Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Prečo pes nechce jesť?

Odmietanie potravy je veľmi častým problémom, s ktorým sa za život stretne snáď každý psíčkar. Psi, ktorí nechcú jesť, sú bežnými návštevníkmi veterinárnych ordinácií. Dôvodov, prečo pes potravu odmieta, je ale celý rad.

Pes môže odmietať jesť z mnohých dôvodov. Dôležité je preto psa skúmať a zistiť možnú príčinu. Javí pes o krmivo záujem, ale nejde mu jesť? Je apatický? Ako dlho problém trvá a čo sa v poslednom čase zmenilo? Trápi Vášho psa aj iné zdravotné problémy? Menili ste mu v poslednom čase kŕmenie?

V tomto momente je lepšie venovať psovi zvýšenú pozornosť a sledovať jeho prejavy počas dňa. Zistite, či pes jesť chce, ale nemôže. Odmieta granule, ale Vám by pomaly vliezol do taniera? Alebo nejaví záujem o žiadne jedlo? Pokiaľ pes o granule záujem má, javí záujem o krmivo a dokonca skúša jesť, môže byť problémom tzv. dysfágia.

Dysfágia

Dysfágia je termín, ktorým označujeme narušenie príjmu potravy. Príčina môže byť napríklad poranenie dutiny ústnej.

Ostatné príčiny:

 • ochorenie zubov
 • úrazy zubov (napríklad fraktúra zuba)
 • zápal ďasien
 • uviaznuté cudzie teleso
 • nádorové procesy v papuli
 • ochorenie hltana a pažeráka
 • problémy s prehĺtaním

Pre miláčikov je v tomto prípade príjem akejkoľvek potravy veľmi obťažný. Návšteva veterinára Vás teda určite neminie.

Príznak ochorenia

Strata apetítu je príznakom celého radu ochorení. Dôležité je nechať psa prezrieť a vyhodnotiť celkový zdravotný stav. Hlavne u šteniat, malých plemien, psích seniorov a chronicky chorých psov sa neodporúča situáciu podceňovať. Radšej vyhľadajte pomoc veterinára, ktorý psa vyšetrí a vylúči tie najhoršie scenáre. 

Ochorenia, ktoré môžu byť príčinou nechutenstva, je celý rad. V prípade, že u svojho psa pozorujete ďalšie príznaky, napríklad zvýšenú teplotu, apatiu, zvracanie, hnačky alebo zvýšenú bolestivosť, neváhajte kontaktovať svojho veterinára. Vždy je lepšie vedieť, na čom ste, než nechať situáciu zájsť zbytočne ďaleko. 

Psovi vadí krmivo 

Pes nemusí odmietať žrať iba zo zdravotných dôvodov. Častým dôvodom je okamžitá zmena krmiva. Na nové granule, alebo iný spôsob kŕmenia, preto choďte postupne. Trávenie Vášho maznáčika si tak na zmenu kŕmenia bude pomaly navykať. Nielen, že bude pre psa jednoduchšie nabehnúť na nový režim, vyhnete sa tak aj možným tráviacim ťažkostiam z rýchlej zmeny. 

Možným dôvodom môžu byť aj potravinové alergie a intolerancia. V novom krmive tak psovi môže vadiť niektorá z použitých surovín.

Problém môže predstavovať aj veľkosť granúl. U malých plemien môže byť problém granule vôbec odhryznúť, väčším psom zase nemusí vyhovovať príliš malá veľkosť. 

Ďalším možným dôvodom je „vyčuchnutie krmiva“. Niektorí majitelia u svojich psov popisujú stratu záujmu o dlho otvorené granule. Príčinou môže byť zlé uskladnenie, ktoré znižuje ich kvalitu a chutnosť. Z tohto dôvodu je lepšie mať uzatvárateľnú dózu, v ktorej budete granule uskladňovať. U menších psov, ktorí nemajú taký veľký príjem krmiva, je možnosť nákupu menších vriec granúl. To zaistí lepšiu kvalitu a menšie oneskorenie medzi otvorením balenia a naplnením misky.

Kvalitné granule, maškrty a doplnky stravy zakúpite tu na e-shope.

Faktory prostredia 

Častým dôvodom odmietania potravy je stres. Pes môže napríklad zle reagovať na zmeny prostredia (narušenie režimu, stresové situácie, cestovanie, …). Niektorým psom môže vadiť, keď ich pri kŕmení niečo vyrušuje. Doprajte preto psovi pokoj a priestor pre pokojné nakŕmenie.

So zníženým záujmom o krmivo sa stretávame aj pri hárajúcich sukách alebo sučkách s falošnou graviditou. Krátke obdobia straty apetítu sa popisujú aj pri psích pubertiakoch.

K strate chuti do jedla pomáhajú aj niektoré lieky. Pri podozrení na súvislosť medzi liekmi a stratou apetítu neváhajte kontaktovať svojho veterinára.

Ako u psa zvýšiť chuť do jedla?

 • Majte pravidelný režim + dostatok aktivít cez deň.
 • Určite čas a miesto, kde budete psa kŕmiť.
 • Zaistite psovi pri kŕmení pokoj.
 • Pre spestrenie môžete siahnuť po lososovom oleji ako doplnku stravy.
 • Pri kvalitných granulách by nemal byť problém s chutnosťou. Pokiaľ psovi granule nechutia, skontrolujte zloženie a ingrediencie. Pri výbere neváhajte požiadať o pomoc skúsenejších chovateľov alebo veterinárov.
 • Vyberajte krmivo z kvalitných surovín, metódu kŕmenia ani druh granúl nestriedajte príliš často.
 • Nenechajte psovi krmivo k dispozícii celý deň. Na najedenie mu dajte dostatočné množstvo času, potom mu ale kŕmenie odoberte.
Komentáre