Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Pozitívny prístup pri výcviku psa + naše tipy a triky

09.11. 2021

V dnešnom článku by som sa rada zamerala na pozitívny prístup vo výcviku psa a prečo nie je strach a stres riešením. K tomu vám poradíme aj niekoľko tipov a trikov k tej najlepšej výchove Vášho psa. Ideme na to!

Čo je pozitívny výcvik? 

Princípom je súhra a kladný vzťah medzi psom a jeho pánom. Kľúčom je pozitívna motivácia, ktorá vedie k dosiahnutiu výsledkov. Správna výchova je totiž základom úspešného výcviku každého zvieraťa. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sa využíva kladný prístup, motivácia a odmeny. A práve tieto princípy, spoločne s veľkou dávkou trpezlivosti, vedú k vycvičenému a spokojnému maznáčikovi. Pes tak robí cviky, pretože chce, má radosť a je motivovaný a sústredený na fungovanie a výcvik po boku svojho pána. Ako odmena poslúži pochvala, pohladenie a maškrty.

Pozitívny prístup navyše pomáha zlepšiť sústredenie psa na výcvik. Z osobnej skúsenosti môžem potvrdiť, že pes sa pri rozmrzenej nálade svojho pána horšie sústredí a výcvik sa pre neho presúva na druhú koľaj. Pozitívny prístup ako pána, tak jeho chlpáča, slúži ako motivácia k tréningu a vykonávaniu cvikov, ktoré urobia radosť nielen pánovi, ale aj jeho maznáčikovi.

Ako na pozitívny výcvik? 

Hlavný je pozitívny prístup, trpezlivosť, vybraný spôsob odmeny a pravidelné trénovanie. Nezabúdajte tiež psa zabaviť aj mimo tréningu, napríklad spoločným hraním alebo maznaním. Pozitívny prístup sa očakáva nielen od štvornohého parťáka, ale aj od Vás. Vyhnite sa negatívnym emóciám, kriku, nadávaniu, samozrejmosťou je neubližovanie zvieraťu žiadnou formou. Majte po ruke vždy potrebné množstvo maškrty, zviera pochváľte, pohlaďte.

Pri správnom prevedení dajte psovi najavo radosť a pochváľte ho. Práve to poslúži ako motivácia na ďalší výcvik, ktorá je pre psa zábavnou a príjemnou formou. Výcvik je teda skôr takou spoločnou cvičiacou hrou.

Rady, tipy, triky 

Strach nie je riešenie

Strach a stres nemajú v správnej výchove zvieraťa čo robiť. Pokiaľ majiteľ nevie, ako so psom cvičiť a trénovať povely, je dôležité vyhľadať odbornú pomoc medzi odborníkmi a poradcami vo výcviku. Nehľadajte výchovné rady na diskusných fórach, riešte vašu vlastnú situáciu s vašim vlastným zvieraťom. Riešením nie je zvieraťu dať „na zadok“, niekam ho zavrieť alebo naň kričať. To nič nevyrieši, nevysvetlí a pán nič nedosiahne. Rovnako nie sú riešením metódy typu elektrickej obojky, ktoré, pokiaľ chýba výchova a výcvik, okrem strachu zvieraťa nezaručí vôbec nič.

Hľadajte, čo je dôvodom zlého porozumenia, pracujte na komunikácii so svojim chlpáčom a na jednoduchosti povelov, ktoré cvičíte.

Vodca svorky 

S predchádzajúcim bodom sa týka aj téma „alfa vodcu“ vašej svorky. Veľa ľudí má strach, že sa ich pes bude snažiť stať hlavou celej skupiny a ako najlepšie vyhodnotenie situácie považujú trestanie a krik. Dôležité je od začiatku vymedziť hranice, ktoré bude celá rodina dodržiavať. Opäť tu platí pravidlo, že na výchove zvieraťa sa podieľa celá domácnosť. A domácnosť = svorka, ktorá potrebuje vodcu. A pokiaľ pes nevycíti jasného vodcu, môže sa začať snažiť získať autoritu sám.

Pred samotným obstaraním zvieraťa teda vyriešte všetky témy výchovy do detailov. Častým prípadom je potrebné vynadanie a tresty za dobiedzanie pri stole, zatiaľ čo ďalší členovia domácnosti psa od stolom kŕmia. Celá svorka uplatňuje jednoduché a jasné povely. Nevyjasnené otázky potom vedú maximálne tak k zbytočnému kriku a chaosu vo výchove zvieraťa.

Komunikácia majiteľ x pes

Veľa majiteľov sa so svojimi zvieratami učí komunikovať po svojom. Majú vlastné povely a spôsoby komunikácie, ktoré im pomáhajú v ich spoločnom žití. Hlavné je zviera sledovať a venovať mu pozornosť čo si vyžaduje a čo sa snaží povedať. Rovnako ako ľudia sú aj zvieratá povahovo rozdielne a neexistuje jediné, univerzálne riešenie pre všetkých.

Psík sa Vám tiež môže snažiť naznačiť, že dnes nemá na náročné cvičenia a aktivity jednoducho a jednoducho náladu. Buďte pri výchove dôslední, ale zároveň ohľaduplní a rešpektujte maznáčikove potreby.

Rovnako tak majte so svojim chlpáčom trpezlivosť. Hlavne šteniatka, ktoré okolitý svet ešte objavujú, môžu robiť nehody a neúmyselne skúšať Vašu trpezlivosť. Preto nestrácajte nádej a so psom stále pracujte na výchove a vzájomnej komunikácii.

Trénujte pomôcky, cviky a správanie 

Najlepším riešením je učiť psíka od šteniatka, príslovie „Starého psa novým kúskom nenaučíš“ ale rozhodne neplatí. Rovnako ako ľudia sa aj psy neustále učia a objavujú svet okolo seba. A preto nie je vek psa (ani pána 😊) žiadnou prekážkou vo výcviku a výchove.

Máte psa od šteniatka? Skvelé, situácia bude o to jednoduchšia! Nezabúdajte, že náročnejší výcvik sa odporúča začínať až od 4. mesiaca, kedy už je psík silnejší a má vyvinutejšie svaly. Zaobstarali ste si už psieho dospeláka alebo dôchodcu? Nevadí, hlavné je začať psa učiť na všetky podnety čo najskôr.

Trénujte psíka na cestovanie hromadnou dopravou, na nosenie náhubku, návštevy veterinára. Učte psa na manipuláciu ako je kontrola papuľky, uší, alebo labiek. To Vám uľahčí veterinárne prehliadky, ktoré budú pre pripraveného a zvyknutého psíka menej stresujúcou záležitosťou. Za správne prevedenie odmeňujte chlpáča pochvalou a maškrtami.

Skúšajte nové aktivity, preskúmavajte nové miesta

Taká typická, obyčajná rada, ktorá má ale veľké výsledky. Veľkou výhodou je práve skúšanie novej aktivity, ktorá vzbudí záujem zvieraťa. Nikoho by nebavilo chodiť len na tie isté miesta a robiť tie isté cviky stále dookola, to vedie k nude, frustrácii a strate záujmu o aktivitu.

Skúste preto pri budúcej prechádzke zabočiť o ulicu ďalej, objavujte okolie svojho mesta, skúste sa so psom naučiť nový povel alebo trik, začnite spolu športovať. Existuje toľko možností a aktivít, ktoré môžete prevádzkovať. A práve pravidelný pohyb a záujem zvieraťa vedie k pozitívnemu a pevnému putu medzi Vami a Vašim maznáčikom.

Chcete vyskúšať niečo nové alebo sa učiť správnej výchovy komunikácie? Mrknite na našu širokú ponuku online kurzov, ktoré môžete začať trénovať v pohodlí domova kedykoľvek budete chcieť. A naše veľké plus? Okrem širokej škály ponúkaných kurzov uplatňujeme iba pozitívny prístup a správnu komunikáciu, ktorú učia naši šikovní a skúsení inštruktori. Tešíme sa na Vás!😊

Komentáre