Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Prečo pes zahrabáva veci

05.11. 2021

Možno je to aj Vaša osobná skúsenosť. Pes od Vás dostal nejakú maškrtu alebo novú hračku, namiesto radosti si ale bežal svoju parádu radšej ihneď zahrabať. Prečo to psy robia a čo sa nám tým snažia povedať?

Tento pud je u psov daný inštinktívne. Hrabať ale môžu z rôznych dôvodov a niektorí jedinci budú mať k hrabaniu väčšie tendencie. Hlavné je tu objaviť dôvod ich hrabania a ďalej sa zamerať, čo sa s tým dá robiť. Dôležité je si uvedomiť, že pes je síce domestikované zviera, ale nemali by sme mu brániť v jeho prirodzenom správaní, ak to nie je nevyhnutné.

Hlavným dôvodom samotného hrabania, je väčšinou prostý pud schovania koristi pred predátormi. Pes si takto môže schovávať napríklad zvyšky potravy, ktoré už nie je v jeho silách skonzumovať.

Z vrodeného inštinktu však tuší, že môže byť problém uloviť novú korisť, a preto zvyšné časti koristi schová. Väčšinou si ale svoje „zásoby na horšie časy“ rozdelia do viacerých skrýš, aby v prípade nájdenia jedného stanoviska predátor nezískal všetku korisť.

Nemusí sa nutne jednať iba o zvyšky potravy, psy si často schovajú napríklad hračky alebo iné obľúbené predmety. Sučka našich známych si takto zahrabala deku, v ktorej jej ako šteniatko odviezli od jej mamičky.

Stretávam sa aj s názorom, že pes si takto schováva zvyšky potravy aj pred inými členmi svorky. Môže tak väčšinou konať protektívne alebo zo strachu o nedostatok potravy.

Takto zahrabané zvyšky koristi sú v hline ochránené pred vonkajšími vplyvmi počasia a muchami, napríklad kosti sa v pôde pomerne dobre konzervujú. Chlad v pôde navyše spomaľuje hnilobné procesy a potrava vydrží dlhšiu dobu.

Skrýš so zvyškami je tiež ľahšie vyhľadateľná čuchom ako napríklad hračky. U nich môže mať pes problém pri vyhľadaní a zahrabané poklady väčšinou objavíme až pri kopaní záhrady.

Hrabanie hračiek môže tiež poukazovať na stereotyp a psík sa Vám týmto môže snažiť jednoducho naznačiť, že sa nudí a hrabaním si kráti dlhú chvíľu.

Z tohto dôvodu je dôležité podporovať nielen fyzickú, ale aj mentálnu aktivitu psa. Zaobstarajte psovi viac hračiek, ktoré ho zabavia v čase Vašej neprítomnosti. Ideálne sú tiež rôzne psie hlavolamy alebo hračky s dávkovaním maškrty. Ideálne je už zhotovené hračky v rôznych intervaloch psovi prehadzovať. Ide totiž o určitú formu spestrenia.

Zahrabávanie vecí je teda svojím spôsobom forma ochrany alebo schovania pre psa cenných predmetov.

Nie ste členom nášho klubu? Nevadí, práve máte príležitosť sa týmto členom stať iba za 21Kč. Tak neváhajte a pripojte sa tu>>

Psie hrabanie

  • Medzi ďalšie dôvody hrabania môžeme zaradiť potrebu loviť.

Pes sa takto môže snažiť po pachu dostať do nór a úkrytov za korisťou. S týmto sa stretnú majitelia plemien ako sú teriéry, kokeršpaniely, retrievery a stavači. Tieto k tomuto šľachtené plemená majú silne zakorenenú potrebu loviť korisť a spolupracovať vo svorkách.

  • Asi všetci psí majitelia sa stretli s hrabaním psa po vykonaní veľkej potreby.

Tu by som rada vyvrátila mýtus, že sa pes snaží kôpku zahrabať. Robí tak totiž z dôvodu značkovania miesta. Psy majú totiž na packách pachové potné žľazy, vylučujúce feromóny. Hrabaním si teda psy miesto pre ostatných „označia“ za svoje.

  • Hlavne v letných mesiacoch sa môžeme stretnúť s hrabaním pomerne veľkých plôch, do ktorých si zvieratá ľahajú.

Psy tak robia z dôvodu teplého letného počasia. Studená pôda, na ktorú si môžu ľahnúť, im slúži ako forma ochladenia, teda taká chladiaca podložka. Psíkom môžeme v letných mesiacoch od tepla pomôcť hlavne dostatočným tieňom a chladnými priestormi. Vonkajší jedinci by mali mať tieň a najlepšie zatrávnený priestor, ktorý je príjemnejší ako rozohriaty betón.

Možnosťou je aj na tieto účely vytvorené chladiace podložky alebo plytký nafukovací bazénik. Ten ale z dôvodu bezpečnosti využívajte iba, ak ste blízko. Nezabúdame na dostatočné množstvo tekutín pre všetky zvieratá.

  • Ďalším častým príkladom je hrabanie gravidných súk.

Tie si takto hľadajú miesto, ďalej to môže byť prejavom nervozity. Sučky si môžu tiež hrabať pelech alebo podložky, to sa dá označiť ako príprava miesta. Hrabanie tiež môže byť jedným zo signálov blížiaceho sa pôrodu. Hrabanie sa môže objaviť aj ako príznak falošnej gravidity.

  • V neposlednom rade môže ísť o snahu zvieraťa o útek.

Pes sa môže snažiť napríklad podhrabať pod plotom, napríklad k susedom za králikmi alebo sliepkami. Ďalším prípadom býva snaha psov o útek za hárajúcimi sučkami.

Pre bezpečie všetkých je dôležité znemožniť psovi únik. Ďalej tiež môže pomoc pokiaľ pes na prípadnú korisť nebude mať výhľad. Stále sa ale jedná o zvieratá, ktoré majú ako primárny zmysel čuch, táto rada teda nemusí vždy fungovať.

Tu som zhrnula najčastejšie dôvody hrabania u našich štvornohých priateľov. Najjednoduchším spôsobom riešenia, je objaviť možnú príčinu, ktorou sa budeme snažiť vyriešiť. Tresty v týchto prípadoch veľmi nepomáhajú. Je teda jednoduchšie psa netrestať za jeho vrodené správanie a radšej sa snažiť nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať celej rodine.

Ak sa chcete dozvedieť ďalšie informácie či už ohľadom výcviku psa, jeho nežiaduceho správania alebo odbornej veterinárnej rady staňte sa členom nášho klubu. Pridať sa môžete za 21Kč tu>>

Komentáre