Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Čo robiť, keď sa psík stáva agresívnym k psom alebo ľuďom?

Situácia, kedy je psík z ničoho nič agresívny na ľudí alebo na iných psíkov nie je ani trochu príjemná, naopak je to veľmi nepríjemná situácia, ktorú nechce nikto z nás psíčkarov zažiť. Nielen že je to nepríjemné pre nás, ale aj pre samotného psíka. Môže sa čokoľvek stať a psík z toho môže mať traumu, ktorá sa na ňom neskôr „podpíše“.

V tomto článku sa Vám budem snažiť pomôcť, čo by ste mali robiť, keď práve Váš psík začne byť agresívny k ľuďom alebo k ostatným psíkom.

Prvá vec, na ktorú by ste sa mali sami seba pýtať je: „Aká je príčina toho, že sa môj pes začal správať agresívne k ľuďom a ostatným psom?“

Na túto otázku by ste správne mali vedieť odpovedať alebo aspoň popremýšľať, akou danou vecou sa stalo to, že sa zrazu z ničoho nič psík správa agresívne. V skutočnosti to ale nikdy nie je „z ničoho nič“, pretože to má vždy nejakú príčinu. Psík sa len tak bezdôvodne nezačne správať agresívne k ľuďom a ostatným psom.

Tiež musíme rozlišovať to, či je to naozaj agresivita, alebo chce mať psík len osobný priestor a nechce aby na neho niekto nejako siahal. Napríklad keď psík zavrčí na nejakého človeka, ktorý ho chce pohladkať, tak to nie je agresivita, ale práve ten osobný priestor.

Agresivita je to, keď psík sám od seba začne útočiť na daných ľudí alebo iných psov. To už je potom trochu problém, ale všetko sa dá vyriešiť a dať zase do pôvodného stavu spoločne s pozitívnym prístupom k psíkovi. Agresivitu mu neberte za zlé, vždy na to má nejaký dôvod a my mu s tým musíme nejako pomôcť.

Samotný tréning, aby sa psík agresivitu odnaučil

Pri odnaučovaní agresivity nesmiete zabúdať na to, že so psíkom musíte jednať pozitívne, na všetko ísť pomaly a s ničím na neho netlačiť. Bude to chcieť veľa času a veľa ďalšej socializácie.

  1. Psíka začnite brať častejšie medzi ľudí a psov, najlepšie niekam do parku alebo sa prejsť v meste, kde je trochu viac rušno. Nemyslím tým, aby ste ho hneď ťahali na Václavské námestie, ale naozaj stačí len nejaké menšie námestie, kde je pár ľudí. Psíka majte pre istotu neustále na vodítku pre prípad, keby chcel na niekoho „vyjsť“ a pohrýzť alebo len pohroziť.
  2. Keď si budete istí, že je psík medzi ľuďmi v poriadku a nijako ich neohrozuje, tak začnite chodiť medzi psy a iné zvieratá. Na takúto socializáciu je veľmi dobrý aj cvičák, kde je viac psíkov a môže sa viac socializovať. Ale aj na tom cvičáku psíka k ničomu nenúťte. Pokiaľ niečo nebude chcieť robiť, tak ho nechajte. On sám svoje hranice pozná najlepšie.
  3. Psíka môžete postupne brať na návštevy k svojim známym, viac si zvykne na spoločnosť iných ľudí, ktorých toľko nepozná.
  4. Ak máte nejakých známych, ktorí majú psíka, môžete ich brať na spoločné prechádzky, aby si psík zvykol na prítomnosť iných psíkov.

Záver

Dúfam, že som Vám týmto nejako pomohla, Verím, že Vám to spoločne s Vaším psíkom pôjde. Len to chce nejaký ten čas. Kompletnou výchovou vášho psíka vás prevedieme v našom najlepšom kurze Základná poslušnosť, kde sú všetky hlavné povely vrátane názorných videí krásne vysvetlené.

Komentáre