Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Obojok x Postroj, čo vybrať?

Téma, ktorá je súčasťou debaty v každej psíčkarskej komunite. Obe varianty majú totiž svoje výhodynevýhody, obe tiež nájdu využitie v každodennom živote každého psičkára. Čo vybrať? A prečo je dôležité, v akej fáze vývoja váš chláč je? To sa dozviete v dnešnom článku.

U šteňaťa

Zaobstarávate prvú výbavu? Potom určite odporúčame začať psíka učiť na obojku. Prečo?

Obojok je vhodnejším variantom na tréning na vodítku, kedy sa šteňa učí reagovať nielen na okolitý svet, ale aj svojho majiteľa a vodítko samotné. Lepšie tak vníma ťah vodítka a reaguje na signály od pána. Dá sa povedať, že psík sa na obojku lepšie ovláda.

Pri tréningu na postroji popisujú majitelia horšie vnímanie vodítka, šteňa sa na postroji tiež skôr naučí ťahať. Môže mu tiež vadiť pocit, že ho postroj obmedzuje v pohybe.

U dospelého psa

Pri psích dospelákov záleží na tom, aké plemeno doma máte a na aké aktivity sa s ním chystáte. Pre vychádzky a u veľkých psov je vhodný obojok, ktorý rovnako ako u šteniat poskytuje lepšie vnímanie vodítka. Pri postroji je citlivosť znížená a pes tak horšie vníma, ako veľmi natiahnuté vodítko je.

Postroj sa odporúča pre psov menších plemien, pre ktoré sú príjemnejšie z dôvodu nezaťažovania krku. Vhodný je tiež pre psov s kratšími ňufákmi, ktorí majú predispozície k dýchacím ťažkostiam.

Postroj je tiež viac ohľaduplnýpohybovému aparátu psa, pretože pomáha lepšie rozkladať ťah. Obojok oproti tomu pôsobí priamo na krk a hrdlo a nemusí byť vždy vhodný. Pri niektorých zdravotných problémoch môže byť niektorý z variantov uprednostňovaný. Ak si nie ste istí, opýtajte sa na názor svojho veterinára.

Pri športe

Za bezpečnejší variant sa považuje použitie postroja, ktorý pomáha regulovať šklbanie s vodítkom a nepríjemný zážitok pre psa. V športových začiatkoch je lepšie opýtať sa skúsenejších chovateľov, ktorí sa športu aktívne venujú.

Pri cestovaní

Na jazdu autom nezabúdajte pripraviť všetkých členov posádky. Pre cestovanie je vhodné voliť variant postroja, ktorý je oproti obojku bezpečnejší. Spôsobov bezpečnej prepravy je ale viac a o jednotlivých variantoch sme sa rozpísali v samostatnom článku.

Ako vybrať?

Pri obojku dbajte na správnu veľkosťmateriálObojok by nemal plandať, zároveň by nemal byť psovi nepríjemný a zarezávať sa mu. Ideálna veľkosť je taká, aby ste psovi na krku mohli pod obojok pretiahnuť 2 prsty. Obojok by mal byť bezpečný a dobre zaistený.

Postroj môže pôsobiť ako zložitejší na výber, nie je sa ale čoho báť. Z najčastejšie ponúkaných variantov odporúčame postroj, ktorý vedie medzi prednými nohami psa a okolo hrudníka za lopatky. Ten totiž oproti iným variantom neobmedzuje psa v pohybe.

Postroj nesmie byť psovi nepríjemný alebo sa mu zarezávať. Pre ideálny model pre svojho psa sa obráťte na skúsenejších chovateľov alebo na predajcov v chovateľských potrebách.

Záverom možno povedať, že výber záleží na konkrétnej potrebe vás a vášho psa, postroj ani výcvikové obojky ale nie sú spôsobom výchovy a tréningu. Najdôležitejšie je totiž naučiť psa správne chodiť na vodítku bez ťahania. A práve od toho tu je náš kurz Základná poslušnosť, v ktorom svojho psa vychováte z pohodlia domova pomocou pozitívnej motivácie.

Komentáre