Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Prečo pes pojedá vreckovky??

1.11. 2021

V dnešnom článku by som sa rada zamerala na tému jedenia vreckoviek a ďalších nezvyklých predmetov zo strany našich štvornohých parťákov. Nie je to niečo, o čom toľko budete počuť, ale za život sa s tým stretne nejeden pániček. Prečo majú psy potrebu jesť aj úplne nepožívateľné veci a čo sa nám tým snažia naznačiť?

Všeobecne

Odborne označujeme požieranie nekonzumovateľných vecí u psov pojmom pica. Najznámejšou podskupinou je chovateľom známa koprofágia, teda požieranie výkalov. Pica je spôsobená fyzickými aj psychickými spúšťačmi, existujú ale aj plemená, ktoré majú k tomuto zlozvyku oveľa častejšie sklony. Za pravdu mi dajú hlavne majitelia retrieverov, labradorov, rotvajlerov a jedincov plemena husky.

Výskyt často pozorujeme u šteniat a do približne 6 mesiacov veku by malo správanie samo zmiznúť. Pokiaľ ale náš pes nemá v úmysle so zlozvykom prestať musíme začať konať sami. Hlavne v prvých mesiacoch života je dôležité vymedziť Vášmu maznáčikovi hranice a snažiť sa mu neumožniť prístup k predmetom, ktoré má potrebu konzumovať.

Prečo?

  • Ako bolo vyššie spomenuté, pôvodcov je veľa a väčšinou nedokážeme určiť priamu príčinu. Pokiaľ sa problém vyskytne nečakane a vo zvýšenej frekvencii je dobré nechať zviera vyšetriť u veterinára. Spúšťačom môže byť dlhodobo zlý psychický stav prechádzajúci do úzkosti a stresu, ktorý sa pes snaží zahnať práve pojedaním napríklad spomínaných vreckoviek.
  • Jedinec sa tiež môže snažiť doplniť telu potrebné látky, ktoré sú v potrave v nedostačujúcom množstve. Ruka v ruke s tým býva spojená aj podvýživa alebo nedostatok krmiva. Zmena v správaní ale tiež často signalizuje ochorenie alebo napadnutie parazitmi.
  • U šteniat je v ranej fáze života pica spojená s exploráciou. Psy sa snažia objavovať svet a častou formou býva práve aj „ochutnávanie okolia“. Dôležité je v tejto dobe toto Vášho štvornohého priateľa odnaučiť a nenechávať si zvyknúť, že mu to tzv. „prejde“. S týmto prístupom by bolo oveľa ťažšie psa správania odnaučiť.
  • Nuda. Zvieratá si konzumáciou okolitých predmetov často krátia dlhú chvíľu, je teda dôležité dopriať maznáčikom dostatok pohybu a v domácnosti veľké množstvo mentálnych stimulov. Odporúčané sú najrôznejšie hlavolamy a hračky, do ktorých natlačíte maškrty, ktoré vypadávajú pri pohybe s hračkou alebo jej stlačením.

Vyberajte vždy tovar z kvalitných materiálov. Vo zverimexoch sú totiž na zohnanie napríklad tvrdé plastové loptičky s otvorom na plnenie. Pes so silnými čeľusťami ich môže veľmi ľahko prehryznúť a vážne sa zraniť. Prvotným riešením pre nás bol starý tenisák, do ktorého sme urobili malý otvor na plnenie a vypadávanie maškrty.

  • Ďalším skloňovaným dôvodom sú jednoducho a jednoducho divné chute. Moja sučka kríženca sa vo veku približne 1 roka naučila chodiť na vreckovky pod vankúšmi v posteli. Výživovo jej nič nechýbalo, bola vyšetrená a veterinár nám povedal, že dôvodom bude najskôr jej zvláštny apetít.

Vreckovky aj rôzne papierové utierky sme dali z jej dosahu a problém bol vyriešený. Aktuálne sme vreckovky vrátili a sučka už si ich vôbec nevšíma.

Pokiaľ chcete namiesto jedenia naučiť Vášho psíka priniesť vreckovku alebo ovládač, aj to Vás naučíme v našom minikurzu Tréning s Rozárkou.

Je to nebezpečné?

Zvieratá konzumujúce nezvyklé predmety týmto poukazujú na nejakú nezrovnalosť. Často problém vyrieši zlepšenie kvality krmiva a pridanie pohybu. Rozhodne neodporúčam správanie jedinca v tomto smere za žiadnu cenu podporovať. Samozrejmosťou by malo byť zamedzenie prístupu k pre nich tak neodolateľným mňamkám.

Pes, ktorý bezmyšlienkovite požiera nestráviteľné predmety a materiály si zarába na život ohrozujúce problémy a je len na nás strážiť, čo naši štvornohí spoločníci konzumujú. Poznám mnoho prípadov psov požierajúcich kamene, ktoré neraz skončili upchatím alebo poškodením tráviaceho traktu. Ďalším príkladom je jazvečík, z ktorého vyoperovali chumáč vlasov a chlpov.

Tipy a triky

Dávajte psom veľa vecí na žuvanie. Výborné je doma mať dlhé pevné povrazy na preťahovanie, byvolie kosti a uzlíky alebo rohy.

Od ostatných majiteľov som tiež pozbierala niekoľko tipov, ktoré im pomohli. V našom prípade bohužiaľ žiadny z nich nefungoval, za vyskúšanie ale určite stoja:

  • Korenie, spreje: Vreckovky mierne okoreňte, psa by mala nová pachuť odraziť. Kúpiť sa tiež dajú spreje s horkou chuťou, ktoré majú podobný efekt.
  • Náhubok: Berte na prechádzky náhubok a pokiaľ sa pes bude snažiť vonku niečo konzumovať náhubok mu „za trest“ nasaďte.
  • Kamienky: Trik od mojej spolužiačky. Pri prechádzke vzala pripravenú plechovku plnú kamienkov a keď sa jej sučka snažila vonku požierať kamene hodila plechovku na zem aby sa pes zľakol a spojil si to s tým.

Dúfam, že vám článok aspoň trochu pomohol problematiku objasniť a prajem vám veľa úspechov a trpezlivosti pri odvykaní. V našom tréningu s Rozárkou můžete naučit vašeho pejska místo pojídání kapesníku jeho přinesení, což je skvělé zpracování tohoto nežádoucího chování.🙂

Komentáre