Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Čo znamená žltá stužka u psa?

15.4. 2021

Väčšina z nás si spojí žltú farbu skôr s Českým dňom proti rakovine, ružové stužky zase upozorňujú na boj proti rakovine prsníka. O žltej stužke alebo mašli u psov sa už ale toľko nehovorí. Pritom je to veľmi užitočné a jednoduché označenie pri psíkoch. Čo znamená? A ktorí psíkovia ju uvítajú?

V skratke žltá stužka (alebo mašľa) značí psíka, ktorý z najrôznejších dôvodov potrebuje priestor. Cieľom môže byť nielen ochrana psa samotného, ​​ale aj ďalších zvierat a ľudí. Myšlienkou žltej stužky je snaha nevystaviť zviera nepríjemnej situácii, ktorá môže nie vždy skončiť príjemne pre obe strany. Takto malé gesto môže mať veľmi pozitívny vplyv na prechádzky s Vašim chlpáčom.

Namiesto mašlí a stužiek sa môžu používať napríklad aj žlté šatky alebo vesty s nápisom. Pre ostatných psíčkarov nemusí byť ale úplne jasné, čo sa snažíte povedať, kým pes nedôjde bližšie. Najlepšie je teda použiť jeden z uvedených variantov a zároveň sa snažiť rozšíriť povedomie o žltej mašli. Môžete tým pomôcť nielen Vášmu chlpáčovi, ale aj ďalším psíkom a ich majiteľom.

Pár príkladov využitia žltej mašle

  • Bojazliví jedinci:

Veľmi často sa mašličky uväzujú u psíkov, ktorí majú zlé spomienky zo stretnutia so psami, u jedincov skôr týraných a veľmi opatrných. Priestor psíkovia môžu vyžadovať od ďalších zvierat, ľudí, ale aj malých detí. U týchto psíkov slúži označenie skôr na ich ušetrenie kontaktu, neznamená to ale, že pes nemôže zaútočiť, ak sa bude cítiť ohrozený.

  • Agresívny pes:

Opačným prípadom, ale veľmi často s rovnakým dôvodom, sú psy agresívne. Opäť sa môže jednať o zvieratá týrané alebo skôr napadnuté. Opäť je tu lepšie nechať psíkovi priestor aj od ľudí a poprípade sa opýtať majiteľa. Mašľa ale nemusí označovať iba psa agresívneho, ale aj jedincov, ktorí jednoducho nie sú kontaktní a o spoločnosť nestoja.

Pre bojazlivé či agresívne psíky máme špeciálny kurz Problémové chovanie s podporou trénerky, ktorá vám pomôže vyriešiť akýkoľvek problém.

  • Hárajúce sučky:

Tu sa jedná o snahu upozorniť ostatných majiteľov na to, že suka hára, a vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám pri jej venčení. Ideálne je nechať psíkovi dostatočný priestor. Využíva sa aj u súk, ktoré nedávno mali šteňatá a ich reakcie nemusia byť vždy predvídateľné.

  • Psi zranení a starí:

Jedná sa o psíkov, ktorí potrebujú priestor na rekonvalescenciu, sú starí alebo majú zdravotné komplikácie. Pre také môže byť stretnutie s iným jedincom až nebezpečné. Tí na nich môžu napríklad skákať alebo im ublížiť pri nevinnom hraní. Označujú sa takto napríklad aj psíkovia slepí alebo hluchí. V našom meste stretávam psíka s chorým srdiečkom, ktorý už by sa nemal toľko fyzicky namáhať, pri stretnutí s iným psom je ale veľmi ťažké ho ustrážiť. Aj také prípady mašličky nosia.

  • Pomocníci, záchranári:

Tu súvisí snaha o priestor s výcvikom zvieraťa, ktoré sa učia fungovať a vykonávať funkcie, ktoré sa od neho očakávajú. Také psy majú okrem iného aj zvláštne označenie, žltá stužka tu slúži ako ďalšie upozornenie pre psíčkarov aj širokú verejnosť. Účelom je snaha nechať zviera sústrediť sa na prebiehajúci výcvik a nenechať ho rozptyľovať.

  • Psíky z útulkov:

Často sa žlté mašle využívajú u psíkov, ktorí sa potrebujú naučiť základné fungovanie na vodítku a pripravovať sa do nového domova. Cieľom je aj socializácia zvieraťa, ktorá môže byť hlavne u psov zachránených z nevyhovujúcich podmienok komplikovaná a treba ju robiť postupne. Ideálne je v tomto prípade nechať psíkovi priestor naučiť sa „fungovať“ na vychádzkach.

  • Kde mašľu zaobstarať?

Stužky samotné zaobstaráte v akejkoľvek galantérii. Mašle sa dajú zaobstarať v obchodoch s potrebami pre zvieratá, alebo si ju môžete nechať vyrobiť na zákazku od krajčírky. Možnosťou je aj objednávka cez internet zo špeciálnych e-shopov.

  • Kam mašličku pripnúť?

Ideálne je lepšie viditeľné miesto, napríklad na zadnej strane obojku alebo postroja. Najlepšie je ale mať mašľu pripnutú na vodítku, vyššie umiestnená mašľa bude lepšie viditeľná pre ostatných majiteľov aj na dlhšie vzdialenosti z čo najviac strán. Pokiaľ pripnete mašľu na jednu stranu krku riskujete tým, že bude pre ďalších psíčkarov horšie viditeľná, u chlpatých psov môže srsť mašľu navyše zakrývať.

Navyše si chovatelia môžu stužku pomýliť skôr s doplnkom pre Vášho chlpáča než s tým, čo sa snažíte naznačiť. Nápadná mašľa na vodítku je jasným označením.

Žlté mašličky nie sú bohužiaľ taký známy spôsob upozornenia pre ostatných majiteľov a to je veľká škoda. Rada by som týmto článkom rozšírila povedomie o tomto malom geste, ktoré môže byť v niektorých prípadoch veľkým pomocníkom u psíkov, ktorí odstup a priestor potrebujú. Článok môžete zdieľať a pomôcť tým rozšíriť povedomie o žltej mašľu. Budeme veľmi radi.

Komentáre