Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Najčastejšie chyby psíčkarov, ktoré pozorujú veterinári vo svojich ordináciách

1) Obezita

Obezita je problém nielen u ľudí, ale aj pri nemalom percente psov a mačiek. Nadváha a obezita predstavujú obrovské zdravotné riziko, ktoré nielenže zhoršuje zdravotný stav zvieraťa, ale zároveň prispieva k vzniku chorôb a skracuje priemernú dĺžku dožitia v rade mesiacov až rokov.

Veterinári preto odporúčajú prejsť na diétne krmivo, ubrať na maškrtách a postupne pridávať na aktivitách. A nie, nie je to preto, aby predali značkové krmivo vo svojej ordinácii, ale aby zachránili zdravie a život obéznych maznáčikov. Príjem krmiva je starosť majiteľa, pes si sám nepovie, že „zje len pol misky, pretože musí trochu zhodiť“. Redukcia hmotnosti je preto na nás majiteľoch, ktorí za zdravie svojich psíkov zodpovedajú.

2) Nedbajú na prevenciu

Pravidelné preventívne návštevy veterinárneho lekára sú základom správnej starostlivosti o každého domáceho maznáčika. Nedodržiavaním prevencie a nutného preočkovania vystavujete riziku nielen svojho psa, ale aj ostatné zvieratá. Prejdené očkovanie má ale aj daľšie mínusy, napríklad pre vstup do množstva krajín je vyžadovaná vakcinácie psa, napríklad proti besnote, s určitým časovým odstupom. Pes s prejdeným očkovaním tak nesmie vycestovať cez hranice, nehľadiac na to, že v Slovenskej republike je práve očkovanie proti besnote vyžadované zákonom.

Na prevencii nezabúdajte ani pri ochrane proti vnútorným a vonkajším parazitom a celkovej starostlivosti o psie zdravie.

3) Nedodržujú dávkovanie/ dĺžku liečby

Veľa majiteľov má zlozvyk prestať s liečbou v momente, keď vidí prvé výsledky. Majú totiž pocit, že ďalšia liečba už nie je nutná. Doma im potom zostávajú napríklad nedobrané lieky, masti, antibiotiká alebo kvapky, ktoré mali maznáčikovi na pokyn veterinára ešte podávať. Rovnako ako pri dodržaní dávkovania a dĺžky liečby u detí neukončujte liečbu vášho psíka bez konzultácie s odborníkom! Problém sa za kratší časový úsek nemusí plne vyriešiť a vy si tak zbytočne zarábate na ďalšie problémy.

4) Zamlčujú informácie

Pri otázkach veterinára majú majitelia tendenciu zamlčovať niektoré informácie, ktoré môžu prispieť k určeniu diagnózy. Niekedy dokonca majitelia vedia, že urobili chybu, ktorú ale pred veterinárom nechcú priznať. Prioritou veterinára je vždy zdravotný stav a záchrana zvieraťa, nie súdenie vás ako majiteľa. Ak ste napríklad psovi v snahe mu pomoc podali ľudské lieky, alebo ste nedostatočne zaistili chemikálie alebo toxické potraviny, povedzte to hneď. Veterinár sa tak môže zamerať na konkrétny problém a začať liečbu čo najrýchlejšie.

Robiť chyby je ľudské, veterinár na dôvod aktuálneho stavu aj tak príde, nezamlčujte preto pred ním nič, čo by mohlo pomôcť pri prvej pomoci vášmu maznáčikovi.

5) Nečistia zuby

 Naozaj veľkým problémom je zanedbanie starostlivosti o zuby a ústnu dutinu. Počujete to od nás často? To preto, že je to problém, ktorý veľa majiteľov neberie vážne. Na zuboch sa totiž usadzuje povlak, ktorý sa bez pravidelného odstraňovania mineralizuje v zubný kameň. Baktérie v papuli môžu vyvolávať zápaly ďasien, infekcie až hnitie zubov. To je pre psa veľmi bolestivé a obmedzujúce, cez bolesť sa mu ťažko hryzie strava, baktérie sa cez ďasná dostávajú do krvného obehu, kde môžu postihnúť ďalšie orgány, napríklad srdce alebo obličky.

Dentálne hračky, riasy a maškrty sú málo funkčné a nenahradia mechanické odstránenie plaku zo zubov. A nie, čistenie zubov svojmu psovi nie je divný výmysel mladšej generácie, ako to niektorí majú tendenciu nazývať. Je to súčasť správnej starostlivosti o zdravie svojho maznáčika. Chcete mať zdravého a spokojného psa? Starajte sa o jeho zuby.

Dôležité je spomenúť rozdiely v starostlivosti o zuby medzi psami. Všeobecne platí, že menšie psy sú náchylnejšie na tvorbu zubného povlaku a kameňa, neznamená to ale, že u veľkého psa máte automaticky o starosť menej. Ústnu dutinu a stav zubov pravidelne kontrolujte a čistite u všetkých maznáčikov.

6) Nekontrolujú pazúry

Rovnako ako pri zuboch opisujú veterinári aj nedostatočnú starostlivosť o pazúriky. Tie, nemalá časť majiteľov veľmi nerieši a spomenú si až na kontrole u veterinára. Niektorým psom, hlavne menšieho vzrastu, ale taký časový odstup nestačí a pazúriky potrebujú skracovať oveľa častejšie.

Navykajte svojho psa na manipuláciu s labkami, a to najlepšie už od šteniatka. A pokiaľ sa na strihanie pazúrikov sami necítite, neváhajte navštíviť profesionála v salóne, ktorý sa o pazúriky vášho psa zaručene postará.

7) Neučí psa manipuláciu

Naučením na manipuláciu veľmi uľahčíte veterinárne návštevy. Veterinár sa totiž môže plne sústrediť na vyšetrenie samotné, a nie na chytanie a držanie vášho maznáčika. Celý proces je tak ďaleko jednoduchší, rýchlejší a menej stresujúci pre všetkých zúčastnených. Samostatnou kategóriou sú potom agresívne psy, ktoré môže veterinár v extrémnych prípadoch odmietnuť vyšetriť.

 So zvykaním na veterinárne ošetrenie začnite čo najskôr, navykať ale môžete aj dospelých a starších psov.

Staňte sa členmi VIP klubu a získajte prístup k tým najlepším „podpultovkám“ Online psej školy

Aktívne sa zaujímate o psie zdravie? Chcete získať prístup k viac ako 60 odborne spracovaným článkom v rubrike „Veterinár radí“ a do online veterinárnej poradne? Zaregistrujte sa do VIP klubu Online psej školy a získajte množstvo výhod vrátane individuálneho poradenstva zadarmo.

AKÉ ĎALŠIE VÝHODY AKO ČLEN ZÍSKAM?

Komentáre