Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Porovnanie krmív z USA

04.11. 2021

Na slovenskom trhu sa často stretávame aj so zástupcami amerických značiek. Na prvý pohľad sa väčšina z nich chváli krásnym obalom a lichotivými nápismi, ako ale spoznať to naozaj kvalitné a nenaletieť obchodným trikom?

Pri výbere akéhokoľvek krmiva je dôležité sústrediť sa na:

 • Pôvod surovín
 • Zloženie surovín

Druhé spomínané nájdeme na obale a tu sa dozvieme pravdu o kvalite krmiva. Hlavnú ingredienciu by mala tvoriť zložka mäsového pôvodu. Ďalej v zložení nájdeme zdroje tukov a v neposlednom rade sacharidov ako sú obilniny, ovocie či zelenina. Dôležité je aj dostatočné množstvo vitamínov a minerálov.

Granule sú kompletná forma krmiva, ktorá musí pokryť potrebnú dennú dávku energie, bielkovín, sacharidov, tukov, vitamínov a minerálov. Pomery sú orientačné a kvalitné granule, vyvíjané v spolupráci s odborníkmi na výživu a veterinári, by mali odporúčania o zastúpení jednotlivých zdrojov spĺňať.

Prevažná väčšina dostupných značiek na trhu používa na zníženie výrobnej ceny zložky, ktoré sú nevhodné na ľudskú spotrebu. Dá sa to prakticky označiť za odpad potravinárskeho priemyslu, ktorý nemá iné využitie. Tieto krmivá sa označujú termínom „komerčné krmivá“ a do košíka si ich rozhodne nedávajte. Len malé percento všetkých predávaných značiek využíva suroviny v potravinárskej kvalite, teda v tej vhodnej aj na ľudskú spotrebu.

Teraz už ale k príkladom samotným.

Porovnanie značiek samotných

 • V prvom rade by granule mali zodpovedať minimálnym štandardom. V Spojených Štátoch a Kanade sa jedná o certifikát AAFCO (The Association of American Feed Control Officials).
 • Jedná sa o Americký ústav pre kontrolu krmív, ktorý vydáva regulácie a stanoviská ohľadom kvality krmív.
 • Len to samotné ale nestačí. Čítajte, aké sú konkrétne zdroje a pomery živín.

Taste Of The Wild

Jedna zo známejších značiek na zozname.

 • Základom je hneď niekoľko druhov mäsa, potom mäsová múčka.
 • Je tu obsiahly zoznam zeleniny, strukovín a ovocia.
 • Zloženie je doplnené aj o korienky čakanky alebo extrakt z juky.
 • Výroba sa teda zameriava na prirodzené zdroje mikro a makroživín, ktoré sú potom obohatené o doplnkové látky, zaručujúce vyvážené zastúpenie živín v optimálnej dennej dávke.

Zastúpenie bielkovín, tukov i sacharidov pripomína prirodzené hodnoty v potrave divokých vlkov. Ide o nadpriemerné krmivo. Granule sú menšie veľkosti, sú teda vhodné aj pre zástupcov menších plemien.

Diamond Naturals

Ďalšia veľmi kvalitná americká značka.

 • Spoločnosť Diamond Pet Foods je navyše výrobcom aj vyššie spomínanej značky Taste of The Wild. Granule sú kvalitné a zaobstarávajú aj varianty „Grain-free“, teda bez obilnín.
 • Primárnou zložkou je tu opäť mäso a múčka.
 • Ďalej nájdeme zdroje sacharidov, často aj strukoviny a veľké zastúpenie ovocia a zeleniny, poskytujúce rozmanité zdroje vitamínov a vlákniny.

Značka si zakladá na komplexnosti a vyváženosti, spolu s tým je kladený dôraz na pokrytie nielen základných živín, ale aj nemenej dôležitých mikronutrientov. Značka je vhodná pre všetky plemená.

Artemis

Vysoko hodnotené granule, ktoré spĺňajú potrebné nároky organizmu na zdravé a správne fungovanie.

 • Základom je vždy hneď niekoľko druhov mäsa, teda hneď niekoľko zdrojov bielkovín, pokrývajúcich celé spektrum aminokyselín.
 • Ďalej v zložení nájdeme zdroje sacharidov, ktoré podľa zvoleného variantu krmiva môžu byť určené aj pre psov s alergiou na obilniny.
 • Ďalšie na zozname sú varianty sušenej zeleniny a ovocia v rôznom pomere, ktoré zaistia potrebnú vlákninu a vitamíny.

Značka je kvalitná a vyberú tu aj majitelia menších plemien.

Dôležité je postrážiť si zloženie výrobkov a tiež preveriť kvalitu.

Chcete kŕmiť svojich psíkov naozaj kvalitne, aby tu s vami boli čo najdlhšie? Kompletné rozbory najrôznejších granúl (napr. Almo Nature, Pedigree, Nutra Nuggets alebo Purina) nájdete v našom klube za 21Kč na skúšku tu

>>

Komentáre