Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Čo robiť, keď sa nám stratí pes?

Strata psa je pre asi každého pána veľkým strašiakom, ktorého si nikto z nás nechce vôbec púšťať do hlavy. Dôvodom pre nečakaný útek psa sa môže stať prakticky čokoľvek a majiteľ sa tak ocitá v zúfalej situácii. V hlave sa nám okrem strachu o nášho maznáčika nachádza jediná myšlienka – A čo robiť teraz?

Čo môžem urobiť hneď?

V prvý moment sa snažte zostať na mieste a na psa stále volať. Nevzďaľujte sa od miesta, kde od vás pes utiekol, mohli by ste sa minúť. Pes sa totiž mohol vydať „len“ za zverou, hárajúcou sukou alebo nejakým iným lákadlom, a po chvíli sa môže snažiť sa za vami vrátiť. Toto je častý prípad u množstva psíčkarov, ktorí berú psy napríklad do zámockých parkov, polí alebo lesov.

Skúste sa pýtať okoloidúcich, či vášho psa nevideli. Psa popíšte a dúfajte, že vám niekto dá vedieť, či vášho psa videl, popr. vám môže zavolať na číslo, ktoré má pes na známke. (Psie známky môžete zakúpiť na našom e-shope tu.) Možnosťou je aj im vaše telefónne číslo dať, aby vám mohli zavolať v prípade, že vášho psa niekde uvidia, ale neodchytia.

Ak ani po dlhej dobe pes nepríde, bohužiaľ vám často nezostane nič iné ako sa vydať domov a podniknúť ďalšie kroky.

Čo robiť ďalej?

  • Rozhoďte siete. V prvom rade zavolajte na mestskú políciu, ktorá má na starosť odchyt psov. Rovnako sa ich spýtajte, či im niekto nehlásil nájdeného psa vo vašej aktuálnej lokalite.
  • Obvolajte okolité útulky, ktorým niekto mohol volať ohľadom nájdeného psa. Zavolať môžete tiež na okolité veterinárnej ordinácie.
  • Stratu psa nahláste aj na registri čipovaných zvierat, u ktorých máte čip registrovaný (najčastejšie Národný register majiteľov zvierat alebo Backhome), a nahláste stratu psa.
  • Ešte po ceste domov umiestnite fotky psa na skupiny na sociálnych sieťach, napríklad na stránky mesta alebo miesta, kde ste psa stratili. Ideálne sú tiež psie skupiny, oslovte aj útulky alebo záchranné stanice, ktoré vám so zdieľaním určite pomôžu. Poproste o zdieľanie aj vašich známych. Možnosťou je poprosiť o zdieľanie aj známe osobnosti, ktoré občas v takýchto prípadoch vyjdú majiteľom v ústrety.
  • Možnosťou je tiež vytlačiť letáčiky s fotografiou zvieraťa, jeho popisom a vaším kontaktom a rozvesiť ich na uliciach a pri zastávkach hromadnej dopravy. Poproste aj veterinárnej ordinácie, obchody alebo kaviarne, či môžete nechať pár letáčikov aj pri nich.
  • Ak sa vrátite psa namiesto znovu hľadať, skúste prizvať svoju rodinu alebo známych. Ak ste stratili psa v lokalite, ktorú nepoznáte, skúste požiadať o pomoc miestnych obyvateľov.

Našiel sa váš pes v útulku alebo na polícii? Skvelé! Nezabudnite si so sebou vziať platný preukaz totožnosti, očkovací preukaz zvieraťa, prípadne ďalšie doklady, ktoré preukazujú, že je psík skutočne váš. Nezabudnite, že majiteľ je povinný uhradiť náklady, ktoré útulku v súvislosti s dočasnou starostlivosťou o zviera vznikli.

Pes sa stále nenašiel

Bohužiaľ sa ale môže stať, že všetka snaha zatiaľ nepriniesla výsledky. V tom prípade je dôležité nestrácať nádej a skúšať okolité aj vzdialenejšie útulky a odchytové služby. Pes mohol zablúdiť a za aj pomerne krátku chvíľu sa už môže nachádzať ďaleko od miesta, kde ste sa videli naposledy.

Môžete skúsiť umiestniť aj inzerát do novín, znova umiestnite príspevok na sociálne siete, skúste sa obrátiť na miestne skupiny psích nadšencov.

Pokiaľ sa pes stratil v mieste, ktoré poznáte, skúste chodiť po trasách vašich obvyklých prechádzok alebo známych lokalít. Pes sa mohol vrátiť na známe miesta. Najlepším variantom ale je, že sám nájde cestu domov.

Čo pomôže nájsť psa?

Pri nájdení psa hrajú dôležitú úlohu akékoľvek vodítka, ktoré nálezcovi poradia, čí pes je. Samozrejmosťou u psov je čip, ktorý pomôže psa identifikovať a nájsť majiteľa. Psa ale môže chytiť len okolo prechádzajúci človek, ktorý nemá šancu takúto informáciu získať. V tento moment je ideálne keď má pes známku ( k zakúpení tu na e-shopes kontaktom na jeho majiteľa (najlepšie meno a telefónne číslo). V prípade, že psa odchytí útulok, polícia, alebo ho bude prezerať veterinár, poslúži na identifikáciu psa práve podkožný čip. Čip nezabudnite registrovať do jedného z registrov čipovaných zvierat. Aj to vám môže pomôcť s hľadaním.

Dúfame, že dnešný článok pre vás bol iba zaujímavým čítaním, a že vás a vášho chlpáča podobné problémy nestretnú.😊

Komentáre