov bojazlivých, ustrašených, agresívnych voči psom, ľuďom, deťom. Veľmi často sú to psíci z útulku alebo psíkovia skôr týraní, ale môže to byť aj psík vyrastajúci v pokojnom prostredí. Každý strach alebo agresiu ide eliminovať a pracovať s tým, len treba vyhľadať odborníka, ktorý vás povedie.🙂

Pokiaľ sa rozhodnete, tešíme sa na vás v kurze Problémové správanie so Zdeňkou. 🙂 Viac o kurze nájdete tu.

Štítky:
Komentáre