Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥
Pozitívny výcvik psov je často obklopený nedorozumením alebo nepochopením celého princípu. Mnoho ľudí si myslí, že to znamená iba odmeňovanie pamlskami, iní sa boja, že pes nikdy nepochopí, kde má hranice. Poďme sa spoločne pozrieť na najčastejšie mýty a zistiť, ako to skutočne je.
✅Fakt: Kliker je komunikačný nástroj pre presné označenie momentu, aby pes pochopil, kedy sa zachoval správne podľa vašich požiadaviek, avšak nie je nutnosť ho mať stále pri sebe. Akonáhle pes určité správanie pochopí, kliker môžete postupne začať vynechávať. A keď budete učiť niečo nové, môžete si opäť vziať kliker do ruky a trénovanie bude o poznanie rýchlejšie, pretože pes sa bude „opierať“ o vami označený moment správania.
✅Fakt: Pes nie je na klikeri „závislý“, dokáže fungovať aj bez neho. Pomáha mu vám porozumieť aj v náročnejších situáciách a urýchľuje proces učenia, ale rozhodne nie je nevyhnutný po celú dobu života. Až pes pochopí cvik alebo správanie, kliker sa postupne vynechá a pes reaguje iba na povel.
✅Fakt: Kliker možno nahradiť slovom, takzvaným slovným markerom. Môžu to byť slová ako „áno“, „šik“ alebo „teraz“. Musia to byť vždy slová krátke, výrazné, s rovnakým zvukom a intonáciou. Ak máte rýchle reakcie a dobrú kontrolu nad hlasom, môže byť rovnako efektívna ako kliker. Podstatné je, aby pes od vás dostával okamžitú spätnú väzbu, že vykonáva niečo dobre.
✅Fakt: Pamlsky sú užitočným nástrojom pre motiváciu, ale využívať môžeme aj iné odmeny. Ako je napríklad hračka, pochvala, hra alebo voľnosť si ísť niečo oňuchať. Hlavným cieľom je, aby pes mal radosť zo spolupráce, nielen zo získaných odmien. Pamlsky sú pre tréning zrýchľovač. Akonáhle pes pochopí cvik, tak v ten moment sa môžu odmeny postupne znižovať a nahrádzajú sa inou formou odmeny (hračka, poškrabkanie) alebo slovnou pochvalou z dobre vykonanej práce.
✅Fakt: Vedecké štúdie aj prax ukazujú, že pozitívne posilňovanie funguje u väčšiny psov rýchlejšie, ako keď sa pridávajú tresty. Psy sa učia radi, keď vedia, že pri splnení úlohy príde odmena, a nemusia mať strach z trestov. Navyše sa tak posilňuje váš vzájomný vzťah a dôvera. Ukazujte psovi, čo robiť má, než naopak trestať za to čo už urobil. Väčšinou mu to ani nikto nevysvetlil, čo má robiť správne. Všetci psy sa radi učia a pozitívny výcvik je efektívny pre všetky rasy. Mali by sme vždy metódy prispôsobiť psom individuálne, ale princípy učenia sú u každého univerzálne.
✅Fakt: Pozitívny výcvik neznamená nechať psa, robiť si čo chce. Celé je to o správnom nastavení prostredia a vedenia, aby pes pochopil, čo sa od neho očakáva. Namiesto trestania a vystavovania tlaku sa chyby presmerovávajú k žiaducemu správaniu. Každý môže chybovať, a to platí aj u psov. Pokiaľ pes teda urobí chybu, jednoducho mu ponúknete inú možnosť, ako splniť vami požadovanú úlohu.
✅ Fakt: Rešpekt psa k človeku nie je založený na strachu, ale budujete vzájomnú dôveru a spoluprácu, čo vedie k lepším výsledkom ako výcvik založený na trestoch. Správne položené základy výcviku sú stabilnejšie ako tie, ktoré boli vybudované rýchlejšie. Áno, pozitívny výcvik môže trvať na začiatku dlhšie a vyžaduje si viac trpezlivosti, ale prináša dlhodobé výsledky bez negatívnych vedľajších efektov, ako je strach alebo stres. Navyše si psy lepšie pamätajú, čo sa naučili, keď je výcvik založený na motivácii a odmenách.
Ako teda v praxi na pozitívny výcvik?
Každý pes je iný, pozitívny výcvik je úžasná cesta k budovaniu pevného vzťahu. Dôležité je pochopiť, ako pes premýšľa, a pracovať s jeho motiváciou, či už je to jedlo alebo hra. Trénovanie je proces, a preto potrebuje správny prístup.
Ak si neviete s niečím rady, radi vám pomôžeme v našom základnom online kurze Základná poslušnosť alebo na našom vysielaní, ktoré je sprístupnené pre psích nadšencov úplne zadarmo.