Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Najčastejšie omyly vo výchove psov

Téma výcviku a výchovy psov zaznamenala v posledných rokoch obrovský boom. Snáď každý z nás sa totiž chce uistiť, že našim psom venujeme len tú najlepšiu starostlivosť. A rovnako ako u čohokoľvek iného môžeme aj vo výchove psov robiť prešľapy a omyly, ktoré si my sami neuvedomujeme. Niektoré praktiky tak môžeme nájsť aj pri výcviku našich chlpáčov. A aké omyly psíčkari najčastejšie robia?

1) Výsledky očakávame príliš rýchlo

Veľkým prešľapom sú rýchle očakávania výsledkov. Veľa psíčkarov si myslí, že psovi stačí pár opakovaní a celý tréning je hotový. Omyl.

Ako u všetkého ostatného aj tu platí, že každý pes je iný. Niektorí povel alebo cvik zvládnu za chvíľku, ďalším môže nácvik zabrať raz toľko času. Vyniknúť ale môžu zase pri iných poveloch. Nezabúdajte tiež na rôzne predispozície jednotlivých plemien. Dôležité je vnímať Vášho psa a Vašu situáciu. Na maznáčika zbytočne netlačte, seba obrňte trpezlivosťou a vrhnite sa do trénovania.

Nezabúdajte, že psy počas života prechádzajú celým radom psychických a fyzických zmien. Okrem trénovania musí tiež objavovať okolitý svet a naučiť sa v ňom fungovať. Nebráňte psom byť psami.

2) Často meníme metódy

Spolu s očakávaním rýchlych výsledkov sa spája veľká netrpezlivosť a snaha meniť metódy výcviku. Po 2 neúspešných pokusoch si tak nejeden psíčkar môže myslieť, že zvolená metóda jednoducho a jednoducho nie je pre nich. Je v poriadku zistiť, že Vám daný spôsob nevyhovuje a že so psom chcete cvičiť trochu inak, opakovanými zmenami ale psa zmätiete a výsledky sa tak nemusia dostaviť.

Pokiaľ si nie ste istí, či je pre Vás zvolený spôsob výcviku vhodný, alebo kde vôbec s výcvikom začať, nebojte sa obrátiť na odborníkov. Nie je hanba požiadať o pomoc.

3) Nedbáme na potreby psa (a nás)

A aj pri treťom bode nadviažeme na netrpezlivosť. Ďalším nešvárom je veľká snaha naučiť psa čo najviac za čo najkratší čas. Neustále trénovanie bez prestávok, hrania a ďalších podnetov je pre psa náročné. Rovnako ako je pre človeka náročná dlhá práca bez prestávok (alebo učenie niečomu novému), je aj u psov dlhý výcvik a prepracovanie skôr kontraproduktívne.

Naučte sa preto rozvrhnúť čas na trénovanie počas týždňa. Namiesto zdĺhavého opakovania jedného a toho istého povelu dávajte psovi prestávky a trénujte niečo iné. Samozrejmosťou je aj dostatok odpočinku. Doprajte psovi dostatočný čas aj na iné aktivity, napríklad socializáciu s ďalšími psami, hranie alebo objavovanie nových trás a terénov.

Dbajte ale aj na svoje potreby. Skôr než ísť so psom cvičiť „pretože dnes musím“ a byť pri tom podráždený, unavený a vystresovaný, je jednoduchšie dať si deň pauzu. Rovnako ako pri akejkoľvek inej aktivite je v poriadku dať si raz za čas deň voľna, pokiaľ sa na to necítime. Môžeme si tak ušetriť nepríjemné zážitky z preťaženia a únavy, ktoré potom prenášame na našich miláčikov.

4) Nedostatočné precvičovanie

Ďalším problémom je preskakovanie z jedného cviku na druhý. Páni si tak často myslia, že po naučenom jednom triku alebo cviku máme šikovného psa, ktorý cvik chápe a že už nie je potrebné sa k nemu vracať. Pri nedostatočnom precvičovaní ale hrozí, že pes na daný cvik zabudne a pri neopakovaní na cvik jednoducho trochu zabudne.

Pri trénovaní preto nezabúdajte cviky a povely trénovať a precvičovať. Nielen, že ich tak dokonale vypilujete, precvičovaním povelov sa Vám navyše otvárajú dvere k celému radu ďalších trikov.

5) Jedna metóda (ne)sedí všetko

Veľkým omylom je myslieť si, že jedna metóda bude sedieť všetkým psom a ich majiteľom. Rovnako, ako je každý pes odlišná osobnosť, sú iní aj ich majitelia. Neplatí preto, že metóda, ktorá zabrala Vášmu známemu, bude fungovať aj u Vás. Každý z nás má trochu iný prístup, všetci máme ale rovnaký cieľ, a tým je tá najlepšia výchova. Svojím spôsobom to môžeme prirovnať k výchove detí. Aj tu platí, že každý rodič má metódy trochu odlišné, všetci sa ale snažia vychovávať individuálnym prístupom a tým najlepším spôsobom.

Vnímajte preto potreby Vášho zvieraťa. Vnímajte ako sa chová a ako reaguje. Naučte sa so svojím miláčikom pracovať ako tím a spolu nájdite metódy nacvičovania a výchovy, ktoré budú vyhovovať všetkým zúčastneným. Objavujte, skúmajte, kombinujte.

6) Robíme výnimky

Veľkým nešvárom medzi majiteľmi je robenie výnimiek. Ideálnym príkladom je napríklad kŕmenie od stola. Má Váš pes zakázané lúdiť, ale aj napriek všetkej snahe to neustále skúša? Možno ho nenápadne kŕmia ďalší člen domácnosti. Hlavne deti majú tendencie psy nenápadne kŕmiť rôznymi maškrtami, často sa s maznáčikmi radi podelia aj o jedlo z jedného taniera. Podobne tomu môže byť u návštev, ktorým dovolíte dávať psovi veci zo stola.

Pri výcviku je preto dôležité byť dôsledný. Chcete psa odnaučiť lúdiť? Nekŕmte ho zo stola. Bez výnimiek. Väčšina psov neodlíši, či je jedlo z Vášho nedeľného obeda alebo z dobrôt, čo doniesla návšteva. Rovnaké je to pri všetkých poveloch. Pokiaľ jeden člen domácnosti psovi dovolí prebiehať a ťahať na vodítku, príde tak Vaša snaha navnivoč. Pracujte preto ako tím a do výchovy psa zapojte všetkých členov.

Nezabúdajte, že prešľapy nás posúvajú ďalej. Hlavné je snažiť sa pracovať na našich vedomostiach a skúsenostiach. Vďaka tomu môžeme byť tou najlepšou verziou pána nielen pre našich miláčikov, ale aj pre nás samotných. Labku na to!

Komentáre