Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Karanténa TIP: Začíname behať so psom

09.11. 2021

Behanie je skvelá aktivita na jar, zvlášť teraz, pri behaní v karanténe si môžete spestriť váš čas, a preto „behaj so psom“.

Môže môj pes behať a kedy začať behať so psom?

Ak opomenieme gravidné a dojčiace sučky, staršie alebo zdravotne indisponované jedince a šteňatá, tak áno, behať môže naozaj každý pes. So psom nezačíname hneď v šteňacom veku, odkedy behať so šteniatkom teda? Najlepšie je začať v starobe približne roku až roku a pol, kedy už je ukončený rast kostí a pes je po fyzickej i psychickej stránke vyspelejší, alebo kedykoľvek neskôr.🙂

Beh so psom ako začať?

Obtiažnosť aj dĺžku trasy prispôsobíme veľkosti a fyzickej zdatnosti psa, nikdy ho ale nepreťažujeme. Niektoré plemená sú vytrvalejšie a zvládajú rýchlejšie tempá, ale napríklad plemená menších rás môžu mať vďaka svojej dýchacej sústave problémy tempo udýchať, navyše sa veľmi rýchlo prehrievajú pohybom aj teplom od zeme. Nikdy nebehajte so psom vo veľkých horúčavách.

Ako pripraviť psa (aj seba)

Rada by som povedala, že viem, ako Vás aj psy dokonale pripraviť, ale rovnako ako sme každý z nás iný, aj naši štvornohí spoločníci nie sú nikdy dvaja rovnakí. Kamarátka zvládla na prvý pokus so svojim psom ubehnúť cez 5 kilometrov, prvý pokus s mojou fenkou by skôr poslúžil ako zábavné video na rozprúdenie konverzácie medzi dvoma neznámymi v čakárni u doktora.

Na začiatok si nezabudnite vziať kvalitnú bežeckú obuv a reflexné prvky na Vás aj Vášho spoločníka. Určite si zožeňte špeciálne vodítko na behanie so psom s amortizérom, ktoré pomáha koordinovať spoločné tempo pre bežcov aj psa. Vodítko na beh so psom tlmí šklbanie, ťah a nárazy a pre obe strany sa jedná o bezpečnostný prvok. Psa navyše na rozdiel od klasického vodítka neťahá a je pre obe strany príjemnejšie. Ďalším plusom je, že sa zachytáva na opasok okolo brucha bežca a ten má tak voľné ruky.

Vodítko si odporúčam na začiatok buď požičať alebo si rovno zakúpiť vlastné, ceny za základné modely sa pohybujú okolo 10€ a vždy sa dajú využiť aj ako vodítka na výlety. Vodítko obyčajné je nevyhovujúce a mohlo by znamenať prvé negatívne skúsenosti na Vami začatej ceste. Tiež odporúčam doplniť výbavu buď o kvalitnejšie popruhy alebo priamo o postroj pre psa na behanie. Psí postroj na behanie je na začiatok lepšie si určite požičať a uvidíte, ako bude vyhovovať. Obojok by psa škrtil a šklbal s ním, popruhy a postroje pre psov na behanie rovnomerne rozložia ťah po tele a sú pre zviera príjemnejšie.

Začíname behať

Vždy je najlepšie vybrať si na začiatok pre beh so psom známu trasu, na ktorej poznáte terén a viete čo očakávať. Ideálne je na začiatok pokojné miesto s ľahkým terénom, kde nebude toľko chodcov, psov a ďalších pre Vášho spolubežca lákavých rozptýlení.

Pokiaľ máte poslušného psa, s ktorým chodíte na voľno a poslúchne na slovo, máte z väčšej časti vyhrané. Pokiaľ ale máte rovnako ako ja psa v puberte, ktorý predstiera, že Vám nerozumie ani povel, obrňte sa trpezlivosťou. Beh so psami vyžaduje na začiatku veľkú trpezlivosť.

So psom musíte začínať pomaly, osobne mi prišlo lepšie rozdeliť trať na úseky, v ktorých budete striedať tempo rýchlej chôdze a pomalšieho behu. Odporúčam so psom zo začiatku ísť rýchlejšou chôdzou, zahriať seba aj Vášho sparinga. Potom som začala striedať po vzdialenosti cca 30 metrov rýchlejšiu chôdzu a pomalší beh. Ľudia so psom na voľno tu môžu mať menší problém. Chceme pri behaní so psami to, aby s nami pribiehali, držali krok v našej blízkosti a pomaly zisťovať ako naučiť psa behať pri nohe nie aby od nás utekal a aby určoval tempo.

Sučka sa mi zo začiatku zamotávala pod nohy a snažila sa utekať kam chcela, čo som vyriešila tým, že som mala v jednej ruke maškrtu, a viedla jej vedľa seba, aby bežala pri mojej nohe, držala rovnaké tempo a vnímala ma a povely. Celé to vyzeralo ako keď trénujete povel „K nohe“ v rýchlejšom tempe.

Odporúčam mať so sebou malé maškrty, psa za každé správne prevedenie chváľte a podporujte aj pri behu.

Psa aj Vás musí beh baviť, nesnažte sa teda hneď pozerať na výkonnosť a pretekanie.

Stále beháme

Náš druhý bežecký pokus sme na odporúčanie absolvovali s kamarátkou a jej psom, ktorého moja sučka pozná. Odporúča sa v začiatkoch behať v skupinách alebo aspoň s ďalšou bežeckou dvojicou, aby sme sa mohli takzvane „niečomu priučiť“. Uvidí, že beh je vlastne zábava a bude mať motiváciu viac behať, aby udržala krok so svojim psím kolegom, a menej pozerať po okolí. Zo začiatku sa snažila moja sučka skôr parťáka strhnúť na hranie, potom ju ale začalo baviť skôr psa doháňať a snažiť sa ho predohnať. Snažte sa ale držať rovnaké tempo, nenechajte psa prebiehať.

Dôležitá je pestrosť. Zviera sa nehýbe, aby vybehalo narodeninovú tortu. Psa pohyb baví a keď mu zovšednie, začne sa nudiť. Striedajte obťažnosť aj dĺžku trás, behajte sami aj striedajte spolubežcov, prebehnete sa po druhej strane mesta alebo vody. Nedovoľte, aby sa z vašej novo nadobudnutej aktivity stal stereotyp.

Odporúčanie na záver

Pokiaľ sa necítite istý a myslíte, že potrebujete so začiatkami pomoc, môžete sa obrátiť na skúsenejších bežcov, ktorí Vám poradia a prvotné trasy s Vami radi prebehnú. Existujú aj priamo na to vytvorené skupiny, ktoré Vám do začiatku požičajú aj všetko vybavenie. Navyše Vás prevedú celým začiatkom a športujete v skupinách, kde môžete zohnať ďalších partnerov na behanie.

Určite počítajte s tým, že na prvýkrát bude zohranosť ťažšia a pojem beh na dlhú trať sa nebude týkať ubehnutej vzdialenosti. Nezabudnite, že účelom má byť primárne Vaša zábava a spokojnosť ako Vás, tak zvieracieho sparinga. Beh určite prehĺbi vzťah a dôveru medzi Vami a Vaším štvornohým parťákom a spríjemní vám tento čas v karanténe.

Štítky:
Komentáre