Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥
V posledných rokoch sa v oblasti starostlivosti o psov stále viac zdôrazňuje význam enrichmentu (obohatenie prostredia), ktoré zlepšuje kvalitu života nielen psov, ale aj ostatných zvierat. Tento prístup vychádza z potreby psov nielen živiť, trénovať a socializovať, ale tiež ich stimulovať mentálne a emocionálne. Jedným z kľúčových aspektov tohto obohacovania je zaistiť bezpečnosť a pocit bezpečia, čo sú základné potreby pre dobrý fyzický a psychický stav psa.
Ak začneme od základov, pozerali by sme sa na to, v akom prostredí pes žije. To znamená, že je potrebné dbať na to, aby prostredie, v ktorom pes trávi čas, bolo bezpečné a bez všetkých nebezpečných predmetov. Najmä hračky, pomôcky na tréning alebo tiež povrchy na ktorom sa pes pohybuje.
Hračky a interaktívne pomôcky pre psov by mali byť vyrobené z bezpečných a netoxických materiálov. Výhradne u psov, ktorí majú tendenciu usilovne žuť a ničiť hračky. Vyberať by sme mali testované a odolné. Častým problémom sú lacné loptičky alebo latexové hračky, ktoré môžu upchávať črevá. Je nutné vyberať také, aby zodpovedali veľkosti a sile čeľustí vášho psa.
Častý strašiak pre zdravie psa je obyčajný konár alebo kamene. Konáre boli vždy spájané so psím aportovaním, ale pre veterinára sú nočnou morou. Pes sa na konár môže napichnúť alebo si ho zapichnúť do krku a prehrýzanie kameňov silne poškodzuje zuby.
Pokiaľ sa pes zúčastňuje aktivít vonku, ako je nejaký psí šport alebo tréning, je dôležité mať kontrolu nad prostredím, aby pes nebol vystavovaný nebezpečným situáciám, napríklad ako frekventovaná doprava na ulici alebo iné zvieratá.
Naopak ak trénujete alebo sa hráte so psom v domácom prostredí, mali by ste vybrať nekĺzavý povrch. Medzi nevhodné povrchy patrí lino, klzká podlaha, dlažba. Väčšou aktivitou na nevhodnom povrchu trpí pohybový aparát psa. Prirovnať by sa to dalo ako keby sme chodili celé dni po ľade. Tiež zoskoky z gaučov na kĺzavú podlahu alebo častý pohyb po schodoch nie je optimálny.
Na zaistenie kĺzavého povrchu môžeme použiť koberce, protišmykové podložky, gumovú podložku, či nejaký iný spôsob. Svoju rolu hrá aj dĺžka pazúrikov.
Pozor by sme si mali dať aj na rastliny a hnojivá, ktoré máme doma. Niektoré bežné izbové rastliny môžu byť pre psov toxické. Pokiaľ máte šteňa, ktoré rado okusuje rastliny, odporúčam si radšej zistiť, či sú bezpečné. Pokiaľ máte podozrenie, že váš pes zjedol toxickú rastlinu, okamžite kontaktujte veterinára.
Pocit bezpečia u psa nie je iba otázkou fyzickej ochrany. Psy, rovnako ako ľudia, majú emocionálne potreby a môžu sa cítiť ohrození alebo vystrašení, pokiaľ sú vystavení stresujúcim alebo chaotickým situáciám. Enrichment by mal pomáhať zaisťovať, aby sa pes cítil pohodlne a pokojne.
Psy sú tvory, ktoré sa cítia bezpečnejšie, keď majú jasnú a pravidelnú rutinu, pretože im to pomáha orientovať sa v prostredí a znižovať úzkosť z neznámych situácií. Každý pes by mal mať miesto, kam sa môže uchýliť, kedykoľvek potrebuje pokoj. Tento priestor by mal byť spojený s pocitom bezpečia a pohodlia, kde pes môže odpočívať bez rušenia. Ideálne je preto napríklad látková búda alebo klietka, pretože je krytý zo všetkých strán.
Psy sú sociálne zvieratá, ale niektoré nové situácie alebo iné zvieratá im môžu vyvolať stres. Je dôležité zabezpečiť, aby socializácia bola pozvoľná. Napríklad, ak pes vstupuje do kontaktu s novými psami alebo ľuďmi, je potrebné zabezpečiť, aby tieto interakcie boli pozitívne a mohol mať možnosť odísť. Počas tréningu by mal majiteľ psa dbať na pozitívnu motiváciu a odmeny, aby si budoval dôveru či už k majiteľovi samému alebo k miestu, kde sa nachádza.
Enrichmentové aktivity, ktoré sú postavené na základoch bezpečnosti, majú pozitívny vplyv na správanie psa. Pes, ktorý sa cíti v bezpečí, je viac sebavedomí a oveľa menej náchylný k problémovému správaniu, ako je reaktivita alebo deštruktívne hryzenie. Celkovo ubúda frustrácia a stres. Zlepšenie psychickej pohody vedie k väčšej spokojnosti a lepšej kvalite života. To znamená, že aj v náročných situáciách, ako je návšteva veterinára alebo zmena prostredia, môžu byť menej vystrašení a dokážu sa lepšie prispôsobiť.
Bezpečnosť a pocit bezpečia sú kľúčové pre akýkoľvek úspech. Fyzická a psychická bezpečnosť sú nevyhnutné pre vytvorenie prostredia, kde môže pes nielen správne rásť, ale aj sa emocionálne rozvíjať. Bezpečné prostredie, vysoko kvalitné hračky, pozitívna socializácia a pravidelná rutina – to všetko prispieva k tomu, aby pes mohol zažívať obohatenie, ktoré je pre neho prínosné.
Ak si neviete s niečím rady, radi vám pomôžeme v našom základnom online kurze Základná poslušnosť alebo na našom vysielaní, ktoré je sprístupnené pre psích nadšencov úplne zadarmo.