Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Pes v zatvorenom aute v horúčave, čo urobíte?!

2.8. 202

Letné mesiace spolu prinášajú okrem radovánok a kúpania aj tropické teploty, ktoré môžu vážne ublížiť našim miláčikom, najmä ak zostanú ponechaní bez dozoru v aute v domnení, že „budeme za chvíľu späť“. Na priamom slnku sa totiž môže teplota v uzavretom aute veľmi rýchlo vyšplhať až na 70 stupňov. Pre akékoľvek zviera sa týmto pobyt v aute veľmi rýchlo mení na tú najhoršiu nočnú moru, ktorá môže viesť až k jeho usmrteniu. V takom prípade je majiteľ psa trestne zodpovedný za týranie zvieraťa a hrozí mu 2 roky väzenia. Ako tomu zabrániť?

Čo môžem urobiť ako okoloidúci?

Ako môžem ako okoloidúci postupovať, ak zbadám úbohé zviera zatvorené v aute? Mal by som bezodkladne kontaktovať tiesňovú linku a celú situáciu oznámiť. Ideálne požiadať o pomoc ďalšieho človeka, ktorý bude zháňať majiteľa vozidla, zatiaľ čo Vy budete pri aute kontrolovať stav uväzneného zvieraťa. Napríklad v nákupnom centre alebo pri veľkých obchodoch je možné nechať vyvolať registračnú značku príslušného automobilu.

Teraz nastávajú tri možné scenáre.

  1. Prvým variantom je, že sa na miesto dostaví policajná hliadka, ktorá bude postupovať v súlade so svojimi zákonnými oprávneniami.
  2. Ďalšou možnosťou je, že sa pred príchodom hliadky na miesto dostaví k vozidlu jeho majiteľ, ktorý zviera z toho rozžeraveného pekla vyslobodí. V tento moment by som ale poprosila všetkých zúčastnených, aby nepovažovali situáciu za vyriešenú, ale majiteľa zvieraťa zdržali na mieste do príchodu hliadky, ktorá vykoná vyšetrenie celej udalosti. Nemusí ísť o prvý prípad, kedy majiteľ zanedbal starostlivosť o zviera a Vy týmto malým činom môžete zachrániť život bezbranného zvieraťa. Navyše to donúti majiteľa premýšľať o vážnosti celej situácie.
  3. Ako posledný variant uvádzam situáciu, keď už je zviera v bezprostrednom ohrození života (nereaguje na zvukové podnety, evidentne nedýcha, nehýbe sa, …). V taký moment sa môžete uchýliť k rozbitiu okienka auta. V tomto prípade volíme okienko najvzdialenejšie od zvieraťa, aby nedošlo k jeho poraneniu. Pred samotným činom je nutné zaobstarať fotodokumentáciu, usvedčujúcu majiteľa vozidla. Odporúčam okrem fotiek zaobstarať aj video, dokazujúce zatvorené okná vozidla, stav zvieraťa a vážnosť celej situácie. Video poslúži ako dôkaz, že rozbitie okienka bolo vyhodnotené ako krajná núdza, kde už nebola možnosť iného riešenia. To poslúži ako dôkaz v prípadnom ďalšom vyšetrovaní.
  • Bohužiaľ môže tento čin mať následky v podobe ďalšieho riešenia s políciou a majiteľom vozidla.

Pozor na zavadzajúce informácie

Na sociálnych sieťach sa objavila nepresne formulovaná informácia, ktorá uvádza, že pri poničení cudzieho majetku pri záchrane života nenesiete zodpovednosť za vzniknuté škody. V praxi to tak ale byť úplne nemusí. Problémom totiž je, ako presne je chápané bezprostredné ohrozenie života, ktoré ale laik nemôže úplne presne vyhodnotiť. V prípade úhynu zvieraťa je to nediskutabilné a vás nepostihne žiadny trest. Majiteľ bude v tomto prípade s najvyššou pravdepodobnosťou obvinený z týrania zvierat.

V momente, keď je zviera živé, prejde celý prípad správnym konaním, prípadne súdom. Tu sa môže stať, že ak by nešlo o priame ohrozenie života zvieraťa, tak by konanie nebolo v súlade s postupom jednania v krajnej núdzi.

Z toho vyplýva, že osoba, ktorá by konala proti tomuto stanovisku, by sa dopustila škody na cudzom majetku, a bola by za túto skutočnosť právne zodpovedná. Jednoducho povedané, pokiaľ nebude situácia vyhodnotená ako riešenie krajnej núdze, teda keď už neostávalo iné riešenie, bude osoba, ktorá vozidlo poškodí, za spôsobenú škodu plne zodpovedná.

Z tohto dôvodu preto odporúčam toto riešenie vážne podstúpiť naozaj až v prípade núdze, so svedkami a s dostatočnou foto a videodokumentáciou.

Chceli by sme Vás týmto poprosiť, aby ste v nasledujúcich tropických týždňoch venovali zvýšenú pozornosť zaparkovaným autám okolo seba. Ďalšou významnou formou pomocou je, keď budete vyššie spomínané informácie zdieľať ďalej vo svojom okolí. Môžete tým pomôcť zachrániť nejeden bezbranný život. Ďakujeme za to.

Komentáre