Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Neviete či si zaobstarať psa alebo mačku? Poradíme vám.

1.10. 2021

Premýšľate nad obstaraním nového člena rodiny, ale neviete, ako sa rozhodnúť? A ako sa zorientovať pri výbere? Prinášame Vám nášho sprievodcu, v ktorom sa dozviete tipy a rady, podľa ktorých sa riadili chovatelia z oboch táborov.

Spýtali sme sa niekoľkých chovateľov mačiek aj psov na ich názor, a čo bolo pri ich rozhodovaní kľúčové. V nasledujúcich riadkoch prinášame klady aj zápory z oboch táborov, vrátane niekoľkých komentárov, ktoré majiteľov po obstaraní prekvapili.

Tím PES

Prečo tím pes?

 • Verný parťák. To sa asi vybaví väčšine z nás, keď sa povie pes. Práve vďaka ich oddanosti a láske sa psom prezýva najlepší priateľ človeka. A ak je niečo, čo psy vedia na jedničku, je to práve prejavovanie lásky a dôvery. Pokiaľ zháňate verného spoločníka na výlety do prírody, kempovanie a najrôznejšie druhy športov, pes je pre vás ideálna voľba. Psom býva totiž veľmi často jedno, aké aktivity s pánom vykonávajú, pre nich je dôležité byť súčasťou diania vo svojej svorke.
 • Pes sa veľmi dobre emočne prejavuje a často vám naznačí, čo potrebuje a čo sa deje. Práve vďaka ich prejavovaniu náklonnosti sú skvelými emočnými spoločníkmi, ktorí urobia všetko preto, aby Vás rozveselili.
 • Pes je skvelý spoločník na výlety. A jeho ďalším plusom je ľahká preprava a manipulácia. Pokiaľ veľa cestujete do prírody a na výlety, je pre Vás obstaranie psa super krok. Ako som spomenula vyššie, psy milujú všemožné aktivity tak dlho, kým ich môžu prevádzkovať so svojou svorkou. Radi sa hrajú aj s deťmi a sú oddaní svojej rodine.

Na našom e-shope pre Vás máme všetky potrebné veci pre Vašich psíkov>> a hlavne sme tu od toho, aby sme Vám pomohli s výchovou Vášho psíka.

S čím ale počítať?

 • Psy sú časovo náročnejšie ako mačky. A to znateľne. Okrem pravidelných prechádzok a výletov do prírody je potrebné venovať im pozornosť aj doma. Pes Vám bude chcieť byť neustále po boku a zle znáša samotu. U niektorých sa z dôvodu dlhého odlúčenia môže vytvoriť separačná úzkosť. Nesmieme zabúdať, že pes je svorkové zviera, a samota pre neho nie je prirodzená ani príjemná (pokiaľ sa teda nejedná o jednotlivca, ktorý spoločnosť nevyhľadáva).
 • Niektorí označujú psy ako „náročnejšie na údržbu“. Tu sa jedná o častú starostlivosť o srsť, kúpanie a zastrihovanie nielen srsti, ale aj pazúrikov. To ale neznamená, že o mačací kožúšok sa netreba starať.
 • Ďalším problémom býva riešenie pri manipulácii so zvieraťom a jeho výcvik. Pes musí počúvať a návšteva cvičáka alebo absolvovanie výcviku sa stane povinnosťou pre väčšinu chovateľov. K tomu patrí aj správne fungovanie psa na prechádzke, pilovanie povelov vonku aj doma, a určitý denný režim domácnosti, ktorý sa okolo psa bude točiť.
 • Pokiaľ teda trávite väčšinu času mimo domova, napríklad v škole alebo práci, a nemáte ďalšie osoby, ktoré by sa o zviera mohli počas dňa postarať, porozmýšľajte radšej o obstaraní mačky.

Tím MAČKA

Prečo tím mačka?

 • Mačky sú vznešené a elegantné stvorenia, ktoré si jednoducho zamilujete. Na rozdiel od psa nevyžadujú dlhé prechádzky, stačí im voľný pohyb po byte alebo prístup von. Na rozdiel od psov sa toľko nefixujú na pána a väčšinu času majú rady svoj pokoj a poriadok. Mačky ako také nie sú plne domestikované a to sa odráža na ich správaní. Väčšinu času sa o seba postarajú a ku šťastiu im stačia plné misky a pohodlné miesto na spánok.
 • Sú veľmi tiché a usporiadané. Na rozdiel od psov sa nepotrebujú tak hlasno prejavovať a niekedy vôbec nemusíte vedieť, kde na Váš chlpáč práve číha. Najlepšie v noci ale vždy ožijú a to počítajte s naháňaním loptičiek a neustálym pobehovaním po celom dome. Nudiť sa s nimi rozhodne nebudete.
 • Mačky sú nenáročné na starostlivosť. Stačí ich vyčesávať a očistiť od špiny, ktorej sa maznáčik sám nezbaví. Ďalej potrebujú pár hračiek, škrabadlo, svoj pelech, misky a prepravku na transport. Pre mačky v domácnosti sú nutnosťou mačacie toalety, ktoré sa musia často čistiť.
 • Rovnako ako u psov sa aj plemená mačiek líšia svojou povahou. Preto sa pred obstaraním porozhliadnite, aké plemeno sa k Vám povahovo hodí.

U nás nájdete aj množstvo potrebných vecí pre vašu mačku>> Ale s ich výchovou Vám bohužiaľ nepomôžeme. 😀

S čím ale počítať?

 • Mačka je od prírody skvelý lovec. Je tichá, rýchla a často nepredvídateľná. Navyše sa na rozdiel od psa dostane v domácnosti prakticky kamkoľvek. Chovatelia tak popisujú mačky v košoch s bielizňou, v posteliach, na poličkách alebo u detí v hromade plyšákov. Môžu skúšať liezť aj na kuchynské pulty. Mačky si jednoducho pohodlie vedia zariadiť a je potrebné vymedziť hranice, cez ktoré už chlpáča nepustíte.
 • Budete púšťať mačku von? V tom prípade ju nezabudnite vykastrovať. Ulice sú už tak plné túlavých mačiek a pokiaľ nemáte v pláne papierové mačiatka, mačku alebo kocúra vykastrujte. S tým sa viaže aj túlanie mačiek všeobecne. Mačky totiž môžu na niekoľko dní zmiznúť a túlať sa po okolí, čo môže stresovať majiteľa, ktorý nevie, čo sa stalo. Vo väčšine prípadov ale maznáčik nájde cestu domov bez problémov.
 • Často máte pocit, že mačku doma skôr rušíte a maznať sa budete, až bude ona chcieť. Niektorých chovateľov preto mrzí, že sa s nimi chlpáč vlastne nebaví kým niečo nepotrebuje. Navyše sa mačka bude stále snažiť trénovať Vás, napríklad že ju budete otvárať von a späť domov kedykoľvek začne búchať na dvere.

Záver

Psy aj mačky potrebujú správnu starostlivosť a kvalitnú výživu. Nezabúdajte na pravidelné veterinárne prehliadky, očkovanie, a ochranu pred parazitmi. Pred zaobstaraním sa informujte o správnej starostlivosti o plemeno a vyberajte nie podľa vzhľadu, ale podľa povahy a potrieb zvieraťa.

Pri výbere si dávajte pozor aj na pôvod zvieraťa. Buď maznáčika kúpte od overených chovateľov, alebo zvoľte adopciu zvieraťa z útulku. Pozor na podozrivé inzeráty alebo zvláštne správanie predajcu. Mohli by ste tým omylom podporovať množiarne a kruté zaobchádzanie so zvieratami.

Nezabudnite si pred samotným výberom určiť, čo od nového člena rodiny očakávate. Chcete parťáka do prírody, alebo maznavý kožúšok, ktorý Vás bude doma čakať pri dverách? Bude u Vás mať chlpáč dosť priestoru, budete naň mať Vy čas? A kde sa vidíte o pár rokov? Nezabúdajte, že za zviera budete robiť do konca jeho života rozhodnutia Vy. Neriešte preto situáciu spontánne, ale vždy zvážte všetky pre a proti.

Či už sa rozhodnete pre tím mačka alebo pes, dúfame, že Vám článok pomohol pri rozhodovaní, a prajeme Vám aj Vášmu budúcemu členovi svorky veľa krásnych spoločných dní a môžete mu rovno kúpiť niečo z nášho e-shopu. 

Štítky:
Komentáre