Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Môže pes jesť sneh?

Zima a sneh predstavujú obdobie radovánok pre väčšinu psíčkarov. Psy sneh milujú a radi v ňom dovádzajú. Hlavne ich prvé stretnutie so snehom býva nezabudnuteľným zážitkom nielen pre nich, ale aj ich majiteľov. Radostne pobehujú, skákajú, a sem tam sneh aj ochutnajú. Je v poriadku, keď pes je sneh? A hrozí mu niečo?

Prečo psy jedia sneh?

Pes môže jesť sneh hneď z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je zápal do hry, kedy sa snaží chytať sneh pri guľovaní alebo hádzaní. Jednou z vôbec najobľúbenejších psích aktivít je potom ničenie snehuliaka. Pes môže ale skonzumovať väčšie množstvo snehu aj pri aportovaní alebo prechádzke samotnej.

Možnosľou môže byť ale aj smäd alebo fakt, že mu sneh jednoducho a jednoducho chutí. Hafan sa nám ale môže snažiť naznačiť aj nejaké nepohodlie.

Môže psovi pojedanie snehu ublížiť?

Sneh predstavuje nielen zdroj zábavy, ale aj celý rad nepríjemností.

Tráviace ťažkosti

Intenzívna konzumácia snehu so sebou môže niesť určité zdravotné komplikácie. Pojedaním studeného snehu dochádza k znižovaniu telesnej teploty psa a teplotnému šoku. Sneh navyše môže podráždiť sliznice tráviaceho traktu, čo môže viesť k zažívacím problémom, ako sú plynatosť, zvracanie, hnačky, ale aj k zápalu žalúdka.

Pozor by sme si mali dávať aj na množstvo skonzumovaného snehu. Môže nastať intoxikácia organizmu vodou, pri ktorej dochádza k nepomeru sodíka v tele.

Gastritída

Gastritída, alebo zápal žalúdka, sa u psov vyskytuje pomerne bežne. Pojedanie snehu je navyše jednou z hlavných príčin vzniku.

Objavuje sa celková slabosť organizmu, nechutenstvo, nadmerná plynatosť, apatia a hnačka. Majiteľ tak veľmi rýchlo spozná, že jeho hafan nie je vo svojej koži. V tomto momente je najlepším riešením návšteva veterinárnej ordinácie. Základom liečby je diéta, dostatočný príjem tekutín a kľudový režim.

Pri intenzívnych hnačkách hrozí dehydratácia organizmu. Pozor si v tomto prípade musia dávať hlavne majitelia šteniat, pre ktorých predstavujú hnačky veľké riziko. Ak pozorujete niektoré z uvedených príznakov, neváhajte vyhľadať pomoc veterinárneho lekára.

Prechladnutie

Psík môže v zimnom období aj prechladnúť, niektorí maznáčikovia môžu dokonca trpieť aj na zápaly hrtana. Hlavnými príznakmi sú kašeľ, výtok z nosa a zvýšená teplota.

Ideálne je podchytiť už prvé príznaky ochorenia. Ako terapia sa v tomto momente odporúča hlavne pokojový režim, kratšie prechádzky, dostatočný príjem tekutín a pobyt v teple. Nezabúdajte na stravu bohatú na vitamíny a minerály, imunitu môžete podporiť aj doplnky stravy.

Doplnky stravy môžete zakúpiť na našom e-shope tu.

Chemikálie a soli

Skrytou hrozbou môžu byť aj používané chemikálie v rámci chemického posypu komunikácií v mestách. Soľ predstavuje nebezpečenstvo aj pre psie packy. V snehu sa navyše môže nachádzať napríklad štrk, piesok a ďalšie škodliviny z okolia. Sneh môže byť aj možným zdrojom infekcie.

Ako odnaučiť psa jesť sneh?

Konzumácia snehu na zahnanie smädu nie je vhodným ani zdravým riešením. U psov na záhrade sa preto nezabúdajte uistiť, že má prístup k vlažnej vode. Misku nezabúdajte kontrolovať a vodu vymieňať. Pri cestovaní a dlhších prechádzkach nezabudnite pribaliť fľašu s vodou aj pre Vášho psa. 

Cestovnú fľašu môžete zakúpiť na e-shope tu.

Najlepším riešením je psíka odnaučiť jesť sneh čo najskôr. Zabránite tak vzniku nepekného zlozvyku. Šteňa sa snažte zabaviť napríklad preťahovaním, športovaním alebo trénovaním nových trikov. (K zabaveniu psíka vám môžu pomôcť naše  on-line kurzy tu). Odnaučiť ale môžete aj psích dospelákov alebo dôchodcov.

Komentáre