Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Koľko by mal mať pes aktivity? Čo je málo a čo veľa?

Či už ste psíčkar – začiatočník alebo skúsený profík, jedna téma je blízka nám všetkým a často na ňu príde reč aj pri spoločných vychádzkach alebo v psom parku.

Ako často venčíte a koľko aktivity so psíkom máte?

Nie som úplne fanúšikom toho, ako veľmi sa z aktivít medzi psičkármi stala viac súťaž, než radosť. Stretnutie v parku sa mení na súťaž vo výdrži a dĺžke prechádzok, množstve aktivít a hlavne, zabúda sa na individuálne požiadavky psa. Nie každý pes potrebuje niekoľko hodín pohybu denne alebo dlhé vychádzky. Ako mám teda ako pán plánovať venčenie a aké faktory zohľadniť?

Prečo sa zaujímať o aktivitu psa?

Naši chlpáči nie sú stavaní na to, aby celý deň preležali na gauči. Potrebujú pohyb, ktorý im pomáha trénovať nielen kondíciu, ale aj myseľ. Prechádzky sú plné vnemov a stimulácií z okolia. Pes môže objavovať okolie a svet okolo neho všetkými zmyslami, udržuje sa v kondícii a znižuje riziko vzniku nadváhy. Prechádzky sú jednou z hlavných aktivít u psov, zdravotne ale prospievajú aj nám majiteľom.

Nedostatok aktivít zvyšuje riziko vzniku problémového správania, psy sú vystresované a môže dôjsť k ďalším prejavom neuspokojenia, ako je kňučanie alebo prílišná starostlivosť o srsť.

Prečo sú prechádzky dôležité pre mňa ako majiteľa?

Prechádzky sú skvelým spôsobom, ako sa so svojím psom učiť fungovať bok po boku. Psy sú vždy vďační za každú príležitosť, ktorú môžu stráviť po pánovom boku, a navyše ste spolu na prechádzke vonku? To zaručí spokojného psa. Nezabúdajte aj na celý rad zdravotných benefitov, ktoré sú s pravidelnými prechádzkami spojené. 

Prechádzky vás stresujú? Vláči vás za sebou, div vám ruky neupadnú? Bojíte sa, čo zas kde vyvedie alebo kedy neposlúchne?

Potom niečo nie je v poriadku. Tak by to byť nemalo. A je čas to zmeniť. Vždy to ide zmeniť, stačí chcieť a venovať tomu nejaký čas. Radi vám s tým pomôžeme, od toho tu predsa sme, aby si mohol každý psíčkar prechádzky užívať. 🍀 Podľa toho, čo potrebujete máme na výber kurz Základná poslušnosť – ktorý je komplexný a obsahuje všetko, čo by mal psík zvládať. Alebo konkrétns kurz Stop ťahaniu na vodítku, kde vyriešime tento problém. Všetky kurzy a ich porovnanie nájdete tu.

Ako často chodiť na prechádzky?

Riaďte sa podľa individuálnych potrieb vášho psa. Každý pes je iný, prostredie, v ktorom žijete je iné a najlepšie si určíte, čo bude vyhovovať vám a vášmu štvornohému parťákovi. Aké faktory ale musíte ako majiteľ zohľadniť?

  • Vek

Vek zohráva zásadnú úlohu a ovplyvňuje, koľko fyzickej aktivity psík potrebuje. Šteňatám a mladým psom postačia krátke, ale časté prechádzky, medzi ktorými môžu doma spinkať. Podobne sú na tom psi-seniori, ktorým budú vyhovovať kratšie, ale častejšie vychádzky počas dňa.

  • Plemeno

Plemeno hrá obrovskú úlohu v požiadavkách na fyzickú aktivitu a intenzitu prechádzok. Veľmi aktívni jedinci budú vyžadovať približne 2 hodiny aktivity denne, menej náročným plemenám stačí okolo 30 minút. Tu záleží na ich fyzičke a nárokoch, ktoré má každý psík individuálne.

Z tohto dôvodu je dôležité vyberať psíka vždy podľa požiadaviek a potrieb nielen plemena samotného, ​​ale aj s individuálnymi požiadavkami každého jedinca.

  • Zdravotný stav

Aktuálny zdravotný stav vášho chlpáča je dôležitým faktorom, na ktorý nesmieme zabúdať. Zdravý pes v dobrej kondícii bude vyžadovať a potrebovať ventilovať svoju prebytočnú energiu. Psy choré, po chorobe alebo zranené budú vyžadovať pomalý návrat do obvyklého režimu. U psov chorých alebo s obmedzením prispôsobujeme prechádzky ich potrebám, v prípade, že si nie sme istí, konzultujeme s veterinárom, ktorý našu situáciu vyhodnotí.

Opatrne musíme k pohybu pristupovať u obéznych psov. Pri aktivite musíte začínať pomaly a nepreháňať tempo, chudnutie je dlhodobý proces a rovnako ako u nás ľudí je aj tu dôležité strážiť, aby šla váha dole zdravým a udržateľným spôsobom. Začnite s krátkymi prechádzkami, u ktorých môžete pridávať na dĺžke a ťažkosti terénu.

Opatrne pristupujeme k pohybu aj pri brachycefalických plemenách, ktoré môžu mať na rozdiel od iných plemien problémy zvládať náročnejšie aktivity, hrozí aj vyššie riziko prehriatia.

  • Individuálne potreby

Povaha a potreby vášho konkrétneho chlpáča vám presne povedia, koľko aktivity váš psík potrebuje. Aktívnejší, hravejší a zvedaví psi budú vyžadovať viac rôznych aktivít, pes pokojnejšej povahy bude v tomto ohľade menej náročným. Úlohu v tomto hrá aj rasa a pôvod psa. Jeho povaha a správanie vám napovie, či je aktuálna dĺžka a intenzita prechádzok a aktivít dostatočná.

  • Podmienky okolia

Nesmieme zabúdať, že aj vonkajšie podmienky ovplyvňujú množstvo vychádzok, na ktoré sa so svojím psíkom daný deň vydáme. Veľmi vysoké teploty predstavujú pre psíka riziko prehriatia, pobyt vonku by sme preto mali skrátiť na nevyhnutné minimum a znížiť náročnosť vonkajších aktivít. Najlepším riešením je chodiť na dlhšie prechádzky skoro ráno a neskoro večer, počas dňa potom chodiť hlavne v tieni a po zarastenom teréne.

Aktívnejší a hravejší psi musíme v tomto ohľade strážiť a v prípade potreby trochu krotiť, samotní môžu rýchlo stratiť hlavu a neutnúť svoje správanie včas.

Pobyt vonku by sme mali obmedziť aj pri chladnejšom počasí, a to hlavne u plemien náchylnejších na prechladnutie. U takých psov si dávajte pozor aj v daždi, pokiaľ ale dážď nevadí ani vám, ani vášmu psovi, nezostáva nič iné ako vziať pláštenku a vyraziť do sveta.

Kedy už toho je „veľa“?

Naším cieľom je vybehaný a uspokojený pes, u ktorého sme počas aktivity, napríklad prechádzky, naplnili jeho potreby, nie vyčerpaný pes, ktorý sa pomaly nezdvihne. Brať malé šteňa na dlhé niekoľkohodinové výlety nie je cieľ, na ktorý by ste mali smerovať, rovnako tak asi nebude ideálne trénovať s brachycefalickým plemenom na maratón. Sústreďte sa na svojho psa a jeho potreby a požiadavky, hľadajte kompromis, ktorý bude vhodný pre všetkých zúčastnených.

Stále si nie ste istí? Poraďte sa s nami. 😊 Ako členovia akéhokoľvek nášho kurzu alebo Klubu psíčkarom srdcom máte zadarmo naše poradenstvo. 🍀

Komentáre