Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Najlepších 6 psích plemien pre bývanie v byte

Existuje mnoho plemien, ktoré sú vďaka svojim vlastnostiam a nenáročnej starostlivosti ideálnymi spoločníkmi do bytov. Dnes vám preto prinášame zoznam 6 plemien, ktoré sú často považované za najlepšiu voľbu pre život v byte:

Mops

Mopsy sú vhodné nielen pre svoju menšiu veľkosť. Toto plemeno sa vyznačuje nižšou potrebou fyzickej aktivity a pokojnou povahou. Sú veľmi spoločenskí a verní svojmu majiteľovi, maznanie doma na gauči a vychádzky sú pre nich tak úplným blahom.

Veľkou výhodou je, že mopsíci väčšinou nie sú príliš hluční a nemajú sklony k prehnanému štekanie, čo zaiste ocenia vaši susedia. Dostatok vychádzok a maznania tak zaručí spokojného psíka do každého bytu.

Yorkshirský teriér

Yorkšíri sú istotou, ktorá na našom zozname nesmie chýbať. Sú to inteligentní, oddaní a univerzálni psy, ktorí sú vhodní do každej domácnosti. Jedná sa o veľmi malévďačné plemeno, ktoré je najviac spokojné pri maznaní a spoločných aktivitách so svojím pánom.

Zvládajú aj výlety a podnikanie najrôznejších vonkajších aktivít, určite ocenia aj najrôznejšie hračky a hlavolamy alebo čuchacie koberčeky.

Títo psíkovia často patria k urputným strážcom, ktoré nezastavia ani ich malá veľkosť. Pri správnej výchove je to ale skvelý a verný parťák.

Shih Tzu

Už poznáte Shih Tzu? Určite áno! Toto plemeno sa u nás totiž teší čoraz väčšej obľube. Shih Tzu sú malí chlpáči, vhodní do bytu i domu. Vďaka nižšej potrebe rôznych aktivít im stačia pravidelné prechádzky a hračky na zabavenie.

Ďalšou výhodou je ich priateľská a pokojná povaha, sú skvelými a vďačnými spoločníkmi. Nemajú potrebu príliš štekať, sú trpezliví a vďační.

U tohto plemena je dôležité dbať na správnu starostlivosť o srsť, ktorá je dôležitým ukazovateľom nielen pohodlia, ale aj zdravia vášho maznáčika.

Jazvečík

Jazvečík je istotou a určite ste sa s nimi v panelových domoch stretli. Prečo? Výhodou je nielen ich menšia veľkosť, ale aj trpezliváverná povaha a vysoká inteligencia.

Dôležité je spomenúť, že oproti ostatným plemenám potrebujú jazvečíci dostatok pohybu, ktorý prispôsobujeme ich unikátnej telesnej konštrukcii. Dlhé prechádzky po prírode a dostatok pohybu tak zaistia spokojného a vďačného psíka. Ideálne sú pre nich aj hračky na zabavenie v momente našej neprítomnosti.

Čivava

Čivavy patria k vôbec najpopulárnejším bytovým psíkom. Jedná sa o jedno z najmenších plemien vôbec, ich povaha zodpovedá ale psom oveľa väčšieho vzrastu. Psy tohto plemena sú veľmi odvážni, smelí a sebavedomí.

Sú veľmi verní svojej rodine a vďační za akúkoľvek starostlivosť a prejav lásky. Čivavy nie sú príliš náročné na pohyb, stačia im pravidelné prechádzky a pár hračiek pre zabavenie. Vhodné sú aj k starším ľuďom, obzvlášť krátkosrstý variant patrí k menej náročným plemenám na údržbu.

Pekingský palácový psík 

Toto plemeno, označované aj ako pekinéz, je veľmi vďačné a vyžaduje si neustálu blízkosť svojho majiteľa. Nemá veľmi rado samotu, je preto vhodné k rodinám s väčšími deťmi alebo k seniorom.

Psík je tiež veľmi ostražitým strážcom, k návštevám najprv skôr odtiahnutý. U plemena býva spomínaná tvrdohlavosť, s ktorou je potrebné počítať pri výcviku. Psík je ale veľmi verný, vďačný a oddaný.

Pekinéz nevyžaduje príliš veľa aktivity, je tak vhodný do bytov či domov bez vonkajších priestorov. K spokojnosti mu stačia prechádzky, pár hračiek, pohodlný pelech a blízkosť jeho pána. Mimo túto charakteristiku je dôležité spomenúť, že nie je vhodným plemenom na kynologické športy.

U psíka je vyžadovaná pravidelná starostlivosť o srsť, česanie tak u vás bude prebiehať niekoľkokrát do týždňa. Nezabúdajte tiež na pravidelnú starostlivosť o očné okolie a čistenie zubov, môžu totiž trpieť na zvýšenú tvorbu zubného kameňa.

Pamätajte, že aj keď sú tieto plemená všeobecne vhodné a odporúčané pre život v byte, je dôležité myslieť na to, že každý psík je jedinečný. Nezabúdajte preto na dostatok pohybu a cvičení nielen tela, ale aj mysle. Dbajte na dostatočné sociálne interakcie s ostatnými psami, psíkovi venujte pravidelnú starostlivosť o jeho pazúriky, zuby a srsť, ktorá sa líši nielen podľa plemena, ale aj vašich individuálnych podmienok.

Predtým, než si preto donesiete nového člena domov, preverte si, že sa vám dané plemeno nielen páči, ale že spĺňa vaše očakávania a je vhodné k vášmu životnému štýlu.

Kompletnú výchovu Vášho psíka Vás prevedieme v našom najlepšom kurze Základná poslušnosť, kde vás hravo naučíme všetky základné povely, psiu reč, tak aby ste svojmu psíkovi naozaj rozumeli a mohli ho vychovať jednoducho a s láskou.

Komentáre