Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥
11.10. 2021
Na túto otázku totiž nie je jednoduchá odpoveď a spúšťačov môže byť hneď niekoľko. Čo sa nám tým psy snažia povedať? A môžeme psa odnaučiť zavýjať?
Odborníci sa zhodujú, že psie vytie je pozostatkom v chovaní po divokých vlkoch. Tí ho používajú ako jeden zo spôsobov komunikácie. Na čo presne sa ale snažia vytím upozorniť domestikované psy?
Najdôležitejšie je prísť na to, čo vytie u psa spúšťa. Vytie môže byť snahou o pozornosť, alebo varovaním ostatných. Hlasité prejavy môžu slúžiť aj ako snaha o privolanie ostatných členov svorky.
Niektorí chlpáči sa snažia vytím upozorniť na nepohodlie z dôvodu nedostatočnej aktivity. Jednoducho povedané, maznáčik sa môže nudiť, alebo nie je dostatočne „vybehaný“. Veľa majiteľov si napríklad nemusí uvedomovať, že ich maznáčik je aktívnejšie plemeno, a krátke prechádzky mu proste nestačia.
U zvierat, rovnako ako u ľudí, je nutné cvičiť nie len telo, ale aj myseľ. Málo nových vnemov nedostatok kontaktu s inými zvieratami spolu s nedostatočnou fyzickou aktivitou tak môžu psíka trápiť. A to nás vracia k prejavom nepohodlia a vytiu.
Hračky pre zabavenie Vášho psíka môžete zakúpiť na našom e-shope.
Zviera za jeho prejavy nikdy netrestajte. Pre psa je to prirodzený spôsob, ktorým komunikuje s okolím. Preto zviera nikdy nikam nezavierajte, nijak ho netrestajte, a radšej sa snažte prísť na príčinu problému.
Riešením nie je ale utešovanie a prehnané reakcie na chovaní psa. Zviera si chovanie majiteľa vysvetlí ako „Pániček ma utešuje, určite bol dôvod sa báť.“. Tým sa môže situácia postupne ešte zhoršiť a pes môže vo svojich prejavoch ešte „pritlačiť“.
Primárne by ste sa mali snažiť prísť na dôvod, čo sa Vám psík vytím snaží povedať. U niektorých hafanov stačí len málo a problém sa môže vyriešiť. Nie je ale hanba obrátiť sa na odborníkov na psí výcvik a chovanie. Tí Vám poradia najlepšie riešenia na Vaše problémy.