Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Poznáte 5 otázok, ktoré by ste mali položiť svojmu veterinárovi?

Máte v hlave veľa otázok, ale pri návšteve veterinárnej ordinácie nemáte pomaly čas nad nimi premýšľať? Alebo naopak neviete, na čo sa svojho veterinára opýtať? Máme pre vás menšieho sprievodcu 5 praktických otázok, ktoré môžete svojmu veterinárnemu lekárovi položiť hneď pri ďalšej návšteve.

1) Aké zdravotné riziká hrozia konkrétne môjmu psovi?

Pri zaobstarávaní nového člena rodiny sme plní nadšenia a radosti a nechce sa nám otvárať nepríjemné témy. Aj tak je ale dôležité nezabúdať na prevenciu a vedieť, ako nášmu maznáčikovi zaistiť dlhý a spokojný život. Spýtajte sa preto svojho veterinára, na aké ochorenia môže trpieť nielen dané plemeno, ale aj váš konkrétny chlpáč. Veľa vecí je možné odhaliť v skorom veku, vďaka tomu potom môžeme psíkom poskytnúť potrebnú starostlivosť.

Niektoré plemená môžu mať špecifické požiadavky v starostlivosti o srsť, menšie psy budú skôr potrebovať intenzívnejšie staranie o zuby a pazúry. Už pri zaobstarávaní by ste preto mali byť oboznámení s potrebami konkrétneho plemena a u veterinára sa iba uistiť v detailoch.

2) Ako mám kŕmiť svojho psa?

Hlavne u prvého maznáčika je téma kŕmenia obrovským strašiakom množstva majiteľov, ani skúsenejší psíčkari sa totiž často v spôsobe toho správneho kŕmenia nezhodnú. Najjednoduchšie je spísať si základné otázky, ktoré na veterinára máme, napríklad aké sú výhody kŕmenia granulami/barfom , ako vybrať správne kŕmenie alebo ako určiť správne množstvo krmiva.

3) Aká je ideálna hmotnosť môjho psa?

A práve na množstvo krmiva nadviažeme, príjemvýdaj energie tiež priamo ovplyvňuje kondíciuzdravotný stav našich maznáčikov. Ako ale poznám ideálny výživný stav svojho psa? Kedy (a ako) by mal psík už trochu zhodiť, alebo by naopak potreboval svoj energetický príjem navýšiť? Aj skúsenejší majitelia môžu mať problém určiť, ako by mal ich psík správne vyzerať z pohľadu kondície a podielu podkožného tuku.

4) Aké vakcíny/antiparazitiká používať?

Veterinár vám pomôže nielen vymyslieť a naplánovať pravidelné termíny všetkých povinnýchodporúčaných očkovaní, poradí Vám aj odporúčané a povinné preventívne opatrenia (vakcinácia, antiparazitíká) pri cestovaní za hranice. K tomu vám pomôže vybrať ideálnu metódu antiparazitik, ktoré majú špecifické spôsoby využitia, a Vami vybraná metóda nemusí byť vždy tá najviac efektívna.

5) Potrebuje môj maznáčik doplnky stravy?

Väčšina maznáčikov je schopná získať všetky potrebné živiny z pestrej a kvalitnej stravy, v niektorých prípadoch ale môže byť odporúčané doplniť psí jedálniček o doplnky. Typickými prípadmi sú hlavne psíkovia starší alebo chronicky chorí, u ktorých môžu doplnky stravy prispievať k zlepšeniu ich zdravotného stavu.

Zvažujete obohatenie psej misky o doplnky stravy? Poraďte sa so svojím veterinárom a preberte, prečo si myslíte, že by psík doplnky stravy potreboval. Veterinár vám pomôže určiť, či sú doplnky stravy možným riešením konkrétnej situácie, a odporučí konkrétne produkty a značky. Nezabúdajte, že doplnky stravy nie sú náhradou za plnohodnotnú stravu, ale iba dodatočnou súčasťou.

Komentáre