Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Obskakovanie u psov a ako ho riešiť

Obskakovanie u psov je záležitosťou, s ktorou sa psí majitelia stretávajú veľmi často. A snáď nočnou morou každého pána je predstava, že sa pes začne takto predvádzať v parku alebo pred návštevou. Prečo ale psy obskakujú veci? A ako sa takého zlozvyku vôbec zbaviť?

Prečo psy obskakujú?

V prvom rade je dôležité spomenúť, že sa jedná o veľmi častý prejav správania sa psov, ktorý navyše nie vždy súvisí s pohlavnými pudmi. Stále sa ale jedná o prejavovanie, ktoré majiteľa často dostáva do nepríjemných situácií. Pes sa nám svojím správaním ale môže snažiť naznačiť viac, než si myslíme.

A pozor, obskakovanie nie je záležitosťou len psích chalanov!

Dominancia, hranie

K obskakovaniu môže dochádzať pri hre s ďalšími psami. Jedná sa o jeden zo spôsobov hrania a nie je výnimkou, že sa psy pri aktivite aj striedajú. Pokiaľ sú s takýmto správaním v poriadku obe strany, a pritom nehrozí, že sučka bude gravidná, nie je veľa dôvod na obavy.

Možným dôvodom, prečo sa pes snaží obskakovať ako svojho pána a ďalších členov domácnosti, tak aj ďalšie psy, môže byť snaha o prejavovanie dominancie.

Stres, nadšenie

V prípade, že náš maznáčik prejavuje záujem skôr o obskakovanie svojho pelechu, vankúšov alebo hračiek, môže sa jednať o formu prejavu nadšenia alebo „prestimulovania“, kedy psy sami nad sebou a svojím správaním trochu strácajú kontrolu. Dôvodom môže byť veľká radosť, napríklad pri hraní alebo obľúbenej aktivite. Podobnými prejavmi veľkého nadšenia a zápalu do hry sú napríklad rýchle prebiehanie zo strany na stranu a zvukové prejavy.

Dôvodom vzniku takého zlozvyku môže byť ale aj stres a frustrácia. Pes sa napríklad môže nudiť a obskakovanie je následkom nedostatočnej aktivity a stimulácie počas dňa. Môže sa jednať aj o prejav úzkosti, napríklad v kombinácii s ďalšími príznakmi, ako je hrabanie, kňučanie a ničenie vecí. Pes sa tak snaží zo seba napätie akýmkoľvek spôsobom dostať von.

Choroba

V niektorých prípadoch môže byť obskakovanie aj príznakom ochorenia, napríklad infekcia močového ústrojenstva, alergie, u psích samcov môže byť spojené s problémami prostaty. Pozor teda, pokiaľ Váš pes začal prejavovať takéto správanie z ničoho nič alebo oveľa častejšie.

Zároveň je dôležité spomenúť, že takéto prejavy správania môžu naozaj súvisieť aj s pohlavnými pudmi Vášho psa. Tento variant je najčastejší u mladých a nekastrovaných jedincov.

Kedy už máme problém?

Potreba Vášho psa obskakovať všetko, čo stretne, môže byť problém. Pre pána môže byť taký prejav, napríklad v prítomnosti návštevy alebo pri hraní s ďalšími psami, trápnym momentom. Dôvodov, prečo takéto správanie u psa riešiť, je ale oveľa viac.

Napríklad pri stretávaní a hraní s inými psami. Tí môžu takéto správanie prejavovať navzájom ako normálnu súčasť hry. Môže sa ale stať, že Váš maznáčik začne obskakovať iného jedinca, ktorému takéto správanie nebude príjemné. A problém je na svete.

Ďalší možný problém predstavuje zranenie psa, ktoré si pri obskakovaní môže privodiť.

Ako odnaučiť psa obskakovať?

Proces odnaučenia je najlepšie zachytiť v ranom štádiu. Zistite a vnímajte svojho psa a čo sa Vám snaží naznačiť.

V prípade, že pes prejavuje nejaké ďalšie známky diskomfortu, napríklad sa veľmi olizuje, okusuje, škrabe, môže byť obskakovanie príznakom nejakého zdravotného problému. V takom prípade je najlepším riešením kontrola u veterinára.

Uistite sa, že Váš maznáčik trénuje nielen telo, ale aj myseľ. Pes môže byť vystresovaný, frustrovaný, ale aj veľmi nadšený. Zistite, čo u Vášho maznáčika takéto správanie spúšťa a uistite sa, že na konci dňa máte vybehaného, ​​unaveného a spokojného psa.

Pri obskakovaní je tiež dôležité trénovanie jeho odnaučenia. Skúste preto psa namiesto obskakovania pozitívne motivovať k nejakej inej aktivite alebo cviku. U skúsenejších psov môžete skúsiť presmerovanie ich pozornosti a vykonanie nejakého už nacvičeného povelu. Psa môžete napríklad vyzvať, aby si sadol, ľahol, urobil otočku, jednoducho odveďte ich pozornosť a ponúknite iný zdroj zabavenia.

Poslednou možnosťou minimalizácie takého správania môže byť kastrácia, ktorá ale nemusí vždy fungovať. Nikto Vám totiž nezaručí, že kastrovaný pes sa takého zlozvyku zbaví. Dôležité je preto nájsť príčinu a so psom na odnaučení zlozvyku pracovať.

Komentáre