Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Pitný režim u psov

04.11 2021

Že je voda dôležitá a na pitný režim by sa malo dbať, nás učili už naši rodičia. Prečo je ale dôležité strážiť príjem tekutín aj u našich chlpatých priateľov a ako ich v pití podporiť? A kedy investovať do fontánky alebo vyhrievanej misky?

Voda v tele

 • Voda v organizme napomáha k rozpúšťaniu niektorých vitamínov a ďalších látok.
 • Podieľa sa na regulácii vnútorného prostredia.
 • Funguje ako transport živín do buniek a tkanív a naopak pomáha z tela odvádzať odpadové látky.
 • Navyše pomáha termoregulácii a zabraňuje prehriatiu organizmu.

Voda je dôležitá pre správne fungovanie každého organizmu a podieľa sa na veľkom množstve procesov v tele. Počas dňa ale odchádza z organizmu a je teda potrebné ju dostatočne dopĺňať.

Koľko vody pre môjho psa

Potreba sa samozrejme individuálne líši podľa vonkajšej teploty, fyzickej aktivity, veku a zdravotného stavu psa.

 • Napríklad šteňatá, spolu s dojčiacimi a gravidnými sučkami, by mali mať vyšší príjem tekutín ako ostatní jedinci.
 • Vždy ale platí, že za normálnych podmienok by mal pes vypiť približne 50 ml na 1 kilogram jeho váhy.
 • Pre psa, vážiaceho napríklad 20 kg, ide teda o množstvo 1 litra vody za deň.
 • Tu je dôležité zohľadniť faktory ako je fyzická aktivita, dlhý pobyt vonku alebo teplé počasie.

Väčšiu potrebu vody budú mať aj jedinci kŕmení suchým krmivom, teda granulami. Tie neobsahujú toľko vody, ktorú pes musí doplniť z iných zdrojov.

Dodržuje váš psík pitný režim? A vy mu k tomu dopomáhate správnou výmenou vody či udržiavaním čistej misky? Ak sa chcete dozvedieť viac informácií na túto tému alebo ďalšie témy od našich veterinárok, tak sa neváhajte pridať do nášho klubu na skúšku tu>>

Ako poznať dehydratáciu?

Rovnako ako u ľudí je dobrým indikátorom farba moču. Tú ale od psa získať nie je najjednoduchšie, a teda ľahším variantom je skontrolovať kožu na krku.

 • Tú uchopte a mierne za ňou zatiahnite. Ak je pes dostatočne hydratovaný koža sa vráti okamžite späť do pôvodnej pozície. Pre majiteľov chlpatých psov ale môže byť toto komplikovanejšie odhadnúť, preto pridám ďalšie riešenie.
 • Skontrolujte ďasná. Tie sú nám skvelým odrazom zdravotného stavu psa. Ružové, lesklé a vlhké ďasná signalizujú dostatok tekutín v organizme. Dehydrované zvieratá majú na prvý pohľad ďasná nezdravé, na dotyk lepkavé až suché.
 • Nadbytočný alebo naopak nedostatočný príjem tekutín môže signalizovať vážne ochorenia a v oboch prípadoch neváhajte vyhľadať veterinárnu pomoc.

Najjednoduchším spôsobom, ako mať prehľad o príjme tekutín, je zmerať objem misky a kontrolovať, koľko vody pes za deň vypije.

Všetky zvieratá musia mať neobmedzený prístup k dostatočnému množstvu čistej vody. Tú počas dňa niekoľkokrát meníme a misku pravidelne čistíme od nečistôt, usadenín a kameňa. Ďalšie tipy, ako prirodzene do psa “dostať” viac vody, ak nechce veľa piť sme spísali do nášho klubu, pridať sa môžete tu>>

Komentáre