Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Najčastejšie otázky- KLIKER

10.11. 2021

Pretože sa nás často pýtate, a píšete množstvo otázok, rozhodli sme sa pár z nich objasniť verejne. Tu sú. 🙂

1. Musím mať kliker vždy pri sebe?

Samozrejme, že nie. Pokiaľ už váš miláčik cvik pozná a prevedie ho správne, nemusíte mu to klikať.

Klikanie má rozhodujúci a zásadný vplyv pri učení povelov nových a ich osvojovaní, tam má kliker veľký efekt na rýchlosť učenia. Ale ak už váš psík zvláda povel „ľavou zadnou“, potom záleží na vás, či ho budete ďalej pravidelne používať, ale rozhodne nevadí, keď ho niekedy pri sebe mať nebudete. Uvidíte, ako to bude potom vám a vášmu parťákovi viac vyhovovať, či s klikrom alebo bez neho. 🙂

 2. Nestane sa z môjho psíka „žobrák“, keď ho budem cvičiť klikrom a odmeňovať ho?

Toho sa báť naozaj nemusíte. Mám známych, ktorí majú už staršieho psíka, a výcvik ich veľmi neberie, takže sa do klikru púšťať nechceli. A ich štvornohý maznáčik je vzorom všetkých rozmaznaných maškrtníkov a „žobrákov“.😀 Pravdepodobne tiež niekoho takého poznáte.🙂  A môžem vás upokojiť, že kliker k tomuto nevedie.

Jedlo resp. Maškrta je úplne prirodzená odmena za splnený cvik. Väčšina psov miluje dobroty a pre kus nejakej maškrty by urobili čokoľvek.

PREČO? Urobíme si malinkú vsuvku po psychológii, aby sme pochopili psie myšlienky a pudy.

Je to totiž, ako som už povedala, prirodzené. Psy sa veľmi nelíšia od ľudí, a preto môžeme ako u nás vychádzať z tejto pyramídy potrieb. Pyramídu potrieb zostavil A.H.Maslow už v roku 1943.

Táto pyramída je založená na tom, čo je pre človeka najdôležitejšie. Ide sa odspodu, takže absolútnou prioritou sú pre človeka fyziologické potreby (jedlo, pitie, sex,…). Ďalšia je istota a bezpečie atď.

Psy majú toto rovnako, preto sú maškrty tak mocným nástrojom na výchovu, a keď ešte pridáte kliker, je to hračka.🙂

Je ale dobré pri výcviku množstvo maškrty znižovať, aby vás psík poslúchol, aj keď uvidí, že maškrtu nemáte. Niekedy tiež maškrtu schovať, a keď zvládne povel bez neho, potom mu ho môžete dať. 🙂

 3. Nemám na kliker starého psa?

Aj tomuto musím oponovať, pes v každom veku je schopný sa učiť novým veciam. Moja babička sa naučila v 70 rokoch písať textové správy na mobile. Nenaučila sa to tak rýchlo ako dieťa s jeho prvým telefónom, ale naučila. 🙂

To isté platí aj pre psíkov, možno to nebude tak rýchle, ako u hravého, snaživého šteniatka, ale pokiaľ vytrváte aj starý psík sa nechá naučiť novým kúskom. Niektorí psi milujú tréning aj v neskoršom veku a niektorí už chcú mať svoj pokoj. Tak záleží, aké zlatíčko máte doma vy.

 4. Môžem klikrom cvičiť všetky povely a cviky?

Áno, klikrom sa dajú naučiť povely poslušnosti (sadni, ľahni, ku mne, atd.), ale aj povely hravé (slalom medzi nohami, poklona, výskok do náručia…). Čokoľvek budete vášho psíka učiť, s klikrom to bude polovičná práca.🙂

 5. Keď s klikrom začnem, môžem potom prestať?

Iste. Kliker nie je žiadna návyková látka. 😀Aj keď nezaručujem, že sa na ňom nestanete „závislí“. Pretože z vlastnej skúsenosti viem, že kto kliker skúsi a naučí sa s ním pracovať, len ťažko by menil. 🙂 Nepoznám lepší spôsob na učenie cvikov, povelov a blbostí. Každý mierumilovný človek si zamiluje túto 100% pozitívnu metódu výchovy psíka.


Dúfam, že vám tento článok odpovedal na nejaké vaše otázky a že vám bol prínosom. Ak nemáte vypilovanú základnú poslušnosť psíka, môžete sa k nám pridať do kurzu Online psej školy >> A ak už by ste radšej niečo viac, učili sa psie kúsky (slalom medzi nohami, výskok do náročia, …) a chceli byť s vaším psíkom parťáci na život a na smrť, potom sa k nám určite pridajte do kurzu psie triky >>

Tešíme sa v kurze alebo pri ďalšom článku. 🙂

Komentáre