Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Kedy ísť so zvieraťom k veterinárovi a ako funguje veterinárna pohotovosť

Asi každý psíčkar už sa niekedy ocitol v situácii, keď ich maznáčikovi nebolo najlepšie. A práve na majiteľovi je ďalšie rozhodovanie, ako celú situáciu ďalej riešiť, a či je potrebné podniknúť cestu za veterinárom. V dnešnom článku sa preto zameriame na jednoduchého sprievodcu, ktorý vám pomôže lepšie sa zoznámiť s celou témou.

Kedy ísť k veterinárovi?

K veterinárovi sa vydajte v prípadoch, keď riešite neakútne situácie, ktoré môžu počkať. Mimo pravidelné úkony typu vopred dohodnutých zákrokov (pooperačné kontroly, plánované zákroky a prehliadky, pred odchodom do zahraničia, …), sa jedná hlavne o:

 • hrčky
 • vysoké teploty, kašľanie
 • podozrenie na otravu
 • veľké váhové výkyvy za krátky čas
 • opuchy, ktoré nespôsobujú psovi veľkú bolesť (napríklad po uhryznutí hmyzom)
 • podozrenie na zlomeninu, prejavy bolesti
 • problémy so zubami a ústnou dutinou
 • po napadnutí iným zvieraťom, aj keď pes nevyzerá vo vážnom stave (kontrola rán a posúdenie celkového zdravotného stavu)
 • dlhodobé ťažkosti (zviera opakovane trpí na hnačky, zvracia, viac močom x nemočí vôbec, …)
 • nechutenstvo, dlhodobé podozrenie majiteľa na ochorenie (napríklad niekoľko dní)

Pokiaľ si nie ste istý, či je potrebné na veterinu naozaj vyraziť, je lepšie vášmu veterinárovi zavolať a o konkrétnej situácii sa s ním poradiť. 

Kedy zamieriť na pohotovosť?

Veterinárna pohotovosť slúži primárne na riešenie akútnych a neodkladných situácií. Je teda dôležité, aby majiteľ dokázal určiť, či sa jedná o zranenie, ktoré vyžaduje neodkladnú veterinárnu starostlivosť, alebo o situáciu, u ktorej sa s ošetrením zvládne vydržať do ďalšieho rána.

Na veterinárnu pohotovosť sa teda jazdí s neodkladnými prípadmi, pre predstavu sa jedná napríklad o:

 • zvieratá zrazené autom
 • zvieratá napadnuté inými zvieratami (napríklad mačka napadnutá psom, malý pes napadnutý veľkým psom, …)
 • zvieratá s otvorenými zlomeninami a ranami
 • storziou žalúdka
 • otrávené zvieratá
 • s mohutným krvácaním a krvavými hnačkami
 • riziko dehydratácie, veľké hnačky, zvracanie (veľké nebezpečenstvo u šteniat a malých psov)
 • kolabujúce zvieratá (záchvaty, zviera sa nemôže postaviť, sťažené dýchanie, dáva najavo bolesť, …)
 • zvieratá v bezvedomí
 • veľké alergické reakcie (napríklad na bodnutie včelou, hlavne menšie plemená)
 • samica so zápalmi maternice, gravidné samice s komplikáciami

Veterinárne pohotovosti majú na svojich stránkach telefonickú linku, ktorá väčšinou funguje nonstop. Majiteľ na ňu tak môže zavolať a s veterinárom si pohovoriť o situácii a celom jej vyhodnotení. V prípade, že situácia je drastická, a treba ju rýchlo riešiť, je lepšie na pohotovosť volať s informáciou, s čím za nimi idete. To umožňuje prípravu pred samotným prijatím pacienta a rýchlejšie riešenie situácie. Veterinár bude o vašom príchode vedieť a opäť sa jedná o variantu, ktorá pomáha majiteľovi pri riešení stavu núdze.

Môže sa tiež stať, že pohotovosť bude akurát riešiť iného pacienta, a nebude schopná vášho maznáčika prijať. Z tohto dôvodu je dôležité pohotovosť prvýkrát kontaktovať a dohodnúť sa na ďalšom postupe.

Záver

Dôležitým ukazovateľom je celkový zdravotný stav a prejavy zvieraťa. Majiteľ by mal svojho chlpáča poznať a spoznať, aká je situácia vážna. To pomôže majiteľovi určiť, kedy pes jednoducho a jednoducho nemá deň, a kedy už je na mieste spozornieť.

Preto veľmi odporúčam mať psa nielen „nakukaného“ a vedieť, ako sa chová a prejavuje, ale aj „osahaného“. To nám pomôže hneď v niekoľkých ohľadoch. Po prvé spoznáme, keď je niečo zle (napríklad nahmatáme hrčku, opuch, nafúknuté brucho), po druhé to pomáha naučiť psa na manipuláciu, a to aj na tú vo veterinárnych ordináciách.

Komentáre