Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Prečo myslíte, že psi zavýjajú? Kliknite a dozviete sa to!

11.10. 2021

Na túto otázku totiž nie je jednoduchá odpoveď a spúšťačov môže byť hneď niekoľko. Čo sa nám tým psy snažia povedať? A môžeme psa odnaučiť zavýjať?

Odborníci sa zhodujú, že psie vytie je pozostatkom v chovaní po divokých vlkoch. Tí ho používajú ako jeden zo spôsobov komunikácie. Na čo presne sa ale snažia vytím upozorniť domestikované psy?

Čo sa nám snažia povedať?

Najdôležitejšie je prísť na to, čo vytie u psa spúšťa. Vytie môže byť snahou o pozornosť, alebo varovaním ostatných. Hlasité prejavy môžu slúžiť aj ako snaha o privolanie ostatných členov svorky.

Varovanie, komunikácia

 • Vytie slúži tiež ako určitá forma varovania a ochrany. Pes môže vyť napríklad pri strážení kvôli odstrašeniu nepriateľa a zároveň tým privolať na pomoc ďalších členov svorky. Hlasité prejavy slúžia aj ako varovanie pre cudzích psov.
 • Niektorí sa tiež pridávajú a reagujú na zvukové prejavy ďalších psov, a to z dôvodu prirodzenej potreby reagovať na vytie ostatných. Ďalší sa radi pridávajú ku zvukom sirén alebo húkačiek.
 • Nezabudnite, že niektoré plemená majú k vytiu veľmi blízko a hlasité prejavovanie je súčasťou ich povahy. Hlavne severské plemená (napríklad husky alebo malamut) sú hlasitými zvukmi neslávne známi.
 • Pozor, vytie môže značiť tiež zdravotné problémy. Pes môže vytím a kňučaním prejavovať bolesť a v tomto prípade nie je jednoduchšie riešenie, ako čo najrýchlejšie vyhľadať veterinára. Zbystriť by sme mali hlavne, ak sa pes normálne hlasito neprejavuje, a k tomu u neho pozorujete ďalšie problémy (nechutenstvo, nervozitu, hnačky, nadmernú únavu, …).

Nuda, prebytok energie

Niektorí chlpáči sa snažia vytím upozorniť na nepohodlie z dôvodu nedostatočnej aktivity. Jednoducho povedané, maznáčik sa môže nudiť, alebo nie je dostatočne „vybehaný“. Veľa majiteľov si napríklad nemusí uvedomovať, že ich maznáčik je aktívnejšie plemeno, a krátke prechádzky mu proste nestačia.

U zvierat, rovnako ako u ľudí, je nutné cvičiť nie len telo, ale aj myseľ. Málo nových vnemov nedostatok kontaktu s inými zvieratami spolu s nedostatočnou fyzickou aktivitou tak môžu psíka trápiť. A to nás vracia k prejavom nepohodlia a vytiu.

Pes vyje v neprítomnosti pánička

 • Niektorí odborníci sa zhodujú, že vytie v neprítomnosti pánička značí problémy s odlúčením a samotou. Pes sa môže báť opustenia, objavil sa v situácii, ktorá mu nie je príjemná, naviac nevie, či sa majiteľ vráti. Nezabúdajte, že pes je svorkové a veľmi sociálne zviera, ktorému nemusí byť samota príjemná. Hlasitými prejavmi, väčšinou spojenými napríklad aj s ničením vecí, sa pes môže snažiť ventilovať úzkosť a frustráciu.
 • Vytie naviac používajú divokí psi a vlci ako spôsob zvolávania svorky. Chlpáč sa tak môže snažiť naviesť pánička späť domov.

Hračky pre zabavenie Vášho psíka môžete zakúpiť na našom e-shope.

Čo NErobiť?

Zviera za jeho prejavy nikdy netrestajte. Pre psa je to prirodzený spôsob, ktorým komunikuje s okolím. Preto zviera nikdy nikam nezavierajte, nijak ho netrestajte, a radšej sa snažte prísť na príčinu problému.

Riešením nie je ale utešovanie a prehnané reakcie na chovaní psa. Zviera si chovanie majiteľa vysvetlí ako „Pániček ma utešuje, určite bol dôvod sa báť.“. Tým sa môže situácia postupne ešte zhoršiť a pes môže vo svojich prejavoch ešte „pritlačiť“.

Môžem psa odnaučiť vytiu?

Primárne by ste sa mali snažiť prísť na dôvod, čo sa Vám psík vytím snaží povedať. U niektorých hafanov stačí len málo a problém sa môže vyriešiť. Nie je ale hanba obrátiť sa na odborníkov na psí výcvik a chovanie. Tí Vám poradia najlepšie riešenia na Vaše problémy.

Čo môžem urobiť?

 • V prípade nevybitej energie pomáhajú dlhšie prechádzky alebo nové aktivity. Ideálne je totiž u zvieraťa zabaviť, nie len telo, ale aj hlavu. Perfektné sú v tomto prípade nové hračky alebo rôzne hlavolamy, ktoré mazlíčka vo Vašej neprítomnosti zabavia. Pre spestrenie odporúčam zakúpiť aj hračku, z ktorej pri hraní vypadávajú psovi pamlsky. To je často najlepšia motivácia pre premýšľanie a ďalšie skúmanie.
 • Hračiek nemusí mať pes hromadu, stačí ich pár, ktoré raz za čas pretočíte. Pre psa je hračka, ktorú pozná, menej zaujímavá. Keď mu ju ale na pár týždňov schováte a potom mu pár hračiek vymeníte, získa to u maznáčika väčší záujem. Obzvlášť obľúbenú hračku ale chlpáčovi neschovávajte.
 • Medzi favoritov ďalej patria pískacie hračky alebo drevené činky na okusovanie, ktoré vydržia naozaj dlho.
 • Od nudy môžu psíkom tiež pomôcť „ňuchacie“ koberčeky. Tie totiž podporujú prirodzený pud hľadania „koristi“ po čuchu, naviac ich ňuchanie zabaví na veľmi dlhú dobu. Pre psa sa jedná o veľmi zaujímavú aktivitu, v ktorej je ešte naviac motivovaný ukrytými pamlskami.
 • A práve koberčeky a ďalšie najrôznejšie hračky, vrátane tých pre vonkajšie aktivity, nájdete na našom eshope v sekcii HRAČKY.
 • Ideálne je k domácim aktivitám pridať aj nejaký ten pohyb naviac vonku. Často stačí ísť len na dlhšiu prechádzku, alebo pridať kratšie venčenie behom dňa. Pokiaľ ale na výlety do prírody alebo na dlhé prechádzky nemáte toľko času, môžete si pomôcť chvíľu aportovaním, vybehaním v psom parku, učením nových povelov, objavovaním nových trás alebo pravidelným športovaním so psom.
 • Máte v okolí známych so psami? Super! To ponúka skvelú príležitosť k odreagovaniu pre chlpáčov z oboch domácností. Stačí sa dohodnúť a vyraziť na prechádzky alebo do výbehu spolu, kde sa psíky zároveň unavia hraním. S ďalšími majiteľmi sa môžete dohodnúť a podniknúť spoločné výlety po okolí a vzájomne sa podeliť o tipy na nové trasy.
Komentáre